Ложкін VS Григоришин: перша війна в оточенні Президента, частина 2
Підприємець Костянтин Григоришин і голова Адміністрації Президента Борис Ложкін не поділили вплив на енергетичну галузь країни. Про це йдеться у першій частині матеріалу, присвяченого першому публічному конфлікту в оточенні Петра Порошенка.
Про те, до чого вже призвело протистояння між колишніми бізнес-партнерами голови держави, до чого воно може призвести, а також про вплив на ситуацію посольства США - в продовженні матеріалу РБК-Украина.
Друга трансформаторна
У жовтні менеджмент "Укренерго" зробив нову спробу провести тендери на закупівлю трансформаторів. Так, 2 жовтня в "віснику держзакупівель" з'явилося оголошення про те, що компанія має намір придбати 22 трансформатори на суму в 2 млрд грн. Конкурсні пропозиції учасники торгів зможуть подавати до 12 листопада.
Паралельно Костянтин Григоришин здійснив атаку на Бориса Ложкіна і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Власне, публічно звинуватив першого в некомпетентності, а другого - в лобіюванні інтересів Ріната Ахметова.
Відповідь бізнесменові з боку команди прем'єра не змусила себе довго чекати. Нардеп від "Народного фронту" і за сумісництвом радник голови МВС Антон Геращенко заявив, що Яценюк і Ложкін напередодні інтерв'ю бізнесмена "пред'явили Президенту України Петру Порошенку документи, що незаперечно свідчать про масштабні зловживання при здійсненні закупівель державною компанією НЕК "Укренерго", керованою ставлеником Костянтина Григоришина Юрієм Касичем".
Практично одночасно Міненерго звільнило Касича з посади. Правда, поки що на впливі Григоришина на держпідприємство це не позначилося, адже в статусі в. о. гендиректора ним керує ще один його протеже Всеволод Ковальчук.
Паралельно в гру вступили силовики. Минулого тижня співробітники МВС і Генпрокуратури провели обшук в офісі "Укренерго". Згідно з повідомленням ГПУ, обшук пройшов у рамках розслідування кримінального провадження за фактом зловживань менеджменту компанії в 2010-2014 рр.
До речі, силовики взялися не тільки за "Укренерго", але і за "Центренерго". Згідно з Єдиним реєстром судових рішень, ще 31 серпня правоохоронці почали досудове розслідування щодо менеджменту цієї компанії за фактом розтрати та розкрадання бюджетних коштів. Зазначимо, що у часі це співпало зі звільненням з посади керівника "Центренерго" Ігоря Балабанова.
Втім, на позиціях заступник голови фракції "Блок Петра Порошенко" Ігоря Кононенка на підприємстві це не позначилося - новий менеджер "Центренерго" Олег Коземко також лояльний до нардепа. Активність силовиків на руку в першу чергу Рінату Ахметову, так як створює проблеми для обох його конкурентів - Григоришина і Кононенко.
Казус Ложкіна
Костянтин Григоришин вибрав вдалий момент для "атаки" на Бориса Ложкіна. У глави АП зараз серйозні проблеми. Напередодні інтерв'ю бізнесмена "Українській правді" нардеп від БПП Сергій Лещенко у себе в блозі все на тому ж інтернет-ресурсі написав про те, що прокуратура Австрії розслідує кримінальну справу щодо Ложкіна.
"За моєю інформацією, Австрія направила в Генпрокуратуру України запит про правову допомогу в розслідуванні, що проводиться Віднем щодо транзакцій, здійснених Ложкіним" - написав Лещенко.
За його словами, голову АП підозрюють у відмиванні грошей. Ймовірно, мова йде про угоду з продажу "Українського медіахолдингу" Сергію Курченко.
Лещенко стверджує, що справу порушили у березні 2015 р., а "кілька тижнів тому" звернення від австрійських колег отримав генпрокурор Віктор Шокін, який тримає цю інформацію в строгому секреті. Пізніше нардеп у себе в Facebook написав, що Ложкін особисто підтвердив йому інформацію про те, що справа проти нього існує, але просив не публікувати новину про це. Офіційно ні Ложкін, ні ГПУ заяву Лещенко не коментують.
Паралельно з цим кулуарами парламенту і коридорами АП поповзли чутки, що роботою Ложкіна незадоволені в посольстві США. Так, один з нардепів від "Народного фронту", який тісно контактує з посольством, запевнив, що американці озвучили Президентові список чиновників, які, на їхню думку, сприяють корупції, і тому повинні позбутися своїх посад.
За словами народного депутата, у список увійшли Віктор Шокін, Борис Ложкін, голова ДФС Роман Насіров і заступник глави АП Андрій Таранов (відповідає за координацію з силовими органами). За словами нардепа, Президент обговорював цей список під час зустрічі в Нью-Йорку з віце-президентом США Джо Байденом.
В АП цю інформацію спростовують. За словами одного з близьких до Президента співробітників Банкової, Байден не міг озвучувати такі вимоги в Нью-Йорку, тому що на зустрічі разом з Петром Порошенком був присутній сам Борис Ложкін.
"Вони зустрічалися з Байденом удвох, і навряд чи він міг таке сказати в присутності Ложкіна", - зазначило джерело в оточенні Президента.
Інформацію нардепа від НФ спростував і Кононенко.
"Наскільки мені відомо, Президент в жорсткій формі сказав Байдену, що послу США Джеффрі Пайетту не варто було б робити заяву про якість роботи ГПУ під керівництвом Шокіна. У відповідь той погодився і сказав, що в лютому наступного року Пайетта відкликають з Києва. З приводу списку корупціонерів розмови не було", - заявив нардеп.
У відповідь на це співрозмовник РБК-Україна в "Народному фронті" з посмішкою зауважив: "Зачекайте дві-три тижні, і ви самі все побачите".
У той же час ще один співробітник Адміністрації Президента не заперечує, що американці незадоволені Ложкіним. За його словами, чутки про можливе звільнення Ложкіна останнім часом стали активно циркулювати в кабінетах АП.
Серед співробітників Адміністрації до її голови суперечливе ставлення. Одні кажуть, що без нього апарат АП перестане нормально функціонувати, інші навпаки - що від його звільнення Адміністрація Президента як структура нічого не втратить. Мовляв, Ложкін більше займається зовнішніми комунікаціями, а організацію роботи всередині АП фактично покладено на його першого заступника Віталія Ковальчука.
При цьому Ложкін особливо не приховує - він грає роль комунікатора зі "старими олігархами". Так, в інтерв'ю Lb.ua очільник АП розповів, що з Рінатом Ахметовим він "регулярно п'є чай", а також спілкується з Ігорем Коломойським.
У свою чергу Геннадій Корбан раніше розповідав РБК-Україна, що Ложкін - головний комунікатор з групою "Приват" в оточенні Президента.
В сухому залишку
За словами співрозмовника РБК-Україна в оточенні Президента, Петро Порошенко добре обізнаний про хід конфлікту між Ложкіним і Григоришиним. Але воліє залишатися над сутичкою.
"Спочатку багато хто, включаючи Ложкіна, думали, що інтерв'ю Григоришин дав зі згоди Президента, але потім з'ясувалося, що це не так. Петро Олексійович не встав на чию-небудь сторону", - заявив співрозмовник.
В якійсь мірі Порошенко вигідні протиріччя в його оточенні, адже це дає йому можливість виступати арбітром у суперечках і, в даному випадку, отримувати всю повноту інформації про ситуацію на енергоринку.
З іншого боку, конфлікти в команді голови держави навряд чи сподобаються західним партнерам України, які регулярно підкреслюють важливість єдності влади для успішного проведення реформ.
Тим часом Ложкін і Григоришин ризикують тим, що в результаті протистояння між ними перший позбудеться посади, а другий - впливу на енергоринок країни. У результаті у виграші від сутички може виявитися лише Ахметов.