ЛАГ ставить Сирії ультиматум: зовнішній моніторинг або санкції
Ліга арабських держав (ЛАД) твердо має намір відправити в Сирію групу експертів для моніторингу ситуації в країні. За словами єгипетського представника ЛАД, організація дала Сирії добу на підписання протоколу, передає Reuters.
За даними джерела, у разі якщо сирійська влада не погодиться із запропонованою ініціативою, ЛАД введе проти країни додаткові санкції. В їх число можуть увійти припинення комерційних перельотів в Сирію і припинення співпраці з Центральним банком країни. Нагадаємо, раніше ЛАД вже припинила членство країни в організації.
"Завтра - останній термін. Якщо вони не погодяться, в суботу збереться рада з економічних і культурних питань, щоб обговорити санкції", - заявив представник ЛАД.
Тим часом міністр закордонних справ Іраку Хошияр Зебарі заявив, що влада Сирії вже дала усну згоду і готова підписати протокол.
Нагадаємо, рішення про направлення місії з 500 арабських спостерігачів було прийнято тиждень тому за підсумками засідання глав МЗС ЛАД в Рабаті. Після цього міністр закордонних справ Сирії отримав проект протоколу про роботу спостерігачів на сирійській території.
Перед тим, як направити спостерігачів до Сирії, ЛАД закликала Дамаск підписати спеціальний протокол по їх роботі на сирійській території. Влада Сирії внесла свої поправки в протокол, однак ЛАД запропоновані зміни відкинула. В організації вважають, що запропоновані поправки змінюють принцип роботи місії.
Зазначимо, напередодні Комітет з прав людини ООН ухвалив резолюцію, що засуджує режим Президента Башара Асада за придушення протестного руху, і закликав Сирію прийняти до виконання план ЛАД з припинення насильства. При цьому в резолюції, яку підтримали західні країни і ряд арабських держав, серед яких були Бахрейн, Йорданія, Кувейт, Марокко, Катар, Саудівська Аравія і Єгипет, ні слова не сказано про санкції.
Вчора з'явилася інформація, що Євросоюз готує санкції відносно фінансового сектора Сирії, які планується ввести на наступному тижні. Як очікується, новий пакет обмежувальних заходів буде включений заборону на інвестиції в банки Сирії, операції з держоблігаціями країни, кредитування уряду, торгівлю цінними металами, а також продажу IT-обладнання для моніторингу Інтернет-середовища і телекоммуникацонного поля. Серед іншого Брюссель має намір ввести заборону на відкриття представництв сирійських банків в ЄС.
"Мета нових санкцій - фінансові ресурси Президента Сірії Башара Асада", - відзначило джерело в ЄС.
Раніше на цьому тижні уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій; в даний час йде робота над деталями законопроекту, уточнило джерело. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довів його, таким чином, до 74 людей. Особи, що потрапили в цей список, позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках будуть заморожені.
Нові санкції ЄС ввів після того як ЛАД призупинила членство Сирії в організації до того моменту, поки в цій країні не буде припинено кровопролиття. Сирія розкритикувала це рішення. На думку Дамаску, воно означає, що організація відмовляється від можливості брати участь у врегулюванні ситуації в Сирії. Навпаки, схвалив рішення ЛАД Президент США Барак Обама. Глава Білого дому закликав країни ЛАД не зупинятися на досягнутому і ввести економічні санкції проти Сирії. Про посилення тиску на Дамаск заявляв і міністр закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле.
На початку вересня ц.р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії.
Зазначимо, основною причиною, по якій ЛАД прийняла жорстке рішення щодо Сирії стало порушення домовленості про припинення насильства в країні. За останні 10 днів, після того, як Президент країни Башар Асад пообіцяв вивести війська з вулиць міст, загинули понад 100 чоловік. 22 листопада, за даними правозахисників, в містах Хама та Хомс загинули щонайменше 28 мирних жителів.
Раніше Генсек Ліги арабських держав Набіль аль-Арабі виступив з попередженням, що провал плану може стати "катастрофічним" для країни та регіону. Це відбулося незабаром після того, як сирійські активісти почали повідомляти про нові вбивства при зіткненнях протестуючих та урядової армії. Генсек ЛАД висловив "серйозне занепокоєння з приводу насильства" і закликав Дамаск прийняти термінові заходи для захисту цивільного населення, додавши, що ЛАД хоче забезпечити безпеку Сирії і уникнути "іноземного втручання".
Нагадаємо, з березня 2011 р. в Сирії тривають масові безлади і збройні виступи проти уряду країни. Протестуючі вимагають відставки Президента Асада і проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок опозиції, проте жорстко пригнічує антиурядові вступи. За даними ООН, з початку конфлікту загинули понад 3,5 тис. чоловік. В Дамаску заявляють, що серед убитих чимало жертв серед поліцейських і військовослужбовців армії уряду.