ua en ru

Лідери G20 підтримають збільшення фінансових обсягів МВФ

Автор: RBC.UA
Лідери "великої двадцятки" можуть домовитися про збільшення фінансових обсягів Міжнародного валютного фонду (МВФ) з метою сприяння вирішенню європейської боргової кризи. Про це повідомляє AFP з посиланням на чиновників з переговорного процесу на зустрічі G20 у Каннах.

Лідери "великої двадцятки" можуть домовитися про збільшення фінансових обсягів Міжнародного валютного фонду (МВФ) з метою сприяння вирішенню європейської боргової кризи. Про це повідомляє AFP з посиланням на чиновників з переговорного процесу на зустрічі G20 у Каннах.

За повідомленням співрозмовника агентства, який посилається на проект підсумкової декларації G20, передбачається, що обсяг МВФ буде збільшено за рахунок добровільних внесків країн, які можуть дозволити собі це. Лідери "двадцятки" мають намір завершити збільшення фонду МВФ до осені 2012 р.

"Охочі держави можуть до осені 2012 р. збільшити свій внесок у ресурси МВФ в двосторонньому порядку", - повідомило джерело.

За словами співрозмовника, лідери "двадцятки" хочуть повторити крок, який вони вже робили раніше. В 2009 р. була досягнута домовленість про збільшення ресурсів МВФ в три рази (на близько 250 млрд дол.), а в 2010 р. лідери G20 домовилися про подвоєння вкладу членів фонду в його механізми.

Як повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела, на збільшенні обсягів фонду наполягав Президент Франції Ніколя Саркозі.

"Велика двадцятка" сповнена рішучості збільшити ресурси МВФ, але незрозуміло які конкретні механізми будуть зроблені", - сказав джерело.

Співрозмовники Reuters відзначають, що в G20 сподіваються, що збільшення фінансових розмірів Фонду відбудеться в першу чергу за рахунок країн, що розвиваються. За їх словами, конкретні цифри ще не були узгоджені, але очікується, що це буде сума в 300-350 млрд дол.

Агентство відзначає, що раніше глава Міністерства фінансів Великобританії Джордж Осборн підтвердив, що лідери "двадцятки" обговорюють можливість збільшення ресурсів МВФ. За його словами, серед зацікавлених країн є і Китай.

Вчора прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон сказав, що його країна готова розглянути питання про збільшення внесків до МВФ, однак у Лондоні не мають наміру брати участь у прямих інвестиціях з боку МВФ у фонд порятунку зони євро. Зазначимо, на сьогоднішній день розмір британської квоти у МВФ становить 29 млрд фунтів стерлінгів.

Голова КНР Ху Цзіньтао, виступаючи на саміті, закликав міжнародне співтовариство "розширити використання SDR (штучний резервний і платіжний засіб МВФ), провести реформу валютного кошика SDR і створити міжнародну резервну валюту".

Офіційно підсумкове комюніке саміту G20 буде опубліковано сьогодні.

Обсяг фінансових коштів МВФ в даний час складає близько 400 млрд дол., але існують побоювання, що цієї суми не вистачить, щоб впоратися з кризою, що нависла над країнами єврозони. Відзначимо, раніше голова МВФ Крістін Лагард відзначала, що грошей МВФ не вистачить на рішення проблем, які можуть виникнути через кризу. "Наші можливості в 400 млрд дол. будуть достатніми сьогодні, але бліднуть у порівнянні з потенційними фінансовими потребами нестабільних країн під час кризи", - сказала раніше Лагард.

Нагадаємо, на саміті на рівні міністрів фінансів і глав Центробанків G20 у жовтні цього року джерела в дипломатичних колах повідомляли, що МВФ може знадобитися близько 350 млрд дол. додаткових коштів для адекватної участі в програмах виходу з боргової кризи єврозони.

Тоді розглядалися два можливі варіанти: вкласти гроші в створення спеціального фінансового інструменту на базі МВФ або просто позичити грошей Фонду шляхом викупу облігацій. Гроші МВФ зможе також використовувати для фінансування нових кредитних ліній, щоб убезпечити себе від розповсюдження кризи зони євро. Також повідомлялося, що країни БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південно-Африканська Республіка), які виступають за збільшення розмірів МВФ, озвучать свої пропозиції з цього питання на саміті "великої двадцятки" (G20) в листопаді 2011 р.

Раніше США заявили, що не мають наміру надавати фінансову допомогу ЄС і вносити внесок у розширення кредитних ресурсів МВФ.

Розмови про необхідність вливання додаткового капіталу у МВФ виникли на тлі інформації про те, що міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's (S&P) знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Іспанії на один щабель - з АА до АА-. Тим часом для порятунку" економіки Іспанії від кризи може знадобитися куди більше коштів, ніж при вирішенні "грецького питання", і ресурсів МВФ може виявитися недостатньо. Одночасно окремі експерти говорили про те, що основні донори МВФ (США, Японія, Німеччина і КНР) можуть перешкодити залученню фондом фінансування "з боку".

Нагадаємо, основним джерелом поповнення ресурсів МВФ є внески за квотами його членів. Очікується, що після чергового збільшення розмірів Фонду країни БРІКС увійдуть до числа 10 найбільших його акціонерів і підвищать своє право голосу при прийнятті Фондом ключових рішень.