ua en ru

Лівія відзначила другу річницю революції (фото)

Автор: RBC.UA
Тисячі лівійців вийшли на вулиці в неділю, 17 лютого, щоб відзначити другу річницю повстання, яке призвело до повалення диктатора Муаммара Каддафі.

Тисячі лівійців вийшли на вулиці в неділю, 17 лютого, щоб відзначити другу річницю повстання, яке призвело до повалення диктатора Муаммара Каддафі.

Лідер Лівійського національного конгресу Мохаммед Маріф звернувся до натовпу в Бенгазі - другому за величиною місті країни, і закликав своїх співвітчизників "згуртувати ряди і подолати розбіжності заради будівництва нашої країни", повідомляє радіостанція "Голос Америки".

Після повалення уряду Каддафі в кінці 2011 року в країні зберігається нестабільність, і тривають спалахи насильства. Бенгазі опинився в числі найбільш постраждалих районів Лівії, де орудують озброєні бойовики і ісламські екстремісти.

Багато жителів міста незадоволені тим, що нинішньому уряду поки не вдалося роззброїти ополченців і розробити проект нової Конституції.

Читайте також: Економічні втрати від "Арабської весни" можуть досягти 225 млрд дол

У столиці країни, Тріполі, тисячі людей зібралися на головній площі міста з нагоди свята. До площі були стягнуті сили безпеки, але настрій присутніх був спокійним. У деяких районах міста у зв'язку зі святкуванням були принесені в жертву верблюди. Молодь залазила на машини і голосно шуміла, а чоловіки в національних костюмах їздили містом на конях.

Нагадаємо, 15 лютого 2011 р. на хвилі Панарабської революції в Лівії почалися масові акції протесту. Влада країни спробувала силою придушити виступи опозиції, кинувши на розгін протестуючих спецпідрозділи. Буквально за кілька днів хвилювання переросли в повстання, на бік опозиції перейшли загони армії і поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами Каддафі авіації і артилерії проти опозиції.

Протиборство сторін вилилося в громадянську війну. Після того як повстанцям вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду. Натхненні своїми успіхами сили опозиції почали похід на Тріполі, у свою чергу сили Каддафі перейшли в контрнаступ і повернули під свій контроль ряд великих міст. 17 березня Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, що вводила заборону на польоти над Лівією і відкривала можливості для іноземного військового втручання. 19 почалася військова операція коаліційних сил, в якій взяли участь США, Франція, Великобританія, Іспанія, Італія, Катар.

Читайте також: У Лівії затвердили новий склад уряду

Півроку війська Каддафі тримали оборону. Незважаючи на сильну підтримку Заходу, здавалося, повстанці не в змозі перемогти, проте змінив ситуацію несподівано успішний штурм Тріполі, здійснений повстанцями в ніч на 22 серпня. Після цього повстанці, які отримали міжнародне визнання, захопили місто за містом і кілька разів намагалися взяти штурмом рідне місто Каддафі Сирт, де він намагався ховатися. 20 жовтня 2011 р. в ході чергової операції полковник був убитий. Загибель Каддафі, який одноосібно правив Лівією 42 роки, ознаменувала кінець диктаторської Джамахірії.