ua en ru

Литва заборонила постачальникам газу володіти ГТС

Автор: RBC.UA
Литовський парламент ухвалив закон, згідно з яким заборонив постачальникам газу володіти газотранспортною системою країни. Нині Литву газом забезпечує російський ВАТ «Газпром», який володіє 37,1 % акцій литовської газової компанії Lietuvos Dujos, передає ВВС.

Литовський парламент ухвалив закон, згідно з яким заборонила постачальникам газу володіти газотранспортною системою країни. Нині Литву газом забезпечує російський ВАТ «Газпром», який володіє 37,1 % акцій литовської газової компанії Lietuvos Dujos, передає ВВС.

Якщо закон підпише Президент Литви, Газпрому доведеться відмовитися від акцій Lietuvos Dujos, яка управляє литовськими газогонами.

Після голосування у парламенті, прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс заявив: «Це голосування є важливим кроком до енергетичної незалежності. Продаж газопроводів 8 років тому був великою помилкою».

Раніше, у квітні ц.р. литовський уряд оголосив конкурс на представлення інтересів країни у випадку, якщо суперечку із Газпромом доведеться вирішувати у Стокгольмському комерційному арбітражі. Крім російського Газпрому, акції литовської газової компанії належать литовському уряду (17,7 %) та німецькій E.ON Ruhrgas (38,9 %).

У 2009 р., лібералізуючи енергетичні ринки, країни ЄС взяли на себе зобов'язання розділити видобуток газу на розподільчі мережі. Однак, заборона на поєднання цих функцій, не стосується компаній тих країн, що отримують газ з одного джерела.

Нагадаэмо, голова правління російського монополіста Олексій Міллер, заявив про те, що контроль над українською газотранспортною системою та створення спільного підприємства між українським НАК «Нафтогаз» та ВАТ «Газпром» є єдиною умовою зменшення ціни на російський газ та змінення газових угод 2009 р.

«Ми можемо піти назустріч нашим друзям із розумінням того, що це буде одна компанія, у якої є загальна стратегія, спільні цілі", - заявив керівник Газпрому на прес-конференції, що відбулася після щорічного зібрання акціонерів компанії 30 червня 2011 р. На тому засіданні Олексій Міллєр заявив, що ВАТ «Газпром» не вноситиме жодних кардинальних змін у свої контракти, адже саме їх дотримання забезпечує високу прибутковість компанії.

Нагадаємо, сьогодні відбулася зустріч міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка та голови правління ВАТ «Газпром» Олексія Міллера. Сторони обговорили питання стратегічного партнерства в енергетичній сфері.

Нагадаємо, «Газпром» і «Нафтогаз України» обговорюють створення спільного підприємства в рамках можливого об'єднання компаній. Вперше пропозицію щодо об'єднання «Газпрому» та «Нафтогазу України» висловив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на засіданні комітету з питань економічної співпраці, що відбулося 30 квітня 2010 р.

Минулого тижня Москва та Мінськ погодили продаж Росії решти 50 % акцій білоруської газової компанії «Бєлтарнсгаз», яка вже наполовину належить російськмоу Газпрому.