ua en ru

Лондонський суд: Засновник WikiLeaks повинен бути екстрадований до Швеції

Автор: RBC.UA
Високий суд Лондона постановив, що засновник скандального сайту державних витоків WikiLeaks Джуліан Ассандж повинен бути екстрадований з Великобританії до Швеції, передає Reuters. Суд відхилив прохання Ассанджа заблокувати його депортацію до Швеції, де його підозрюють у злочини сексуального характеру.

Високий суд Лондона постановив, що засновник скандального сайту державних витоків WikiLeaks Джуліан Ассандж повинен бути екстрадований з Великобританії до Швеції, передає Reuters. Суд відхилив прохання Ассанджа заблокувати його депортацію до Швеції, де його підозрюють у злочини сексуального характеру.

Згідно з британськими законами, адвокати Ассанджа можуть подати нову апеляцію в британський Верховний суд. У випадку якщо вона буде прийнята, то розгляд справи у Верховному суді буде здійснено в 2012 р., а до цього часу екстрадиція не відбудеться. Адвокати Ассанджа вже підтвердили намір звертатися до Верховного суду.

Ассанж був арештований у Великобританії 7 грудня 2010 р. за загальноєвропейською ордера, виданого в Швеції, за заяви двох жінок, які звинувачують 40-літнього австралійця в зґвалтуванні і сексуальних образах.

24 лютого 2011 р. суд британської столиці дав згоду на екстрадицію Ассанджа у Швецію. Суддя Говард Ріддл, який виносив рішення, назвав звинувачення шведської прокуратури в зґвалтуванні і сексуальних домаганнях обґрунтованими. Крім того, він підкреслив, що запит із Стокгольма складено юридично правильно.

Адвокати Ассанджа подали апеляцію. У липні Високий суд Лондона відклав ухвалення рішення справи по апеляції засновника WikiLeaks.

Ассандж всі звинувачення відкидає і заявляє, що справа є політично мотивованою. Він побоюється, що після екстрадиції в Швеції його можуть вислати в США, де він постане перед судом за звинуваченнями, пов'язаних з сайтом WikiLeaks. Максимальною мірою покарання за тими звинуваченнями може стати страта.

Раніше адвокати австралійця, який майже рік знаходиться під домашнім арештом, заявили, що екстрадиція, якщо вона відбудеться, буде "несправедливою і протизаконною".

Нагадаємо, 39-літній австралійський журналіст Ассандж, ідеолог прозорості урядів, створив WikiLeaks в 2006 р. Інтернет-проект став широко відомий завдяки публікації матеріалів про війну в Афганістані та Іраку, в результаті чого громадськість дізналася деякі подробиці цих кампаній, які дискредитують офіційний Вашингтон. Зокрема, в матеріалах говорилося про невиправдані жертви серед мирного населення, тортури, застосовувані до затриманих за підозрою в тероризмі і про невдалий час низки операцій.

Наприкінці листопада 2010 р. WikiLeaks передав західним мас-медіа понад 250 тис. нових документів з архіву Cablegate - дипломатичного листування американських дипслужбовців і Держдепартаменту США. Ці документи, яким був привласнений різний ступінь секретності, показали світу "недипломатичне" обличчя американської дипломатії, оскільки в них містяться численні неетичні висловлювання на адресу міжнародних державних діячів.

Наприкінці жовтня веб-сайт WikiLeaks заявив, що припиняє публікувати в Інтернеті секретні матеріали. Зате, як кажуть в організації WikiLeaks, вони зосередять увагу на пошуку фінансування для власного виживання. Така заява з'явилося після того, що організація назвала "блокадою фінансових компаній, що базуються в США".

Раніше Ассандж сказав, що з грудня минулого "незаконну фінансову блокаду" ввів Банк Америки, Visa, MasterCard, PayPal і Western Union. "Ця атака зруйнувала 95% наших доходів", - цитував Ассанджа BBC. Він сказав, що організація втратила "десятки мільйонів доларів пожертвувань у часи безпрецедентних операційних коштів".