ua en ru

Литвин: Резолюція Європарламенту щодо України гостра і суперечлива

Автор: RBC.UA
Голова Верховної Ради Володимир Литвин вважає резолюцію Європейського парламенту про події в Україні "різким і суперечливим" документом, який, за його словами, можна схарактеризувати як "батіг і пряник".

Голова Верховної Ради Володимир Литвин вважає резолюцію Європейського парламенту про події в Україні "різким і суперечливим" документом, який, за його словами, можна схарактеризувати як "батіг і пряник". Про це повідомляє радіо "Свобода".

У резолюції говориться, що Україна має право реалізувати свою європейську перспективу, але водночас вказано, що з Україною розвиватимуть тільки політику сусідства, сказав Литвин сьогодні в перебігу поїздки до Житомирської області, - навіть не "Східного партнерства", а політику сусідства, яка, за словами Литвина, "довела свою нежиттєздатність".

Як сказав голова парламенту, до цього документу треба поставитися цілком серйозно.

Раніше, Президент України Віктор Янукович заявив, що проблеми, на які було вказано в резолюції Європарламенту від 27 жовтня 2011 р., поступово вирішуватимуться. "Ті проблеми, на які вказано Європарламентом, існують на Україні. Ми над ними працюємо. Багато з них - проблеми попередніх років, навіть радянського часу", - сказав Президент і додав, що поліпшення ситуації в Україні відбувається шляхом реформ, які неможливо провести миттєво.

Напередодні, чільник зовнішньополітичного відомства Костянтин Грищенко повідомив, що резолюція Європарламенту засвідчує підтримку євроінтеграційного курсу країни.

Серед позитивів резолюції у Міністерстві називають відсутність формулювання "довгосторокова перспектива" щодо питання отримання Україною безвізового режиму. І, згідно, з ухваленим документом, Україна має право претендувати на повноправне членство в ЄС - за умови досягнення певних критеріїв. Грищенко запевнив: над критичними елементами резолюції робота буде плідною.

Міністр зауважив: "Важливим є також заклики Європарламенту до Ради ЄС та Єврокомісії стосовно завершення переговорів щодо угоди про асоціацію. Переговори ці вийшли на фінішну пряму, і ми виходимо з того, що є всі передумови, щоби завершити їх вже самим ближчим часом. Ми готові до продовження та поглиблення діалогу з ЄС з усіх питань порядку денного наших відносин".

Нагадаємо, в четвер, 27 жовтня ц.р., Європарламент більшістю голосів схвалив резолюцію щодо України на сесії у Страсбурзі.

Серед основних пунктів резолюції згадується забезпечення чесного, прозорого та неупередженого апеляційного процесу для колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. А також можливість для неї повноцінно брати участь у політичних процесах, як зараз, так і під час наступних виборів. "Європарламент наполягає на тому, що Юлії Тимошенко має бути дозволено користуватися її правом на повну участь у політичному процесі як зараз, так і під час майбутніх виборів в Україні", - говориться в документі.

Крім того, європарламентарі наполягають на перегляді норм Кримінального кодексу, що залишилися Україні у спадок від радянських часів з метою приведення їх у відповідність до європейських та міжнародних стандартів.

"(Європарламент, - ред.) висловлює глибокий жаль, що вирок колишньому прем'єр-міністру Юлії Тимошенко, є порушенням прав людини та зловживанням судової системи з ціллю політичного придушення провідного опозиційного політика; підкреслює, що закон, який було вибірково застосовано проти Тимошенко датується радянськими часами та передбачає кримінальне переслідування за політичні рішення; в той же час статті 364 та 365, які на даний момент знаходяться на розгляді Верховної Ради, не відповідають європейським стандартам та стандартам ООН", - говориться в документі.

Також в документі висловлюється "відверта стурбованість з приводу затримання колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та інших подібних випадків, без оголошення вироку в суді". Депутати вважають, що всі судові справи проти колишніх та нинішніх високопосадовців мають проводитися відповідно до європейських стандартів справедливості, неупередженості, прозорості та незалежності.

"Якщо питання засудження Юлії Тимошенко не буде вирішено це поставить під загрозу укладення Угоди про асоціацію та її ратифікацію, штовхаючи країну ще далі від втілення своєї європейської перспективи; (Європарламент, - ред.) висловлює свою стурбованість з приводу деяких ознак зниження демократичних свобод, а також можливої практики використання державних установ для партійних цілей та політичної помсти", - відзначається в резолюції.

У документі, текст якого був узгоджений вже 25 жовтня йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС та Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення та є в інтересах обох сторін; визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу, за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, повагу до прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права".

В резолюції відзначається, що Європарламент вважає, "відкладену зустріч з Президентом Януковичем важливою можливістю для вирішення серйозних проблем, які постали перед українським урядом та для відновлення конструктивного діалогу, який може привести до парафування Угоди про асоціацію за умови наявності значного прогресу з технічних і важливих політичних перешкод, які все ще на мають місце; закликає Раду та Комісію перенести нещодавно відкладену зустріч з Президентом Янукович перед запланованим в грудні 2011 р. самітом ЄС-Україна".

Європарламент в документі привітав домовленості, яких було досягнуто по Угоді про вільну торгівлю та зазначив, що розглядає ці домовленості як "міцну основу для можливого завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною".

Депутати виразили занепокоєння з приводу погіршення свободи ЗМІ та плюралізму в Україні та закликали владу вжити всіх необхідних заходів для захисту ЗМІ.

Європарламент підтримав рекомендації, викладені в спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ щодо проекту парламентського закону про вибори.

"Європарламент вважає за необхідне, щоб ці рекомендації були прийняті та реалізовані доцільним та всеохопним чином, з залучення до цього як опозиції так і громадянського суспільства", - сказано в документі.

Також в резолюції зазначено, що Європарламент закликає Єврокомісію сприяти проведенню судової реформи в Україні "шляхом більш ефективного використання програми Підвищення потенціалу ЄС і розглянути питання створення Консультативної групи високого рівня ЄС для України, з тим, щоб допомогти країні в її зусиллях відповідати вимогам законодавства ЄС, в тому числі щодо судової влади".

Прикметно, що резолюція стосовно України об'єднала всі основні групи депутатів Європарламенту, в тому числі і ті, хто підтримував протилежні "політичні табори" в Україні. Депутати Групи народних партій, традиційно дружньої до української опозиції, і члени Прогресивного Альянсу соціалістів та демократів, що підписали меморандум про співпрацю з українською Партією регіонів, тепер мають стосовно України спільну точку зору.

Зазначимо, в двосторонніх відносинах України і Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення двох кримінальних справ проти Тимошенко.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.