ЛАД більше не направлятиме спостерігачів до Сирії
Ліга Арабських держав (ЛАД) вирішила не направляти більше до Сирії своїх спостерігачів - у зв'язку з труднощами, що виникають при моніторингу подій у цій країні. Про це повідомляє радіо "Свобода".
Рішення Ліги прийняте після нападу на спостерігачів в портовому місті Латакія на початку цього тижня. Були поранені 11 іноземних представників.
Вчора під час акції протесту в сирійському місті Хомс загинули двоє іноземних журналістів. Поруч з ними вибухнув артилерійський снаряд. Один із загиблих, Жиль Жакье, був репортером французького телеканалу France 2. Як повідомлялося, інший журналіст - громадянин Бельгії. Обидва репортера були у складі делегації представників іноземних ЗМІ, яких привезли представники Міністерства інформації Сирії. Це перший випадок загибелі західних журналістів в Сирії за багато місяців внутрішнього конфлікту в країні.
Також вчора американська влада закликала не направляти до Сирії нових спостерігачів і піддали критиці дії Президента Сирії Башара Асада.
Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила: "Мені абсолютно зрозуміло, що спостережна місія не може тривати вічно. Не можна, щоб Асад і його режим відчували себе безкарно. Замість прийняття відповідальності за свої дії Президент Асад робить разюче цинічні заяви, звалюючи провину на інші держави, терористів і змови".
На спільній прес-конференції з Клінтон прем'єр-міністр Катару Хамад бін Хассіма Аль-Тані в свою чергу висловив сумніви в ефективності роботи спостерігачів ЛАД. "Поки їх роботу не можна назвати успішною. Тим не менш, ми чекаємо звіту, який буде складений після закінчення місії 19 січня", - зазначив Аль-Тані.
Зазначимо також, що вчора один із спостерігачів, представник Алжиру Анвар Малек покинув Сирію. За його словами, в країні триває насильство, і місія спостерігачів нічого не зробила для його припинення.
Двома днями раніше міністри закордонних справ ЛАД схвалили продовження місії організації в Сирії. Незважаючи на критику місії, було прийнято рішення "дати спостерігачам ЛАГ необхідний час для того, щоб продовжувати місію відповідно до протоколу".
ООН тим часом заявила, що за десять днів роботи спостерігачів Ліги арабських держав у Сирії були вбиті близько 400 осіб. За словами заступника генерального секретаря ООН з політичних питань Лінн Паско, всього в ході сутичок опозиціонерів із силами правопорядку в країні загинули більше 5 тис. осіб.
Раніше Президент Асад в телезверненні до нації заявив, що за заворушеннями в Сирії стоять зовнішні сили, проте, за його словами, вони зазнають поразки. Асад засудив ЛАД за те, що вона приєдналася до хору критиків сирійських властей.
На даний момент в країні працюють близько 160 міжнародних спостерігачів. В основному вони здійснюють поїздки по найбільш неспокійним, з точки зору опозиційної активності, містам. Минулого тижня глава місії генерал Мухаммед Ахмед Мустафа ад-Дабі про ситуацію в країні сказав, що "обстановка в цілому спокійна".
Разом з тим на початку січня Арабський парламент - дорадчий орган ЛАД, а також ряд сирійських опозиціонерів висловили невдоволення діями спостерігачів і висунули вимогу про їх виведення з країни, оскільки такий стан справ "дискредитує організацію".
Нагадаємо, під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. 19 грудня 2011 р. міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав запропонований ЛАД договір про допуск її спостерігачів на територію країни.
Перша група спостерігачів прибула до столиці Сирії 27 грудня 2011 р. Першою точкою у маршруті місії став оплот опозиції - м.Хомс.
Зазначимо, в останні тижні в Дамаску були здійснені два теракти, в результаті яких загинули не менше 66 людей, ще близько 200 отримали поранення. Офіційний Дамаск звинувачує в подібних вибухах неуточнених "терористів". Опозиція стверджує, що напади інсценує сама влада, щоб звинуватити своїх опонентів, а за жертви видають убитих в ході придушень протестів проти влади.
Раніше міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила владу Сирії в переведенні сотень затриманих в ході придушення антиурядових акцій протесту в секретні в'язниці, щоб позбавити спостерігачів доступу до них.
З березня 2011 р. у Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція домагається відставки перебуває при владі з 2000 р. Президента Асада та проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, що діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Однак, уряд продовжує жорстко придушувати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію і армію.