ua en ru

Лукашенка не пускають на лондонську Олімпіаду

Автор: RBC.UA
Президенту Білорусі Олександру Лукашенкові відмовили в акредитації на Олімпіаду в Лондоні, яка відкривається 27 липня 2012 р.

Президенту Білорусі Олександру Лукашенкові відмовили в акредитації на Олімпіаду в Лондоні, яка відкривається 27 липня 2012 р. Відповідне рішення прийняв оргкомітет Ігор, як написав у своєму мікроблозі голова Олімпійського комітету Росії Олександр Жуков.

"Спорт - поза політикою? - пише він. - А як бути з олімпійськими цінностями і традиціями? Кожен школяр знає, що в Греції на час Ігор наступало перемир'я".

Зазначимо, що Лукашенко очолює Національний олімпійський комітет Білорусі.

Нагадаємо, Білорусь стала об'єктом санкцій ЄС після жорсткого розгону багатотисячних демонстрацій проти переобрання Олександра Лукашенка на четвертий президентський термін у грудні 2010 р., арештів сотень і тюремних вироків десяткам незадоволених. США і ряд європейських країн ввели санкції щодо Білорусії, пояснюючи це тим, що влада республіки перешкоджає демократичним процесам у країні і порушує права людини. На сьогодні під візовими та економічними санкціями ЄС перебувають близько 240 осіб на чолі з Лукашенком, а також близько 30 білоруських підприємств. Санкції США діють щодо власності і активів Лукашенко, голови КДБ Білорусі Степана Сухаренка, голови державної телерадіокомпанії Олександра Зімовського, міністра внутрішніх справ Володимира Наумова та низки інших осіб.

Як повідомлялося, сім європейських країн, які не входять в ЄС, - Хорватія, Македонія, Чорногорія, Ісландія, Сербія, Албанія та Ліхтенштейн - приєдналися до економічних і візових санкцій ЄС щодо офіційного Мінська.

Дипломатичний конфлікт між Білоруссю і ЄС досяг кульмінації в лютому 2012 р., коли після чергового пакету санкцій з боку ЄС Білорусь вислала з країни польського посла і голову представництва ЄС в республіці. У відповідь на це 28 лютого ц.р. всі країни-учасниці ЄС прийняли рішення відкликати своїх послів з представництв у Мінську.

За останній рік Лукашенко випустив з в'язниць більшість опонентів, яких влада називає кримінальними злочинцями. Зокрема, в квітні ц.р. вийшов на свободу екс-кандидат в Президенти Андрій Санніков, який у травні 2011 р. був засуджений до 5 років колонії за звинуваченням в організації масових заворушень. Звільнення білоруських опозиціонерів зняло напругу і вже 25 квітня в Білорусь почали повертатися посли ЄС.

Проте ЄС не поспішає скасовувати санкції проти білоруських чиновників і компаній, заявляючи, що почне діалог з білоруською владою тільки після звільнення всіх політв'язнів. Водночас, за словами Лукашенко, він готовий звільнити опозиціонерів, які залишаються за гратами, тільки тоді, коли вони напишуть прохання про помилування на його ім'я.

Союзником і опорою Білорусі на міжнародній арені залишається Росія. Президент Росії Путін під час чергового візиту до Білорусі заявив, що Росія і Білорусь будуть разом "координувати зусилля з протидії спробам втручання у внутрішні справи держав-учасниць союзної держави".

Білорусія стала для України попередженням і наочним прикладом наслідків згортання демократії в країні. При цьому ЄС запевняє, що поки що не обговорює питання застосування санкцій до українських чиновників. Нагадаємо, раніше партія "Батьківщина" направила в США та Євросоюз перелік чиновників, до яких, на думку опозиції, потрібно застосувати санкції. Поки що найболючішим наслідком для України стало призупинення ратіфікації угоди про асоціацію ЄС з України. Європейська сторона вимагає від української влади дотримуватися демократичних стандартів і покласти край переслідуванню української опозиції. Зазначимо, американська неурядова організація Freedom House вважає, що в країнах Східної та Центральної Європи останнім часом почала превалювати антидемократична тенденція, наводячи як приклад Угорщину і Україну.