ua en ru

Литвицький: Дефіцит зведеного платіжного балансу в жовтні зменшився до 1,564 млрд дол

Автор: RBC.UA
Дефіцит зведеного платіжного балансу в жовтні 2011 р. склав 1,564 млрд дол. проти 2,044 млрд дол. у вересні. Про це керівник групи радників глави Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький повідомив в інтерв'ю РБК-Україна.

Дефіцит зведеного платіжного балансу в жовтні 2011 р. склав 1,564 млрд дол. проти 2,044 млрд дол. у вересні. Про це керівник групи радників глави Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький повідомив в інтерв'ю РБК-Україна.

"Потенціал платіжних можливостей України в жовтні, на мою думку, виглядав більш переконливо, ніж у вересні. Звичайно, були різноспрямовані процеси, але домінували позитивні. Найголовніше полягає в тому, що майже на півмільярда скоротився дефіцит зведеного платіжного балансу - до 1 млрд 564 млн дол. У самому поточному рахунку, хоча він не перестав рухатися в напрямку дефіциту, ми відзначаємо позитивні зміни: експорт зростав на 21% - і це при всіх складнощах із зовнішнім попитом; на 6% скоротилася динаміка експорту (порівняно з вереснем 2011 р.), і на 8,6% - імпорту", - відзначив Литвицький.

Також Литвицький повідомив, що негативне сальдо фінансового рахунку України в жовтні 2011 р. склало 96 млн дол., порівняно з 1,03 млрд дол. у вересні.

"Ми відзначаємо те, що в поточному рахунку сформувалися профіцити - наприклад, збільшився чистий приплив валюти з поточних трансфертів, зафіксований плюсовий капітальний трансферт в 74 млн дол., порівняно з 2 млн дол. за весь ІІІ квартал. У нас після вересневого дефіциту фінансового рахунку, який тоді піднявся аж до 1 млрд 32 млн дол., в жовтні практично не було відтоку по фінансовому рахунку. Він 96 млн дол. склав проти 1 млрд у вересні. Це важливий момент, що фінансовий рахунок повертає собі функцію компенсатора чистого відтоку по поточних операціях і вирівнювання платіжного балансу в цілому", - заявив Литвицький.

Нагадаємо, сальдо фінансового рахунку у вересні 2011 р. було негативним на рівні 1 млрд дол. "Формування негативного сальдо було викликано насамперед різким збільшенням приросту готівкової валюти поза банками - до 1,8 млрд дол. (у січні-серпні середньомісячні обсяги становили 0,7 млрд дол.)", - відзначили в НБУ.

Литвицький відзначив, що позитив у поточному рахунку проявився у зменшенні відтоку доходів, отриманих нерезидентами в Україні з 382 млн дол. у вересні до 182 млн дол. в жовтні. "Ну і залишається задовільною ситуація із запозиченнями - ми менше повертаємо боргів, ніж у вересні - в 5 разів менше було негативне сальдо за статтею "Кредити та облігації" - 171 млн дол., тобто урівноважена позиція", - підкреслив він.

За словами Литвицького, негативне сальдо валютних інтервенцій НБУ на 30 листопада 2011 р. склало 702 млн дол. "Тенденція уповільнення нашої участі на валютному ринку міцніє і відображає те, що ринок заспокоївся, спекулятивні атаки відбиті, і ліквідність при цьому нормальна... Якщо в жовтні сальдо валютних інтервенцій скоротилося до 1,6 млрд дол., то в листопаді, за попередніми даними, воно скоротиться де ще в 2 рази, - відзначив Литвицький. - На ранок останнього дня осені - 30 листопада - негативне сальдо склало 702 млн дол."

Нагадаємо, за даними НБУ, на міжбанківському валютному ринку України в жовтні середньоденної чистий попит на іноземну валюту зменшився порівняно з вереснем на 34,6%, на готівковому його сегменті - на 29,5%.

Як повідомив Литвицький, чистий відтік готівкової валюти з банків у жовтні 2011 р. склав 1,443 млрд дол. порівняно з 1,898 млрд дол. у вересні. "У принципі все зводиться до того, що нам потрібно продовжувати зусилля зі скорочення зростання дефіциту поточного рахунку, але звернути особливу увагу на позитивний процес, який у жовтні проявився - уповільнення відтоку коштів населення за межі банківської системи. У вересні чисте сальдо відтоку готівкової валюти за межі банківської системи було 1,898 млрд дол., а стало 1,443 млрд дол. - майже на півмільярда скоротилося. Все-таки з початку року цей приплив на 6 мільярдів більше, ніж у січні-жовтні 2010 р. Якщо б він залишався на рівні минулого року, ми б не тільки перекрили дефіцит поточного рахунку, але мали б кілька мільярдів профіциту за зведеним балансу, - підкреслив Литвицький. - Я вважаю, що це результат, у тому числі, і тих жовтневих заходів Нацбанку щодо удосконалення процедури проведення валютно-обмінних операцій".

Зазначимо, дефіцит поточного рахунку України за 9 місяців 2011 р. виріс в 10,8 разів - до 5,5 млрд дол. порівняно з 506 млн дол. за аналогічний період 2010 р. Дефіцит поточного рахунку у вересні 2011 р. залишилося майже на рівні серпня - 1,0 млрд дол.

"Формування такого високого дефіциту в останні місяці в першу чергу є наслідком розширення внутрішнього інвестиційного попиту, що обумовлює збереження значних обсягів імпорту", - відзначили раніше в НБУ. "Дефіцит зведеного платіжного балансу у вересні склав 2 млрд. дол., що майже повністю нівелювало накопичений профіцит за перші 8 місяців", - говорилося в повідомленні НБУ.

Нацбанк зазначив, що цей дефіцит був профінансований за рахунок резервних активів. Крім того, ще на 1,2 млрд дол. скоротилися резервні активи за рахунок курсової різниці. "У результаті станом на 1 жовтня 2011 р. обсяг міжнародних резервів склав 35,0 млрд дол., що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,9 місяця", - повідомили в НБУ.

Регулятор також зазначив, що продовжилася тенденція кумулятивного зростання за останні 12 місяців дефіциту поточного рахунку - до 5,1% від ВВП.

Нагадаємо, як повідомлялося раніше, НБУ прогнозує, що дефіцит поточного рахунку України в 2011 р. може збільшитися до 4,5%. За його словами, дефіцит буде покрито за рахунок профіциту фінансового рахунку і не загрожує гривні. У НБУ відзначили, що обсяг прямих іноземних інвестицій за весь 2011 р. очікується на рівні 7,8 млрд дол. За прогнозами НБУ, дефіцит поточного рахунку України в 2012 р. складе 4%, і також буде повністю покритий за рахунок фінансового рахунку.

Раніше в консенсус-прогнозі "Україна: перспективи розвитку" Міністерства економічного розвитку і торгівлі аналітики на 41% збільшили прогноз дефіциту рахунку поточних операцій в 2011 р. - до 5,16 млрд дол.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує дефіцит платіжного балансу України в 2011 р. до 3,9%, що на 0,3 процентних пункти вище, ніж у квітневому прогнозі. Про це йдеться в оновленому доповіді МВФ World Economic Outlook. На 2012 р. МВФ прогнозує дефіцит платіжного балансу в 5,3%, в порівнянні з 3,8%, озвученими раніше.

Світовий банк також зазначив розширення дефіциту рахунку поточних операцій в Україні, але підкреслив, що він може бути профінансований в 2011 р.

При цьому аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Рoor's Ratings Services (S&P) очікують, що в найближчі кілька років дефіцит рахунку поточних операцій України буде перебувати в діапазоні між 2,5% і 3,0% ВВП.

Нагадаємо, після підписання угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ) з СНД прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що створення ЗВТ з СНД дозволить Україні істотно поліпшити платіжний баланс. Прем'єр-міністр підкреслив, що негативне сальдо торговельного балансу України зараз складає приблизно 6 млрд дол. При цьому він підкреслив, що уряд вживає всі необхідні заходи для поліпшення ситуації.