Лукашенко примусить приватний бізнес поділитися надприбутками від зростання цін
Президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що приватний бізнес має поділитися з державою своїми надприбутками від безпрецедентного росту цін. На нараді з соціально-економічних питань глава держави пообіцяв відправити ці гроші на соціальну підтримку населення.
"Всі доходи від зростання цін направимо на заходи соціальної підтримки. Це стосується як бюджету, так і комерційних організацій. Там, де утворилися надприбутки, ці надприбутки повинні бути вилучені. Бізнес, приватні підприємства повинні підставити державі плече", - сказав А. Лукашенко.
Президент також зняв мораторій на позачергові перевірки "для стабілізації ситуації на валютному ринку". "До кінця року як мінімум я скасовую дію всяких указів, нормативних актів щодо заборони Комітету державного контролю (КДК) і правоохоронним органам для проведення контрольних перевірок там, де вважатимуть за потрібне керівники, з метою стабілізації фінансового становища. Наприклад, якщо (Олександр) Якобсон ( голова КДК) завтра вирішить перевірити ось такий банк і видасть письмове розпорядження, то цей банк обов'язково повинен бути перевірений ", - підкреслив А. Лукашенко.
Він зажадав особливого дотримання трудової дисципліни на виробництві: "Ніякої демократії на виробництві не повинно бути. Там повинні правити диктатура технологій і залізна дисципліна, як це прийнято в цивілізованих країнах, у тому числі на приватних виробництвах".
Президент також вказав, що в економіку Білорусії до кінця 2011р. буде залучено не менше 5 млрд дол іноземних інвестицій. "Крім експортної виручки, в країну додатково буде залучено не менше 5 млрд дол на вигідних для країни умовах від стратегічних інвесторів. Чітко прораховані й інші джерела. Цього нам досить", - сказав він.
О. Лукашенко також зажадав забезпечити повернення в країну валютної виручки. "Повернення валютної виручки в країну - найважливіше завдання для уряду. Сьогодні це майже 5 млрд дол за поставлену білоруську продукцію", - сказав президент. При цьому він зажадав до кінця 2011р. повернути в країну як мінімум половину з цих коштів.
За словами О. Лукашенка, в останні місяці країна навчилася жити, не витрачаючи золотовалютні резерви, що стало результатом не стільки валютних обмежень, скільки корекції макроекономічної політики. Президент відзначив також стійку тенденцію щодо виходу на позитивне сальдо зовнішньої торгівлі. За його словами, надходження валютної виручки досягло свого історичного максимуму і за січень-липень 2011р. склало 25 млрд дол
Крім того, білоруський лідер встановив, що з жовтня 2011 р. валюти можна буде купити тільки за пред'явленням паспорта. Лукашенко доручив Національному банку вести облік по кожному покупцю персонально, "як це існує в багатьох країнах світу, в тому числі в Росії".
"Після того як цієї валюти нахапаються, образно кажучи, всі, кому вона потрібна, курс зміцниться до рівноважного. Так було в усіх державах, і ми це забезпечимо, ресурси для цього є", - сказав Президент Білорусі. На його думку, весь процес виходу на рівноважний курс не забере багато часу.
Також Лукашенко доручив голові правління Національного банку Надії Єрмакової "дошліфувати і зачистити банківську систему, щоб вона повернулася обличчям до держави і народу". Глава Білорусії звернув увагу на той факт, що зарплати банківських працівників часом в десятки разів вище, ніж працівників інших сфер. "Сьогодні там дуже багато розхлябаності й жадібності. Часто саме від банківської системи до населення йде потік панічної дезінформації", - сказав Лукашенко.
Навіть в умовах кризи влада Білоруссії ведуть досить непрогнозовану політику. З одного боку країна запитує у МВФ кредит у розмірі 3,5-8 млрд долл. (при цьому самі білоруська влада оцінює потребу в позиках в 3 млрд дол., незалежні експерти - в суму до 10-12 млрд дол.), і Фонд рекомендує Мінську відпустити курс рубля, заморозити зарплати і підвищити процентні ставки, щонайменше, до рівня інфляції. З іншого, білоруські власті приймають рішення про підвищення мінімального прожиткового мінімуму, пенсій та індексації зарплат. І це при тому, що економічна криза в Білорусі виникла багато в чому через підвищення зарплат бюджетникам напередодні президентських виборів в грудні 2010 року, чого не міг собі дозволити держбюджет країни.
Як правило, посилення адміністративного тиску на бізнес в умовах економічної стагнації не призводить до покращення економічної ситуації, і ще більше заганяє бізнес у "тінь". Принаймні, з цим зіткнулася Україні в 2008-2010 рр.