Ліхтенштейн озвучив умови обміну даними про податкових ухильників
Ліхтенштейн готовий приєднатися до європейської системи обміну даними про податкових ухильників, але на певних умовах. Країна готова обмінюватися даними тільки в разі надання можливості ухильникам заплатити податки без застосування до них штрафних санкцій.
Читайте також: Єврокомісія готує законопроект про розкриття банківської таємниці
"Ми готові до переговорів із Брюсселем про розширення обсягів обмінюваної інформації", - заявив прем'єр-міністр Ліхтенштейну Адріан Хаслер (на фото).
Невелика альпійська країна скасувала закони про банківську таємницю чотири роки тому під тиском США і Євросоюзу, які направляли своїх клієнтів до інших офшорних юрисдикцій, при цьому змушуючи один з найстаріших банківських центрів поміняти свій імідж.
"Наша країна - не податковий рай, Ліхтенштейн - безпечна гавань для інвестицій, - зазначає глава Фінансової служби із фінансових ринків Маріо Гасснер. - У минулому клієнти зі своїми грошима приїжджали до Ліхтенштейну, із 2008 р. наші фінансові посередники змушені самі приходити до клієнтів".
Європейська країна, яка за розміром складає двадцяту частину найменшого американського штату Рой Айленд, залишається місцем, популярним серед мільярдерів, які реєструють у Ліхтенштейні холдингові компанії та інвестиційні організації й управляють своїми активами.
Читайте також: Ліхтенштейн приєднався до Шенгенської зони
Нагадаємо, в середині квітня Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія та Іспанія оголосили про запуск "пілотної" програми обміну інформацією про банківські рахунки, активізувавши боротьбу з податковими ухильниками. До ініціативи, оголошеної за підсумками зустрічі міністрів фінансів, згодні приєднатися й інші країни ЄС. Як повідомлялося, рішення щодо цього може бути винесено вже у травні.
Однак Австрія має намір зберігати банківську таємницю. Не ясно також, чи буде брати участь в обміні податковою інформацією Швейцарія, яка не входить до складу ЄС.
Як зазначалося, ініціатива обміну податковою інформацією виходить із національних столиць. П'ять провідних європейських економік надихнулися прикладом США, де із цього року запрацював "Закон про оподаткування іноземних рахунків" (FATCA), який вимагає від іноземних фінансових компаній передачі податковим органам країни даних про американців, активи яких за кордоном перевищують 50 тис. дол.
Деталі "європейського FATCA" будуть опрацьовані до саміту ЄС 22 травня. Учасники блоку хочуть домогтися автоматичного обміну інформацією про рахунки і активи своїх громадян, які вони тримають в інших країнах союзу. Це різко скоротить можливості європейців виводити свої кошти з-під оподаткування, що, за визнанням глави Європейської ради Хермана ван Ромпея, обходиться бюджету ЄС в 1 трлн євро на рік. Це більше за ВВП Іспанії або коштів європейських стабфондів, що фінансуються за рахунок коштів платників податків.
Читайте також: Японські компанії виявилися замішаними в офшорному скандалі
Про намір приєднатися до "пілотного" проекту обміну банківською інформацією вже заявили Нідерланди, Польща, Бельгія та Румунія.
Однак ідея автоматичного обміну податковою інформацією до душі не всім у Євросоюзі. Різко проти виступила міністр фінансів Австрії Маріа Фектер. Як відомо, недоторканність банківської таємниці прописана в конституції Австрії.
Австріскій прем'єр також закликала партнерів перш за все навести порядок у себе вдома, нагадавши, що багато заморських територій Великої Британії, на кшталт Кайманових або Британських Віргінських островів, - найбільш популярні офшорні юрисдикції у світі.
Поки незрозуміло, як може бути залучена в обмін даними Швейцарія. Країна - не частина ЄС, а отже, регіональна угода про автоматичний обмін даними на неї не вплине, зауважувала Швейцарська банківська асоціація.
Читайте також: Провідні європейські банки запідозрили в допомозі податковим ухильниками
У скільки обійдеться нова європейська ініціатива фінансової галузі, також не ясно. Торік BNP Paribas оцінив, що відповідність FATCA обійдеться європейським банкам у 100 млн євро, повідомляла The Financial Times. Можливо, що зростання витрат від появи аналога європейського закону в самій Європі не буде.
Нагадаємо, на початку квітня Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) почав серію публікацій, над якими більше року працювали 86 журналістів із 46 країн. Основою для розслідування став жорсткий диск, що опинився в розпорядженні консорціуму, із 260 Гб інформації про офшори та їх клієнтів. Частина інформації була пошкоджена або засекречена, що змусило до обробки даних за допомогою комп'ютерних програм.
У підсумку в розпорядженні журналістів виявилося близько 2,5 млн документів, що містять інформацію про 120 тис. підставних компаній, офшорні рахунки і сумнівні угоди. В ухиленні від податків підозрюється 140 тис. осіб зі 170 країн.