ЛАД розробила проект економічних санкцій проти Сирії
Ліга арабських держав (ЛАД) планує заморозити активи сирійського уряду і припинити відносини з Центробанком країни, передає Reuters. Крім того, пропонується накласти заборону на в'їзд провідних посадових осіб Сирії. Про це було оголошено на екстреній зустрічі міністрів економіки та фінансів країн-членів ЛАД, присвяченій розробці санкцій проти Сирії, що проходить в Каїрі. Варто відзначити, що міністри планують не зачіпати санкціями постачання необхідних жителям Сирії товарів.
У суботу керівники фінансових відомств держав, що входять в ЛАД, обговорювали, якими будуть ці санкції. Очікується, що 27 листопада розроблені на цій зустрічі пропозиції будуть винесені на голосування міністрів закордонних справ країн-членів ЛАД. Спостерігачі вважають це питання вже вирішеним, так як загальний вектор для вироблення майбутніх заходів було поставлено цими самими міністрами.
Міністр закордонних справ Сирії Валід Муаллем після оприлюднення рекомендацій міністрів фінансів країн ЛАД звинуватив організацію у винесенні внутрисирийского конфлікту на міжнародний рівень. Він заявив, що ЛАД чинить "економічну агресію" і прокладає шлях для іноземної інтервенції в Сирію. В той же час Ірак і Ліван заявили про свою стурбованість з приводу можливого введення санкцій.
Рішення про введення санкцій проти Сирії було прийнято після того, як закінчився термін ультиматуму, висунутого ЛАД сирійській владі, згідно з яким Дамаск повинен був у триденний термін виконати вимоги досягнутої раніше угоди з ЛАД по врегулюванню конфлікту в країні.
Нагадаємо, рішення про направлення місії з 500 арабських спостерігачів було прийнято тиждень тому за підсумками засідання глав МЗС ЛАД в Рабаті. Після цього міністр закордонних справ Сирії отримав проект протоколу про роботу спостерігачів на сирійській території. Згідно з цією угодою Дамаск також був зобов'язаний звільнити політичних ув'язнених і почати діалог з опозицією. Вона також передбачає припинення військових операцій в містах. Крім того, уряд Сирії зобов'язався надати іноземним журналістам, правозахисників і представникам ЛАД можливість приїхати в країну для оцінки ситуації.
Перед тим, як направити спостерігачів до Сирії, ЛАД закликала Дамаск підписати спеціальний протокол по їх роботі на сирійській території. Влада Сирії внесла свої поправки в протокол, однак ЛАД запропоновані зміни відкинула. В організації вважають, що запропоновані поправки змінюють принцип роботи місії.
Політика санкцій з боку ЄС і США вже призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз (ЄС) ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
На цьому тижні з'явилася інформація, що Євросоюз готує санкції відносно фінансового сектора Сирії, які планується ввести на наступному тижні. Як очікується, в новий пакет обмежувальних заходів буде включена заборона на інвестиції в банки Сирії, операції з держоблігаціями країни, кредитування уряду, торгівлю цінними металами, а також продаж IT-обладнання для моніторингу Інтернет-середовища і телекоммуникацонного поля. Серед іншого Брюссель має намір ввести заборону на відкриття представництв сирійських банків в ЄС.
Раніше на цьому тижні уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій; в даний час йде робота над деталями законопроекту. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довів його, таким чином, до 74 людей. Особи, що потрапили в цей список, позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках будуть заморожені.
Нові санкції ЄС ввів після того як ЛАД призупинила членство Сирії в організації до того моменту, поки в цій країні не буде припинено кровопролиття. Сирія розкритикувала це рішення. На думку Дамаску, воно означає, що організація відмовляється від можливості брати участь у врегулюванні ситуації в Сирії. Навпаки, схвалив рішення ЛАД Президент США Барак Обама. Глава Білого дому закликав країни ЛАД не зупинятися на досягнутому і ввести економічні санкції проти Сирії. Про посилення тиску на Дамаск заявляв і міністр закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле.
Зазначимо, раніше Генсек Ліги арабських держав Набіль аль-Арабі виступив з попередженням, що провал плану може стати "катастрофічним" для країни та регіону. Це відбулося незабаром після того, як сирійські активісти почали повідомляти про нові вбивства при зіткненнях протестуючих та урядової армії. Генсек ЛАД висловив "серйозне занепокоєння з приводу насильства" і закликав Дамаск прийняти термінові заходи для захисту цивільного населення, додавши, що ЛАД хоче забезпечити безпеку Сирії і уникнути "іноземного втручання".
За останні 10 днів, після того, як Президент країни Башар Асад пообіцяв вивести війська з вулиць міст, загинули більше 200 людей. 22 листопада, за даними правозахисників, в містах Хама та Хомс загинули щонайменше 28 мирних жителів. 24 листопада, за даними правозахисників, в різних частинах країни загинуло не менше 50 людей. В суботу в містах Хомс і Кусейр загинули 27 цивільних осіб, повідомили правозахисники.
Як повідомив арабський супутниковий телеканал Al-Arabia, днями сирійські опозиціонери провели в Стамбулі зустріч з "революціонерами" із Лівії за участю турецьких офіційних осіб. На переговорах сирійці запросили "підтримку" у збройному протистоянні з урядовими військами і лівійська сторона обіцяла допомогти зброєю і добровольцями. "Військове вторгнення наближається. Через кілька тижнів ви все побачите самі", - заявило британській газеті Daily Telegraph джерело, близьке до переговорів.
З березня 2011 р. в Сирії тривають масові безлади і збройні виступи проти уряду країни. Протестуючі вимагають відставки Президента Асада і проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок опозиції, проте жорстко пригнічує антиурядові виступи. За даними ООН, з початку конфлікту загинули понад 3,5 тис. чоловік. В Дамаску заявляють, що серед убитих чимало поліцейських і військовослужбовців армії уряду.