ua en ru

Литвин: У ВР немає зареєстрованих законопроектів про зміну статусу державної мови

Автор: RBC.UA
У Верховній Раді України (ВР) не зареєстровано жоден законопроект щодо зміни статусу державної мови. Про це заявив глава ВР Володимир Литвин, передає кореспондент РБК-Україна.

У Верховній Раді України (ВР) не зареєстровано жоден законопроект щодо зміни статусу державної мови. Про це заявив глава ВР Володимир Литвин, передає кореспондент РБК-Україна.

"Я хочу заявити, що у Верховній Раді не зареєстровано проект закону щодо внесення змін до Конституції України, а саме розділу I статті 10. Я також хочу нагадати, що для зміни Конституції в цій частині, а саме статусу державної мови, необхідно буде голосування в першому читанні 300 голосами ...Тому предмета для дискусій в цьому питанні немає ", - заявив Литвин.

Відзначимо, постійний представник Президента України у ВР Юрій Мірошниченко також заперечує передвиборчий піар на темі російської мови.

Напередодні Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську. "У цьому зацікавлена Україна, в цьому зацікавлені люди, в цьому зацікавлене населення, яке розмовляє в основному на двох мовах - українській та російській", - зазначив Янукович.

Наприкінці липня минулого року Янукович заявив, що українська мова буде займати своє гідне місце як державна мова. Разом з тим глава держави наголосив на необхідності створення умов для розвитку мов народів, що проживають в Україні.

Відзначимо, ещодавно стало відомо про плани Міносвіти скоротити кількість уроків української мови для школярів 5-9 класів. Планується, що їх буде всього по два на тиждень. Для порівняння: в Російській Федерації на вивчення державної російської мови в 6 класі середньої школи відводиться шість уроків щотижня.

В кінці серпня 2011 р. у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики", що передбачає функціонування, паралельно з державною мовою, традиційних регіональних мов або мов меншин. Законопроектом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому, на території Україні гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька.

Питання російської мови в тій чи іншій мірі виникало в ході всіх виборчих кампаній в Україні. Наприклад, в ході президентських виборів 1994 р. кандидат в Президенти Леонід Кучма виступав за надання російській мові статусу другої державної. Кучма переміг на виборах, однак передвиборну обіцянку виконано не було.

На виборах 2004 р. кандидат в Президенти Віктор Янукович також обіцяв зробити російську другою державною, проте програв вибори.

Перед виборами Президента, які відбулися в 2010 р., 2 вересня 2009 р., тоді ще лідер Партії регіонів Янукович заявив, що має намір у разі обрання його Президентом України зробити все можливе для того, щоб дати російській мові статус другої державної.

Проте, в березні 2010 р., незадовго після обрання Президентом, Віктор Янукович заявляв, що українська мова буде єдиною державною мовою в Україні. "В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна", - сказав він.

Зазначимо, що відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.