ЛАД просить Мохаммеда ель-Барадеї стати спецпосланцем організації в Дамаску
Ліга арабських держав (ЛАД) звернулася до видатного політичного діяча Мохаммедуа ель-Барадеї з проханням стати спеціальним посланцем в Сирії, щоб допомогти в реалізації плану щодо відсторонення Президента Башара Асада від влади. Про це повідомляє Reuters з посиланням на офіційні джерела в ЛАД.
Як повідомляє єгипетське інформаційне агентство MENA, "голова ЛАД Набіль ель-Арабі розмовляв з низкою значущих арабських політиків... серед цих фігур є кандидатура ель-Барадеї". Про це агентству повідомив представник ЛАД Ахмед Бен Геллі.
Нагадаємо, 23 січня міністри закордонних справ країн ЛАД склали новий проект рекомендацій щодо припинення насильства в Сирії. Згідно з планом, Президент Сирії Асад повинен передати всі владні повноваження своєму першому заступникові сформувати уряд національної єдності, який має підготувати і провести дострокові парламентські і президентські вибори.
У проекті також говориться, що уряд національної єдності буде відповідати за створення незалежної комісії з розслідування порушень, скоєних проти громадян Сирії режимом Асада протягом 10 місяців акцій протесту. Основним завданням уряду названо відновлення безпеки і стабільності в Сирії.
Передбачається також, що уряд національної єдності за три місяці підготує країну до виборів конституційного органу, уповноваженого скласти нову Конституцію, текст якої буде затверджений через референдум.
Проект включає в себе 15 рекомендацій, які будуть узяті за основу остаточної офіційної заяви ЛАД з цього питання. Згідно з проектом, країни ЛАД мають намір сприяти уряду національної єдності, а також фінансувати і підтримувати перебудову і модернізацію внутрішніх сил безпеки Сирії.
Також передбачається, що ЛАД відправить в Дамаск посла, уповноваженого контролювати виконання рекомендацій. Саме на цю роль розглядається кандидатура ель-Барадеї.
Раніше ель-Барадеї оголосив про те, що вибуває з президентської гонки в Єгипті. За словами лауреата премії миру і колишнього голови МАГАТЕ, в Єгипті занадто низький рівень демократії.
Ель-Барадеї скінчив Каїрський університет в 1962 р. за фахом "право". У 1974 р. захистив докторську дисертацію по міжнародному праву на юридичному факультеті Нью-Йоркського університету. Дипломатичну кар'єру розпочав у 1964 р., вступивши на службу в міністерство закордонних справ Єгипту. Був співробітником постійних представництв Єгипту при ООН в Нью-Йорку і Женеві. У 1997 р. Ель-Барадеї заступив на пост Генерального директора МАГАТЕ і був переобраний в 2001 р. Ель-Барадеї зарекомендував себе компетентним керівником. МАГАТЕ під його керівництвом не накликала на себе підозри в корупції або інших порушеннях. За сім років роботи ель-Барадеї не зіпсував стосунків ні з ким з країн-членів, окрім США. 7 жовтня 2005 р. Нобелівський комітет в Осло оголосив про присудження Нобелівської премії миру Міжнародному агентству з ядерної енергії і його главі ель-Барадеї.
Вчора влада Сирії погодилася продовжити ще на місяць місію спостерігачів від ЛАД. Проте пропозиція ЛАД про відхід Асада у відставку була відхилена Дамаском.
Раніше Рада співробітництва країн Перської затоки (РСКПЗ) заявила, що відкликає своїх спостерігачів з Сирії після того, як Дамаск відкинув пропозицію ЛАД про передачу влади Президентом Асадом своєму заступнику. З відповідною заявою виступили 6 країн - Бахрейн, Катар, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, Оман і Саудівська Аравія.
Нагадаємо, початковий план ЛАД по врегулюванню сирійського конфлікту не приніс ніяких плодів. Згідно з угодою, досягнутою у листопаді 2011 р. між Дамаском і ЛАД, влада Сирії зобов'язалася припинити насильство, налагодити діалог з опозицією, впустити в країну міжнародних спостерігачів і звільнити політичних ув'язнених. Під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. Однак спостерігачі заявили, що вимоги Асадом виконані не були. Незабаром після початку роботи місії, ЛАД вирішила не направляти більше в країну своїх спостерігачів.
Через нездатність Дамаску зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів Євросоюзу і США застосували проти Сирії політику розширення економічних санкцій. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
23 січня рада міністрів закордонних справ країн ЄС прийняв рішення про розширення санкцій, накладених на Сірію. Зокрема, поповнився 22 іменами список осіб, яким заборонений в'їзд у країни ЄС і активи яких підлягають заморожування. Також у цей список були внесені вісім організацій, які надавали фінансову підтримку режиму Президента Асада. Таким чином, накладені санкції в цілому на 108 осіб і 38 організацій.
З березня 2011 р. в Сирії тривають масові безлади і збройні виступи проти уряду країни. Протестуючі вимагають відставки Президента Асада і проведення реформ. Влада пішла на ряд поступок, однак керівники опозиції під різними приводами відмовляється йти на зближення з владою і встановлення мирного діалогу. За даними ООН, жертвами кровопролиття стали вже понад 5 тис. осіб.