ua en ru

Лукашенко найближчим часом прийме рішення про можливе помилування мінських терористів

Автор: RBC.UA
Президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що "чомусь не сумнівався" у винесенні судом смертельного вироку щодо терористів, які підірвали мінське метро, ​​і пообіцяв найближчим часом прийняти рішення з питання можливого помилування засуджених Дмитра Коновалова та Владислава Ковальова.

Президент Білорусії Олександр Лукашенко заявив, що "чомусь не сумнівався" у винесенні судом смертельного вироку щодо терористів, які підірвали мінське метро, ​​і пообіцяв найближчим часом прийняти рішення з питання можливого помилування засуджених Дмитра Коновалова та Владислава Ковальова.

Як зазначив Лукашенко журналістам під час робочої поїздки у Брестську область, він вже думав про це після винесення вироку. "Те, що сталося, це, по-перше, аномально для Білорусії, по-друге, неприпустимо, по-третє, загинули люди, по-четверте, так нахабно, ви бачили, як він себе вів на допитах, він намагався вбити більшу кількість людей", - підкреслив Президент.

З іншого боку, сказав Лукашенко, є батьки засуджених та частина суспільства, яка стала на їх захист. "І ось починаєш все це зважувати. Я прийму рішення найближчим часом і обов'язково вас поінформую, - зазначив він. - Хоча цей важке для мене рішення по цих двох, не знаю, людьми мені їх назвати чи як. Але вами не забуто те, що було, а мною - тим більше. Це був сильний удар по нашому суспільству. І те, що суд прийняв таке рішення, мені його ні в чому дорікнути. Тепер слово за Президентом".

Прохання про помилування подала Любов Ковальова, мати Владислава Ковальова, засудженого до смертної кари за співучасть в організації теракту в мінському метро 11 квітня 2011 р.

Вона також закликала главу держави ввести мораторій на смертну кару, показавши таким чином всьому світові, що Білорусь є цивілізованою державою.

Раніше уряд Німеччини піддав критиці смертний вирок, винесений у Мінську двом підсудним у справі про вибух в мінському метро.

Уповноважений з прав людини уряду ФРН Маркус Ленінг заявив у Берліні, що влада в Білорусі "повинна, нарешті, дотримуватися громадянських прав і права людини".

Ленінг закликав Мінськ змінити міру покарання Коновалову і Ковальову на позбавлення волі. За його словами, незалежно від тяжкості злочину смертна кара не може бути виправдана в жодному разі, оскільки ніколи не можна виключити можливості помилки правосуддя. Вона не є підходящим засобом ні для покарання, ні для боротьби зі злочинністю.

Рада Європи також закликала білоруську владу не застосовувати смертну кару. "Злочин, у зв'язку з яким були засуджені обвинувачені, був варварським. Тим не менш, його жертвам та їх родичам потрібна справедливість, а не помста", - заявив генеральний секретар Ради Європи Турбьерн Ягланд. Він звернувся до Мінська із закликом негайно ввести мораторій на застосування смертної кари і в подальшому повністю відмовитися від неї.

Нагадаємо, раніше, 30 листопада п.р., повідомлялося, що Верховний суд Білорусії засудив до вищої міри покарання - розстрілу обвинувачених у справі про теракт в мінському метрополітені Коновалова та Ковальова.

Коновалов визнаний винним у тому, що привіз вибуховий пристрій в метро і здійснив вибух. Крім того, його визнали винним в здійсненні вибуху в липні 2008 р. під час святкування Дня незалежності. Ковальов за даним епізодом також визнаний винним в недонесенні про злочин.

Повний текст вироку становить 114 сторінок.

Судовий процес у мінському будинку правосуддя розпочався 15 вересня 2011 р. Основний фігурант справи Коновалов обвинувачувався більш ніж в 30 епізодах, у тому числі в організації двох вибухів в 2005 р. у центрі Вітебська, теракту в 2008 р. біля стели "Мінськ - місто-герой" під час святкування Дня незалежності та вибуху на станції метро "Жовтнева" 11 квітня 2011 р. У результаті інциденту в метрополітені загинули 15 людей і близько 200 були поранені. Багато хто отримав поранення і під час попередніх терактів, хоча загиблих не було. Генпрокуратура Білорусі визнала вибух в мінському метро терористичним актом. В результаті теракту постраждав один громадянин України.

Крім того, Коновалова звинуватили в ряді епізодів по хуліганству. Обвинувачений визнав на суді свою провину за епізодами 2008 р. і 2011 р., погодився зі звинуваченнями в незаконних діях із вибухівкою.

Ковальову пред'явили звинувачення більш ніж по 10 пунктам. Зокрема, це співучасть у деяких хуліганських епізодах і незаконні дії з вибухівкою. Найсерйозніше обвинувачення - недонесення про вчинення і підготовку тяжких злочинів та співучасть у формі пособництва у вчиненні тероризму. Ковальов визнав хуліганські епізоди і факти купівлі тротилу.

У своєму останньому слові він закликав суд визнати ранні епізоди адміністративними правопорушеннями. У цьому випадку звинувачення мали б бути зняті після закінчення строків давності.