ua en ru

Як Льовочкін і Колесніков поділили області на місцевих виборах

Як Льовочкін і Колесніков поділили області на місцевих виборах Списки "Опозиційного блоку" в облради формувалися виходячи з інтересів двох ФПГ
У партії "Опозиційний блок" два головних бенефіціара - власник СКМ Рінат Ахметов і власник Group DF Дмитро Фірташ. Але участі в партійних справах вони фактично не приймають. Замість них цим займаються з одного боку нардепи від ОБ Борис Колесніков і Вадим Новинський, з іншого - їх колеги по Верховній Раді Сергій Льовочкін і Юрій Бойко. РБК-Україна розбирався у тому, як розподіл сфер впливу в "Опоблоці" позначився на списках партії на виборах до облрад.

У партії "Опозиційний блок" два головних бенефіціара - власник СКМ Рінат Ахметов і власник Group DF Дмитро Фірташ. Але участі в партійних справах вони фактично не приймають. Замість них цим займаються з одного боку нардепи від ОБ Борис Колесніков і Вадим Новинський, з іншого - їх колеги по Верховній Раді Сергій Льовочкін і Юрій Бойко. РБК-Україна розбирався у тому, як розподіл сфер впливу в "Опоблоці" позначився на списках партії на виборах до облрад.

Розклад перед боєм

Не секрет, що Борис Колесніков і Сергій Льовочкін відверто недолюблюють один одного. Співробітники апарату партії жартома характеризують їх відносини як "війну 15-го і 19-го поверхів". Адже обидва мають офіси в бізнес-центрі "Парус", який належить Фірташу: Колесніков - на 15-му поверсі, Льовочкін - на 19-му.

В партійних справах обов'язки двох антагоністів строго розподілені. Льовочкін відповідає за фракцію "Опозиційного блоку" в парламенті, де йому допомагає екс-міністр енергетики Юрій Бойко, а з боку Ріната Ахметова - Вадим Новинський. Колесніков займається так званим "опозиційним урядом".

Напередодні виборів представники двох фінансово-промислових груп так само чітко розподілили між собою, в яких областях кожна з них формує виборчий список ОБ.

Як Колесніков, так і Льовочкін мають багатий досвід виборчих кампаній. Перший очолював штаб Партії регіонів на успішних для неї парламентських виборах у 2006 р., а на президентських виборах у 2014 р. керував штабом Михайла Добкіна. Другий курирував роботу штабу ПР у Києві на парламентських виборах 2012 р.

Тому результати "Опоблоку" на виборах крім іншого покажуть, хто з двох лідерів партії більш успішніший на ґрунті партійного будівництва і краще розбирається в політтехнологіях.

Опозиціонери беруть участь у виборах у всіх областях країни, включаючи захід, де партія не користується популярністю. Винятком стала тільки Тернопільська область - там ОБ не став висувати своїх кандидатів.

Участь у виборах у Львівській області так само досить формальна - "Опозиційний блок", крім першого - "неспалимого" - номера, висунув лише трьох кандидатів до облради з 84 можливих. Не набагато краще партія представлена і на Волині - там "Опоблок" балотується у 9 округах з 64.

Лише в останній момент керівництву ОБ вдалося домогтися того, щоб зареєстрували партію на виборах у Харківській області - одному з базових регіонів (рейтинг ОБ в області знаходиться на рівні 40%). А ось на вибори в Харківську міськраду "Опоблок" так і не допустили.

Крім Харкова "Опозиційний блок" розраховує провести максимальну кількість своїх представників у місцеві ради і в інших південно-східних областях країни. Перш за все - в Одеській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях.

Варто відзначити, що команда Президента Петра Порошенка і соратники співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського напередодні виборів створили опозиціонерам конкурентів за голоси протестного електорату.

Зокрема, Адміністрація Президента запустила проект "Наш край". Співрозмовники РБК-Україна в АП розповіли, що на першому етапі проектом займався перший заступник голови Адміністрації Віталій Ковальчук.

"Вона замислювалася як партія мерів, для того щоб отримати лояльних градоначальників на південному сході. Але потім проект зажив своїм життям", - зазначив співрозмовник в АП.

За його словами, спочатку створення партії фінансували місцеві бізнесмени, зокрема, харківські підприємці Олександр Фельдман та Олександр Ярославський. Втім, Ярославський свою участь у проекті заперечує.

"Я ні на початковому етапі, ні на кінцевому взагалі ніяких партій в своєму житті не фінансував ", - заявив він РБК-Україна.

Ще один конкурент ОБ за голоси Південно-Сходу - партія "Відродження" Віталія Хомутинника і Віктора Бондаря. Обидва нардепа не приховують своїх хороших відносин з Ігорем Коломойським, хоча заперечують, що він фінансує їх проект. Тим не менш, як мінімум медійну підтримку в особі каналу "1 + 1" співвласник "Привату" їм надає. Крім того над просуванням "Відродження" в Одесі активно працює бізнес-партнер Коломойського, екс-губернатор регіону Ігор Палиця.

Головне досягнення Хомутинника та Бондаря - від їх партії у мери Харкова балотується чинний міський голова Геннадій Кернес, який, за даними соціологів, має непогані шанси перемогти на виборах вже в першому турі.

Група RUE

Екс-голова Адміністрації Президента Сергій Льовочкін контролює парторганізації ОБ в регіонах, де ще з часів Віктора Януковича сильні позиції групи RosUkrEnergo (RUE). Передусім, йдеться про Київ та область, а також про Одеську, Кіровоградську, Миколаївську та Житомирську області. Так, у мери столиці балотується Олександр Пузанов, друг родини Льовочкіна, який за Януковича був заступником голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова.

Список "Опоблоку" на виборах в Київську облраду очолює Олександр Качний - він протеже іншого представника групи RUE Юрія Бойка, який свого часу керував Київською обласною парторганізацією Партії регіонів.

Ще одна вотчина Льовочкіна - Кіровоградщина. Тут до облради ОБ веде Сергій Ларін, екс-заступник Льовочкіна в АП, а нині нардеп. Його колега по фракції в парламенті, ще один протеже Льовочкіна Микола Скорик, очолив список "Опоблок" на вибори в Одеську облраду. І нарешті, Юрій Павленко, ще одна креатура екс-глави АП, веде ОБ до Житомирської облради.

У Миколаєві список в облраду очолив ще один нардеп Олександр Нечаєв. Його прийнято вважати "людиною Фірташа", адже тривалий час він очолював "Кримський титан", який належить "віденському в'язневі".

У рідній для Фірташа Чернівецької області ОБ на вибори в облраду веде маловідомий Дмитро Павел. На сайті ЦВК зазначено, що він безробітний. Тим не менш, виборами в області займається давній соратник Фірташа, а нині нардеп від ОБ Михайло Папієв.

У свою чергу екс-голова Рівненської ОДА Василь Берташ, який зараз офіційно працює радником голови правління групи компаній "Континіум" покійного Ігоря Єремєєва, балотується під першим "неспалимим" номером в обласну раду від ОБ.

Зазначимо, що Єремєєв був у добрих стосунках з групою RUE. Зокрема, регулярно з'являвся на ефірах телеканалу "Інтер", який належить Фірташу і Льовочкіну, але тим не менш завжди намагався дистанціюватися від Партії регіонів і її спадкоємця "Опоблока". Схоже, його партнери по бізнесу не настільки досвідчені в політиці.

Рінат та його команда

Команда власника СКМ також займалася місцевими виборами насамперед в областях, де зосереджені бізнес-активи Рината Ахметова. В першу чергу, це Дніпропетровська область. Перше місце в списку в облраду тут отримав екс-віцепрем'єр Олександр Вілкул, він також бореться з близьким до Ігоря Коломойського Борисом Філатовим за крісло мера обласного центру.

Вілкул довгий час працював менеджером на підприємствах Ахметова. За словами колишнього першого заступника голови дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана, компанії Вілкула досі працюють на аутсорсингу з гірничо-збагачувальними комбінатами Ахметова.

У списку "Опоблока" до Запорізької облради "неспалиме місце" отримав Ростислав Шурма - генеральний директор "Запоріжсталі", яка входить в "Метінвест холдинг" (металургійний дивізіон СКМ).

У свою чергу партнер Ахметова в "Метінвест холдингу" Вадим Новинський традиційно контролює Херсонську парторганізацію ОБ. Тут партію на вибори в облраду веде генеральний директор Херсонського суднобудівного заводу Василь Федін.

При цьому соратники Ахметова не виставили скільки-небудь значних кандидатів на виборах в західних і центральних областях. У тому числі у вже згаданій Львівській і Вінницькій, де розташовані підприємства "Західенерго", що належить СКМ.

Єдиний серйозний представник ОБ на заході України - екс-губернатор закарпатської області Олександр Ледіда, якого прийнято вважати креатурою нардепа Нестора Шуфрича, партнера Ріната Ахметова в компанії "Нафтогазвидобування".

У політтехнологічній "тусовці" активно ходять чутки, що в небазових для себе областях ОБ просто "зливає" своїх членів тервиборчкомів президентському "Блоку Петра Порошенка". Чи це так - покажуть результати місцевих виборів. Як і те, хто переміг у змаганні за виборців у парі Льовочкін - Колесніков.

Область Неспаливий номер Дані про нього
Вінницька Сергій Черноокий Президент ТОВ "Ліга Олімпійські Резерви"
Волинська Олександр Башкаленко Пенсіонер
Дніпропетровська область Олександр Вілкул Нардеп від ОБ
Житомирська Павленко Юрій Нардеп від ОБ
Закарпатська Олександр Ледіда Гандбольний клуб "Карпати -Ужгород"
Запорізька Ростислав Шурма Генеральний директор "Запоріжсталі"
Івано-Франківська Василь Чуднов Тимчасово безробітний
Одеська Олександр Качний Докторант Академії муніципального управління
Кіровоградська Сергій Ларін Нардеп від ОБ
Львівська область Михайло Герман Пенсіонер
Миколаївська Олександр Нечаєв Нардеп від ОБ
Одеська Микола Скорик Нардеп від ОБ
Полтавська Олег Сазонов Генеральний директор ТОВ "РБК "Кремремпуть"
Рівненська Василь Берташ Радник голови правління ТОВ "Континіум", екс-губернатор
Сумська Олександр Стрельченко Директор дитячо-юношестской спортивної школи "Колос"
Тернопільська ПРО не висунув кандидатів -
Харківська Тамара Азізова Пенсіонерка
Херсонська Василь Федін Генеральний директор суднобудівного холдингу "Смарт Марітайм Груп"
Хмельницька Ігор Люшенко Депутат Старокостянтинівського райради
Черкаська Ігор Мельников Генеральний директор ПП "Альтернативапринт"
Чернівецька Дмитро Павел Тимчасово безробітний
Чернігівська Анатолій Мірошниченко Голова правління Чернігівського спілки споживчих товариств