ua en ru

Пільги на обидва ваші домівки, або як Яценюк перевершив Азарова

Пільги на обидва ваші домівки, або як Яценюк перевершив Азарова
Автор: RBC.UA
П'ятого червня 2012 р. біля стін Верховної Ради було жарко. У всіх сенсах. До парламенту прийшли, в прямому сенсі, "не хлопчики, але мужі" - ветерани афганської війни, в тільниках і блакитних беретах.

Валерій Калниш, спеціально для РБК-Україна

П'ятого червня 2012 р. біля стін Верховної Ради було жарко. У всіх сенсах. До парламенту прийшли, в прямому сенсі, "не хлопчики, але мужі" - ветерани афганської війни, в тільниках і блакитних беретах. Під стіни Ради їх привела категорична незгода із законопроектом прем'єра Миколи Азарова №9127 "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (щодо порядку компенсації виплат за судовими рішеннями, у тому числі, за рішеннями Європейського суду з прав людини). Здавалося б, цей документ не стосувався безпосередньо воїнів-афганців.

"Даний документ цікавий тим, що у другій його частині, у перехідних положеннях, скасовується виплата соціальних пільг 16 категоріям громадян. Серед іншого, це стосується ветеранів Великої Вітчизняної війни, "чорнобильців", "дітей війни". Крім того, скасовуються соціальні виплати для міліціонерів та прокурорів, - розповідав тоді опозиціонер Андрій Павловський (БЮТ-Батьківщина). - Діти-інваліди Чорнобиля мали право на безкоштовне бюджетне навчання у ВНЗ, а тепер вони будуть вчитися тільки за гроші".

Через заворушення і соціальний протест у підсумковому варіанті закону переліку скасованих пільг не виявилося.

Законопроекти-близнюки Азарова і Яценюка

Тепер за скорочення пільг взявся Кабмін Арсенія Яценюка. Прем'єр виступив ініціатором законопроекту №1577. Цей документ в рази жорсткіший за той, що два роки тому вивів під Раду "афганців".

Почнемо з того, що Азаров практично не чіпав школу. У нього "під ніж" йшли, зокрема:

- співробітники міліції (пропонувалося позбавити їх 50% знижки на оплату житлової площі і компослуг, але при цьому знижку, невизначену у відсотках, все ж залишити);

- учасники бойових дій (їм гарантовано "безкоштовне щорічне" медико-санаторне лікування - Азаров хотів прибрати слово "щорічне");

- так само він хотів вчинити і з тими, хто під час Другої світової сидів у концентраційних таборах.

Власне, у цих же категорій має намір відібрати пільги і Арсеній Яценюк. Повний перелік тих, хто потрапив під скорочення, займає приблизно одну сторінку тексту. Якщо у Азарова починали з міліціонерів, то у Яценюка - з дітей.

У нинішній редакції закону "Про загальну середню освіту" гарячими обідами повинні бути забезпечені всі діти з особливими потребами. У новій редакції обіди хочуть закріпити лише за школярами 1-4 класів. Вчителів позбавляють практично всіх надбавок, у тому числі, за класне керівництво (20-25%) і перевірку зошитів (10-20%).

Дісталося і вищій школі - Кабмін має намір зняти всі надбавки за наукові ступені у тих, хто працює у вищих навчальних закладах, що перебувають у комунальній власності. Правда, самі вчені цього не відчують, оскільки їх позбавляють надбавок, які вони повинні були отримувати починаючи з 1 січня 2016 р.

З якоїсь незрозумілої причини уряд вирішив заощадити на шкільних физруках. Зараз ст. 26 закону "Про фізичну культуру і спорт" передбачає, що "у дошкільних та інших навчальних закладах обов'язково передбачаються посади фахівців з фізичної культури". У новій редакції цих слів немає. Крім того, кількість уроків фізкультури планується скоротити з трьох до двох на тиждень.

Так, власне, і від повної середньої освіти уряд вирішив відмовитися. Ось що про цю ініціативу думає Головне науково-експертне управління парламенту: "У чинній редакції частини 2 ст. 35 Закону України "Про освіту" передбачено, що "повна середня освіта в Україні є обов'язковою і може бути отримана в різних типах навчальних закладів". Однак, у проекті редакції цієї частини опущено "обов'язково" і залишається тільки формулювання, що "повна середня освіта в Україні є обов'язковою і може бути отримана в різних типах навчальних закладів". На думку управління, це не узгоджується зі ст. 53 Конституції, приписами якої закріплено, що "повна середня освіта є обов'язковою".

Раніше Азаров, а тепер і Яценюк найбільше пільг хотіли відібрати у "чорнобильців".

Ось, для порівняння редакція однієї і тієї ж статті законопроекту №9127 (пропозиція 2011 р.).

Пільги на обидва ваші домівки, або як Яценюк перевершив Азарова

І та ж сама стаття, викладена в законопроекті №1577 (пропозиція 2014 р.).

Пільги на обидва ваші домівки, або як Яценюк перевершив Азарова

Ви актор театру? Значить, отримувати зарплату як раніше, відповідно до спеціального положення, ви не будете! Бібліотекар? Працівник музею? Розраховували отримати кошти на оздоровлення в розмірі окладу (скільки у вас там? 700 грн? 900 грн?). Забудьте! Молодий спеціаліст, який готовий виїхати в село і повинен був отримати там житло? Немає такої опції в законі "Про зайнятість населення", більше немає!

Передбачуваний підсумок

Про цих людей заступник міністра фінансів Володимир Матвійчук, який представляв законопроект у парламенті, не сказав ні слова. "У бюджетній сфері, значить, також передбачається скорочення чисельності, значить працівників органів внутрішніх справ, прокуратури, і так далі. Тощо - сказав заступник міністра (вас коли-небудь називали "тощо"?. - авт.). - Також хочу сказати, що вже настав час, коли пільги мають надаватись залежно від доходів громадян. Ну не можуть вони надаватися просто так".

Ну так. Армія педагогів, вчених, акторів, музейників і, а як же без них - фізруків - це найбільш забезпечені люди в країні. Вони можуть заплатити не тільки за себе, але і за, скажімо, адвокатів, нотаріусів, керівників підприємств, бізнесменів, чий рівень доходів починається від 10 тис. грн в місяць. Звичайно ж! Адже вони працюють на державу. Ту саму, яку визнано самою корумпованою в Європі. Де є олігархи, а слово "офшор" незрозуміло лише тим, хто читати не вміє.

До честі народних депутатів варто сказати, що вони не допустили прийняття цього документа. В усякому разі - поки що.

Спостерігаючи за тим, як у Раді йшло обговорення я думав, щоб Олега Ляшка не вхопив апоплексичний удар (дай бог йому здоров'я) - так він активно критикував документ і міністра фінансів Наталія Яресько.

- Я розумію, що в Сполучених Штатах Америки, можливо, людям пільги і не потрібні, бо вони мають гідне забезпечення. Підіть в наші села і розкажіть, що ви закриєте лікарню, школу; що дитина-інвалід не зможе доїхати до навчального закладу! Ви дітей загиблих учасників АТО позбавляєте права вчитися! Реформи починайте з олігархів, з них жир подтопіть, з них гроші беріть! Не чіпайте тих, кого не можна чіпати!, - говорив Ляшко.

Про що думав уряд, приймаючи ці норми, можна тільки здогадуватися. Офіційно - про війну. Але всьому є своя межа. Списувати все на війну - безвідповідально. Не з тієї сторони пояс затягується. Слід сказати, що офіційних даних - скільки держава заощадить, відмовившись від пільг, Мінфін не назвав. Мільярд, два? Допускаю, що чорнобильські землі "вивітрили" радіацію, а найменшому з дітей-чорнобильців зараз 28 років. Так, напевно, якісь статті зобов'язані фінансуватися з місцевих бюджетів. Хотіли "децентралізації"? Їжте тепер її великою бюджетною ложкою.

Але справа не тільки в грошах. Кого ми отримаємо на виході, скажімо, від реалізації пропозицій в сфері освіти? Малоосвічених, які не мають повної середньої освіти людей з надмірною вагою, які ніколи не поїдуть в село "піднімати цілину", і не прагнуть до того, щоб проявити себе в науці. Більше нікого з таким підходом ми не отримаємо.

Уряд, подаючи такі законопроекти, думаючи про день сьогоднішній, практично не замислюється про день завтрашній. У нього - Кабміну - не так вже багато часу подумати, чи варто так робити. І передумати.

Історичне відео: Арсеній Яценюк називає Миколу Азарова еталоном державного діяча