Лауреатом Нобелівської премії з літератури став шведський поет Транстремер

Четвер 06 жовтня 2011 14:23
Автор: RBC.UA
Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2011р. став шведський поет Томас Транстремер. Про це йдеться в поширеній сьогодні заяві Нобелівського комітету.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2011р. став шведський поет Томас Транстремер. Про це йдеться в поширеній сьогодні заяві Нобелівського комітету.

"Через ясні, насичені образи він заново відкриває для нас реальність", - говорить "нобелівське" обгрунтування.

Томас Транстремер народився в 1931 р. і вважається найбільшим шведським поетом XX століття. Транстремера в Швеції порівнюють з Августом Стріндбергом - основоположником сучасних шведських літератури і театру і з режисером театру і кіно, сценаристом і письменником Інгмаром Бергманом.

За основною професією - лікар-психолог, Транстремер працював в цій якості спочатку у в'язниці для неповнолітніх, пізніше - з особами, які отримали тяжкі (часом невиліковні) каліцтва на робочих місцях.

Транстремер - автор 12 книг віршів і прози, лауреат всіх основних премій, що присуджуються в Швеції. У 1981 р. він отримав і найпрестижнішу європейську поетичну Премію Петрарки.

У 1990 р. поет переніс важкий інсульт, в результаті чого перестав говорити, але не припинив писати вірші.

Ім'я Транстремера згадувалося в числі ймовірних претендентів на Нобелівську премію з літератури 2011 р. У списку потенційних лауреатів також фігурували сірійський поет Алі Ахмед Саїд (літературний псевдонім - "Адоніс"), ізраїльський письменник Амос Оз, японський прозаїк Харукі Муракамі та інші автори. Зазначимо, Шведська королівська академія наук може розкрити список номінантів на Нобелівську премію тільки через 50 років після присудження.

Сьогодні була присуджена 104-а за ліком Нобелівська премія з літератури. За всю історію вручення нагороди нею були удостоєні роботи на 25 різних мовах, найчастіше англійською (26 разів), французькою (13 разів), німецькою (13 разів) та іспанською (11 разів). П'ять разів премію присуджували за роботи російською мовою. Двічі Нобелівську премію з літератури відхиляли (Борис Пастернак у 1958р. і Жан-Поль Сартр у 1964р.). Жінки ставали лауреатами Нобелівської премії з літератури 12 разів.

Нагадаємо, у 2010 р. Нобелівську премію з літератури отримав прозаїк, драматург, есеїст, політик Маріо Варгас Льоса з Перу.

Лауреатом Нобелівської премії з хімії за 2011р. став професор Ізраїльського технологічного інституту Даніель Шехтман за відкриття квазікристалів.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс за відкриття прискореного розширення Всесвіту.

Зазначимо, шведський Нобелівський комітет не став переглядати своє рішення про присудження Нобелівської премії з медицини та фізіології вченому канадського походження Ральфу Штайнману, незважаючи на те, що він помер до оголошення імен лауреатів. Зазвичай Нобелівські премії не присуджують посмертно. Однак про смерть Штайнмана стало відомо тільки після того, як комітет оголосив рішення про присудження премії. Ральфа Штайнмана відзначили Нобелівською премією за відкриття дендритних клітин і дослідження їх ролі в адаптивному імунітеті. Крім нього, Нобелівську премію з медицини присудили американцеві Брюсу Бойтлеру і уродженцю Люксембургу Жюлю Хоффману - також за дослідження імунітету.

Нобелівську премію вручають з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів відбувається в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди складає 10 млн шведських крон (1,49 млн дол США). Всі премії вручають в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої відбувається в Осло. 

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся