ru ua

Особистий погляд: Війна і ринки

Автор: RBC.UA
Учасники воєн, проявляючи свій егоїстичний характер, за визначенням не праві. Але як би там не було, ми повинні торкнутися цієї болючої теми з тим, щоб оцінити "ризик від воєн" для макропрогнозу, оскільки війни ростуть не тільки кількісно, але і за кількістю загублених життів.

Стін Якобсен, головний економіст Saxo Bank

• Готуйтеся до скорочення зростання і визначеності і до збільшення геополітичного ризику

• Ціна на нафту - найпростіший вимірювач геополітичного ризику

• Війни відображають світ, в якому низький ріст супроводжується дорогими енергоресурсами

"Існують причини, заради яких варто померти, але жодна з них не варто того, щоб вбивати", - Альбер Камю

Весь світ поступово втягується в низку громадянських воєн і занурюється в загальний хаос, і зараз світу корисно було б згадати слова Камю, але цього не відбувається і ніколи не відбудеться. Писати на дану тематику завжди не просто, так як на війні, як відомо, немає правих або неправих. Учасники воєн, проявляючи свій егоїстичний характер, за визначенням не праві. Але як би там не було, ми повинні торкнутися цієї болючої тему з тим, щоб оцінити "ризик від воєн" для макропрогнозу, оскільки війни ростуть не тільки за кількістю, але і за кількістю загублених життів.

Я не буду вставати на чийсь бік у нинішніх конфліктах - у свій час я отримав хороший урок, виступаючи за повалення Саддама Хусейна, спадкоємці якого виявилися нітрохи не кращими. У зв'язку з чим слова Камю будуть моєю мантрою.

Найпростіший спосіб виміряти вплив геополітичного ризику на світову економіку - подивитися на ціни енергоносіїв. Ці ціни говорять про багато що, виступаючи у якості своєрідного "податку" на економіку. Високе споживання енергетичних ресурсів робить їх важливим елементом будь-якого прогнозу, але, незважаючи на це, ціни в енергетичному секторі дуже залежать від зовнішніх факторів.

Тільки подумайте: все, що ви робили сьогодні вранці, було пов'язано з енергоспоживанням: зарядили телефон, поставили варитися каву, налили холодне молоко з холодильника, прийняли душ, сіли за кермо автомобіля, на якому поїхали в охолоджуваний кондиціонером офіс.

Крім того, частина трудового дня буде тісно пов'язана зі споживанням енергетичних ресурсів у досить великому обсязі. Постачання важливих ресурсів, насамперед отриманими з нестабільних або слаборозвинених регіонів, знаходяться під реальною загрозою зриву. В цьому і полягає явний ризик.

Спосіб, яким я користуюся для вимірювання геополітичного ризику полягає в обчисленні спреду між 5-м і 1-м контрактами за сирою нафтою WTI. Звичайно, є й інші способи, але за відсутності кращої альтернативи я використовую цей.

Особистий погляд: Війна і ринки

Джерело: Bloomberg, Saxo Bank.

Як видно, з 15 липня "премія за війну" або більш нейтральна "премія за зрив поставок" зросла на два долари США і зараз покупці у всьому світі платять на два долари більше за барель сирої нафти WTI. В цілому, на ринок сирої нафти впливають безліч факторів, але нас цікавлять лише ціни на енергоносії і бажано, щоб вони були стабільними або падали.

В цілому, війни завжди негативно впливають, незважаючи на відомі дослідження, які виявили, що Друга світова війна зупинила спад. В нашому випадку краще згадати про 1970-х роки, події яких більше відповідають сьогоднішнім, що відбуваються в Газі, Іраку, Росії та Україні, Лівії та Сирії. Багато хто стверджує, що цього разу все інакше, а тоді ми були занадто залежні від Близького Сходу. Безсумнівно це так, але тоді і ціни за барель перебували між 10 і 25 доларами США.

Особистий погляд: Війна і ринки

З 2007 року ціна на нафту перевищила позначку 100 доларів США. В даний час нафта в чотири рази дорожча, ніж це було в період "інфляційних" 1970-х, коли відбулася ліквідація Бреттон-Вудської міжнародної валютної системи і центральні банки почали цільове регулювання інфляції.

Сигнал енергетичного ринку щодо попиту на енергію і ризику досить ясний: готуйтеся до скорочення зростання, втрати визначеності і збільшення геополітичного ризику. Як би там не було, ринок вважає, що конфлікт в Ізраїлі згасне протягом декількох тижнів, рішення проблеми Росія-Україна буде знайдено. Відмова повірити в існування екстремального ризику зміни (Події типу "чорний лебідь" - непередбачені та рідкісні зі значними наслідками) для всіх очевидна. Ринок "ідеальний" за своїми даними, нульові процентні ставки нас врятують... Але, враховуючи, що реальний світ вже не має значення, ми обманюємо самі себе.

Безробіття, соціальна нерівність, війни, невинні жертви, і телевізійні образи людей, що борються за інше життя, зайві... за винятком того факту, що для збереження збільшення світового зростання нам необхідне зростання в країнах Африки, на Близькому Сході та Східній Європі.

Потрібно визнати, що сучасний світ переживає саму що ні на є справжню епоху глобалізації. Ми тихо раділи, коли глобалізація працювала на скорочення цін і перетворювала наші компанії в більш прибуткові підприємства. Тепер через інтенсифікації воєн наш світ перетворився в місце, де зростання слабке, енергоресурси дорогі і практично недоступні, а ми пройшли повний цикл політики втручання на макрорівні.

Зростання напруженості в світі ще не зіграло свою головну роль для ринку, тому зберігайте пильність: все, що відноситься до економіки, як правило, має уповільнену реакцію, яка проявляється через 9-12 місяців. Будь-яка дія неодмінно викликає певну реакцію. Якщо сьогоднішня ситуація збережеться аж до кінця літа, ви можете стати свідками того, як підвищення цін на енергоресурси серйозно впливає не тільки на світове зростання, але і ринки в цілому. Однак не слід забувати, що в даному випадку найбільше страждають окремі родини, які втрачають своїх близьких. Альбер Камю був правий. Немає нічого такого, що могло б виправдати вбивство, немає нічого такого, за що б варто було так воювати.

Saxo Bank - один з найнадійніших брокерів у світі, що має ліцензію Європейського союзу, - надає приватним інвесторам і інституційним клієнтам можливості онлайн-трейдингу на світових фінансових ринках валютними парами на FOREX, контрактами на різницю (CFD), біржовими фондами (ETF), акціями, ф'ючерсами, опціонами та іншими деривативами за допомогою трьох спеціалізованих платформ: SaxoTrader, SaxoWebTrader і SaxoMobileTrader (у тому числі додатки для iPhone, iPad і Android). Платформи доступні на більш ніж 20 мовах. Крім того, Saxo Bank пропонує послуги і партнерські програми для інституціональних клієнтів.
Штаб-квартира Saxo Bank в Копенгагені; представництва відкриті в Росії, європейських країнах, Азії, Близькому Сході, Латинській Америці та Австралії.