ua en ru

Лука Сучич: "Через 10 років Україна покаже світу, як повинні працювати відомі бізнес-моделі"

Лука Сучич: "Через 10 років Україна покаже світу, як повинні працювати відомі бізнес-моделі" В України має бути свій власний, а не запозичений шлях розвитку
Автор: Лука Сучич
Лука Сучич - офіційний представник Краківського відділення інкубатора Hub:raum, заснованого Deutsche Telekom. Лука Сучич - консультант та експерт у безлічі сфер, включаючи телекомунікації, електронну комерцію, автомобілебудування та індустрії відеоігор.

Лука Сучич - офіційний представник Краківського відділення інкубатора Hub:raum, заснованого Deutsche Telekom. Лука Сучич - консультант та експерт у безлічі сфер, включаючи телекомунікації, електронну комерцію, автомобілебудування та індустрії відеоігор.

У бесіді з РБК-Україна він поділився своїм поглядом на українську стартап-індустрію, її сильні і слабкі сторони, і пояснив, чому у неї повинен бути свій власний, а не запозичений шлях розвитку.

"Всі на Заході впевнені, що індустрію виробництва дронів неможливо розколоти" і увійти в неї. А потім приходять хлопці з України і менш, ніж за рік будують те, для чого на Заході витратили б кілька років тільки на одні дослідження", - зокрема, сказав в інтерв'ю Україна Лука Сучич.

РБК-Україна: Ви дивитеся на нашу стартап-індустрію з боку. Яке майбутнє чекає її в найближчі кілька років?

Лука Сучич: Я родом з Хорватії, тому я знаходжу у наших країн деякі загальні риси. Можу навіть сказати, що Україна зараз виглядає так, як Хорватія виглядала 5-10 років тому.

У нас теж була війна, після неї економіка була повністю зруйнована і багато людей вирушили на Захід, щоб розвивати там компанії, що належать іншим людям, і зараз вони починають повертатися. Я б сказав, що зараз це певний тренд.

Але для мене дивно те, що у вас відбуваються такі чудові речі. Наприклад, на iForum я бачив пару речей, які вас разюче відрізняють - і ви про це навіть не підозрюєте. Це військова індустрія - у вас люди будують дрони за десяту частину їх вартості у США, і чиста, "зелена" енергія - в цьому сегменті Україна теж дуже і дуже сильна, зокрема, саме у стартапах.

Більш ніж упевнений, що до вас прийдуть гроші після того, як будуть представлені кілька по-справжньому крутих і найуспішніших українських проектів. Це неминуче.

Економіка буде залишатися нестабільною в цілому, і як це не парадоксально, люди все більше і більше будуть звертати свою увагу на підприємництво, на створення власного стартапу.

Тому що, якщо ти втратив роботу, отримати нову протягом року ти навряд чи зможеш. У всякому разі, так стверджують у Хорватії.

Ти, звичайно, можеш спробувати знайти для себе роботу. Але можеш також спробувати зробити щось своє - і побачити, що вийде. І така практика дає дуже цікаві результати. У всякому разі, у країнах з нестабільною економікою, таких як Греція, Хорватія. Я вірю, що це спрацює і у вас.

РБК-Україна: Як буде розвиватися в найближчі кілька років український стартап-ком'юніті?

Лука Сучич: Україна буде дуже сильна саме в сегменті стартапів, пов'язаних з енергетикою. Багато українців вважають, що подібні ідеї мають дуже велику популярність в Європі, але їх дуже і дуже мало. Люди не займаються енергетикою, тому що у них мало досвіду в цій сфері. А ви маєте дуже довгу історію подібних досліджень.

РБК-Україна: Порівняйте українське стартап-ком'юніті з європейськими співтовариствами. І чи можете передбачити, яким чином воно буде розвиватися в найближчі кілька років?

Лука Сучич: Ви говорите про європейське коммьюніті, але єдиного технологічного співтовариства, як такого, у нас не існує. Є Берлін, Варшава, Краків і так далі.

У вас же в Україні є дуже хороша комбінація технічного таланту, вихованого профільними університетами та локальної підтримки. У вас є, скажімо так, зв'язок всередині активного співтовариства.

І, я вважаю, що вам необхідно тільки стабілізувати ситуацію і, можливо, трохи почекати. Звичайно, необхідна постійна робота, але новий виток розвитку у вас вже не за горами.

РБК-Україна: Які помилки ми можемо допустити на нашому шляху до подальшого розвитку?

Лука Сучич: Перша з основних помилок, які може допустити стартап-спільнота - це балканізація, тобто, спроби розділитися на безліч дрібних груп, кланів, і протистояти один одному.

Єдність дуже важлива, особливо на початку шляху. Спочатку ви всі йдете до однієї мети. Потім, коли коммьюніті розростається і стає сильним, кожен вибирає свій шлях і йде ним.

Друга помилка, яку я вже помітив в українців, - брак впевненості. Ви соромитеся того, як говорите по-англійськи. Хоча насправді, ви говорите досить добре, особливо порівняно з поляками або румунами.

Ви не вірите, в те, що ви так само хороші, як західні фахівці. І ще - ви не вірите самі собі.

Якщо так і буде продовжуватися - нічого хорошого не вийде. Ви повинні довіряти собі.

Так склалося, що у вас є хороші інженерні та інші навички, але ось ділової жилки вам бракує.

РБК-Україна: Якщо б ви були самостійним інвестором, приміром, ангелом, стали б інвестувати в українські стартапи?

Лука Сучич: Так, звичайно. Я бачив кілька хороших проектів тут. Якщо б у мене особисто була б можливість інвестувати, я б у них однозначно вклався.

РБК-Україна: Крім енергетики, які ще сильні сторони є у українських стартапів?

Лука Сучич: Українські стартапи сильні в, скажімо так, комбінаториці. Ви з'єднуєте різні концепти бізнесу та перетворюєте їх в щось абсолютно нове.
Зокрема, це загрожує тим, що у вас багато клонів - проектів, які повторюють успішні бізнес-моделі для локальних ринків. Наприклад, сервіс доставки товарів на електровелосипедах.

Здавалося б, тривіальна бізнес-модель, однак ви додали електровелосипеди в якості засобу пересування. А вони, в свою чергу, виробляються українською компанією, в Києві. Виходить, що цей стартап по доставці - "зелений", енергоефективний і підтримує вітчизняну економіку.

Об'єднання подібних успішних нюансів, віра в них і їх просування - це ваша сильна сторона.

РБК-Україна: У нашій країні триває військовий конфлікт. Через це багато підприємців та інвесторів порівнюють Ізраїль і Україну, їх можливості і перспективи. Чи можемо ми скористатися своїми перспективами, як це зробив десятиліття тому Ізраїль?

Лука Сучич: Сумніваюся, дуже сумніваюся.

У Ізраїлю була своя, дуже специфічна ситуація, і дуже специфічна історія. Ізраїль - це країна, 7 мільйонів жителів якою оточені сотнею мільйонів розлючених арабів. Всі хочуть знищити їх, тому у них досить сильна армійська підготовка.

Так, у них була дуже успішна історія розвитку венчурних інвестицій. Але я вважаю, що ніхто не в змозі повторити досвід Ізраїлю. Точно так само як ніхто не може повторити досвід Силіконової Долини.

З іншого боку, я вважаю, що у вас повинен бути свій, унікальний досвід. Ви не повинні бути "як Ізраїль", не повинні бути "як Хорватія", ви повинні знайти свій власний шлях. Ви повинні бути "як Україна".

І я вже бачив проблиски успіхів у пошуках такого шляху у вас. Наприклад, ті ж безпілотники. Всі на Заході впевнені, що індустрію виробництва дронов неможливо розколоти і увійти в неї. А потім приходять хлопці з України і менш, ніж за рік будують те, для чого на Заході витратили б кілька років тільки на одні дослідження.

Десь в тому ж дусі, мені здається, Україна буде розвиватися і далі. Через 10 років, я думаю, Україна буде країною, яка візьме відомі бізнес-моделі - і покаже всьому світу, як вони по-справжньому повинні працювати.

Повернемося до тієї ж енергетики. Всі впевнені, що це древній ринок, на якому нічого неможливо змінити, і де неможливо стороннім компаніям заробити грошей. А потім я бачу тут п'ять проектів, які нехай небагато, але намагаються змінити на енергетичному ринку. І це саме те, про що я кажу.

РБК-Україна: Що б ви могли побажати українським стартапам від себе?

Лука Сучич: Напевно, я б побажав, щоб після всіх цих конфліктів, які у вас відбуваються, ви не опускали руки. Україна - велика країна, де живе майже 45 мільйонів чоловік, але вона недостатньо велика.

Ваші стартапи зазвичай мислять локально, і не намагаються просуватися на Заході. Я бажаю вам, щоб ця ситуація змінилася, і щоб стартапери думали глобально і показували світові, як треба робити справу. Я вірю, що сюди прийде іноземний капітал, і що він прискорить все це.

Розмовляв Микита Кузнєцов