ua en ru

Україна визнала лівійських повстанців легітимною владою країни

Автор: RBC.UA
Україна визнала Перехідну національну раду (ПНР) єдиним законним представником лівійського народу. Про це йдеться в повідомленні МЗС України, розміщеному на веб порталі відомства.

Україна визнала Перехідну національну раду (ПНР) єдиним законним представником лівійського народу. Про це йдеться в повідомленні МЗС України, розміщеному на веб порталі відомства.

"Україна вітає завершення активної фази воєнних дій на території Лівії і сподівається на остаточне припинення збройного протистояння, відновлення стабільності та активізацію політичних процесів, кінцевою метою яких повинно стати створення нової процвітаючої демократичної Лівійської держави", - йдеться у повідомленні.
МЗС зазначило, що протягом конфлікту його сторони намагалися не допускати порушення прав громадян України. "Визнаючи Перехідну національну раду єдиним законним представником лівійського народу, Україна звертається до неї з вимогою і надалі забезпечувати безпеку громадян України на території Лівії", - наголошується у повідомленні.

Українська сторона також висловила надію щодо збереження дружніх відносин з Лівією і розвитку подальшої співпраці.

Нагадаємо, що ПНР Лівії, яка представляє інтереси опозиції, продовжила термін ультиматуму для урядових військ, що знаходяться у м.Сірт, на тиждень - до 10 вересня 2011 р.

Нагадаємо, м.Сірт є останнім бастіоном збройних сил, вірних лівійському лідерові Муаммару Каддафі, на середземноморському узбережжі. За словами керівництва ПНР, повстанці нападуть на місто, якщо урядова армія не складе зброю.

Початковий ультиматум був оголошений 30 серпня поточного року. Згідно із заявою опозиції, прихильники Каддафі мали до 3 вересня ц.р. прийняти рішення щодо того, чи готові вони далі вести військові дії.

Разом з тим місцезнаходження Муаммара Каддафі до цих пір невідомо, а його сини зайняли діаметрально протіположние позиції щодо виходу із ситуації. Так, син лівійського лідера Сааді Каддафі заявив арабському телеканалу Al Arabiya: "Я готовий здатися прямо зараз, якщо це зупинить вбивства. Але тільки мого рішення не досить: ми повинні сісти і разом почати переговори, щоб добитися мирного врегулювання конфлікту". Разом з тим, інший син лідера Муаммара Каддафі - Сеіф аль-Іслам Каддафі в ефірі телеканалу Al Rai дав клятву не здаватися й боротися з бунтівниками до переможного кінця.

Разом з тим, як пише The Times з посиланням на заяву міністра юстиції при ПНР Лівії Мухаммада аль-Алагі, якщо впіймають Каддафі його, а також його синів повстанці мають намір судити відкритим судом за звинуваченням у злочинах проти людяності і засудять до розстрілу.

Доля режиму Каддафі в світі вже не викликає сумніву. До декількох десятків країн, що визнали ПНР як легітимної влади, приєдналася і Російська Федерація. "Виходимо з того, що укладені раніше Російською Федерацією і Лівією договори та інші взаємні зобов'язання сторін продовжують діяти у відносинах між двома державами і будуть сумлінно виконуватися", - підкреслили в МЗС РФ.

Втім, на думку постійного представника Росії при НАТО Дмитра Рогозіна, ПНР не зможе сформувати стабільний уряд після вирішення конфлікту в Джамахірії. "Самі по собі повстанці складаються з різних племен з різними політичними інтересами", - заявив він.

"До цих пір повстанців згуртовувала лише одна мета - знищити режим Каддафі, який був ненависний їм - з різних причин. Тому треба мати на увазі, що як тільки спільний ворог буде знищений, повстанці неминуче зіткнуться з внутрішніми протиріччями", - додав Рогозін.

Після того, як лівійські бунтівники за підтримки НАТО захопили більшу частину Лівії, а сам лідер Джамахірії Муаммар Каддафі зник, Рада Безпеки ООН дала "зелене світло" для поступового розблокування лівійських активів.Так, літаки Військово-Повітряних Сил Великобританії вирушили до Лівії з вантажем готівкових грошей. Сума в 227 млн дол. пізніше буде доставлена лівійським повстанцям на гуманітарні потреби і постконфліктне відновлення країни. Ця сума, яка піде на виплати працівникам державного сектора, а також на поповнення банкоматів, є частиною розморожених активів, які влада Великобританії мають намір повністю передати повстанцям. Усього Сполучене Королівство розблокувало 1,5 млрд дол. активів уряду Джамагирії, заморожених в березні ц.р.

Крім того, Європейський союз (ЄС) зняв санкції, введені відносно 28 лівійських підприємств, у тому числі в енергетичній та банківській сферах."Сьогодні Європейський союз скасував санкції відносно 28 лівійських підприємств. Наша мета - забезпечити тимчасовий уряд і весь народ лівійський ресурсами, необхідними для відновлення роботи економіки. Сьогоднішнє рішення стосується, зокрема, лівійських портів, а також енергетичного та банківського сектора", - зазначила представник ЄС із зовнішніх справ та питань безпеки Кетрін Ештон. Вона не уточнила, про які саме компанії йдеться.

При цьому європейські компанії вже анонсують свої плани роботи з Лівією.Так, італійська нафтогазова група ENI сподівається відновити поставки нафти з Лівії по газопроводу Greenstream 15 жовтня 2011 р.

Нагадаємо, що санкції ЄС щодо низки лівійських підприємств були введені в лютому 2011 р. після повідомлень про жорстоке придушення виступів опозиції правлячим режимом Муаммара Каддафі. Усього санкцій зазнали 49 підприємств і 42 людини, у тому числі сам опальний полковник і члени його сім'ї.