ua en ru

Лада Фірташ: "Завдяки Дням України у Великобританії кожен охочий зможе відкрити для себе нашу країну"

Автор: RBC.UA
Благодійний фонд Firtash Foundation при фінансовій підтримці Group DF 17-19 жовтня проведе "Дні України у Великобританії". Про те, як народилася ідея цього проекту, в чому його суть і які його перспективи розповіла глава Firtash Foundation Лада Фірташ.

РБК-Україна: Чому Firtash Foundation вирішив провести Дні України саме у Великобританії?

Лада Фірташ: Ще в 2008 р. ми почали роботу над популяризацією нашої історії, культури і мистецтва у Великобританії, коли стартувала програма Україністики в Кембриджському університеті. Завдяки цій програмі іноземні студенти дістали можливість вивчати українську мову, історію і літературу України, а також знайомитися з нашими традиціями.

А з 2010 року завдяки фінансуванню стипендіальної програми Firtash Foundation десятки талановитих українців змогли здобути освіту в Кембриджі. Рейтинг вузів QS World University Ranking визнав Кембріджський університет №1 в світі. З його стін вийшли 88 лауреатів Нобелівської премії, а його 800-річна історія перетворила університет на один з найбільш впізнанних світових брендів. І цей університет з його багатовіковою історією відкрив двері перед Україною в особі Дмитра Фірташа.

Але ми хотіли відкрити Україну не тільки студентам, але і ширшій громадськості. Українсько-британські відносини у сфері культури не розвиваються зі швидкістю, яка могла б задовольнити жителів і України, і Великобританії. А наш проект дозволить інтенсифікувати цей процес, зокрема - в області міждержавних відносин.

РБК-Україна: Чи довго виношувалася ідея проведення Днів України у Великобританії?

Лада Фірташ: Так. Ми поступово ми прийшли до розуміння того, що такий проект може стати початком системної роботи над поліпшенням репутації України в світі. Такі ініціативи життєво необхідні нашій країні, але їх реалізація можлива тільки за підтримки меценатів.

Тому я, як керівник Firtash Foundation, і мій чоловік Дмитро Фірташ узяли на себе цю відповідальність - показати іншу Україну. Україну європейську, сучасну, унікальну, самобутню, висококультурну і високодуховну.

І ми віддаємо собі звіт, що це - перехід на наступний рівень зближення культур України і Великобританії.

РБК-Україна: Але чому саме культурний проект?

Лада Фірташ: Саме культурні зв'язки можуть зміцнити співпрацю між країнами, об'єднати народи і зробити нас стратегічними партнерами однієї з найрозвиненіших країн світу.

Хочу звернути увагу на логотип проекту, він дуже символічний. Він виконаний у вигляді ключа від замку. І ми упевнені, що Дні України у Великобританії стануть ключем до розуміння нашої країни, ключем, за допомогою якого будь-який охочий зможе відкрити для себе Україну.

РБК-Україна: Хто представлятиме в Лондоні нашу країну?

Лада Фірташ: Протягом трьох днів пройдуть барвисті фестивалі, fashion show, літературні читання, ярмарок, а виставка українських художників буде відкрита ще 10 днів. 19 жовтня ми плануємо провести гала-концерт за участю кращих українських артистів.

Також ми запропонуємо британцям познайомитися з українською кухнею, обов'язково запросимо народних ремісників, постараємося відтворити атмосферу справжнього українського колориту. Цього року гідних кураторів програм фестивалів допомогло вибрати Міністерство культури.

РБК-Україна: Які очікувані результати заходу?

Лада Фірташ: Особливо відзначу, що Україну представлятимуть кращі голоси, видатні творчі особистості. Всі вони, упевнена, зможуть передати образ прекрасної країни - талановитої і багатогранної.

За нашими оцінками, заходи відвідають більше 100 тис. осіб. Таким чином, я розраховую, що культурний діалог між нашими країнами стане інтенсивнішим, викличе у британців інтерес і бажання дізнатися більше про країну, яка багато в чому поки залишається білою плямою Європи.

Думаю, сьогодні ні у кого не залишилося сумнівів, що Україна розділяє європейські цінності прагне створити благополучну державу, закласти в основу розвитку демократичні принципи. А Європа в цьому найкращий приклад.

РБК-Україна: Яку участь в проекті бере Ваш чоловік?

Лада Фірташ: Для нього, як українця і патріота, це дуже важливий проект. Моєму чоловікові, бізнесменові і меценатові, небайдужа доля України і він бере найактивнішу участь в її розвитку і становленні. Патріотизм - не слова, а справи, і Дмитро Васильович слідує цьому принципу.

А культура - найбільш універсальна мова, завдяки якій можна встановити комунікацію з будь-яким народом і соціумом. І любов Дмитра Фірташа до України, бажання познайомити з нашою культурою знайшли розуміння у британського істеблішменту, на найвищому рівні що підтримав проведення Днів України у Великобританії.

РБК-Україна: А Ваша особиста мотивація в цьому проекті?

Лада Фірташ: Найбільша мотивація - зробити щось важливе для своєї країни. І це щастя, коли ти можеш реалізувати такий проект.
Дуже добре, що в Україні з'являється все більше меценатів, готових віддавати знання, досвід, фінансувати проекти, реалізація яких можлива тільки за умови їх підтримки. Це свідчить про внутрішню культуру людини, його бажання бути корисним суспільству, стати рушійною силою конструктивних змін.

РБК-Україна: Чи буде продовження у Днів України?

Лада Фірташ: Безумовно! Адже Дні України у Великобританії - це більше, ніж рядова подія. Вони - початок культурного діалогу, важливий процес і для нас, як для організаторів, і для України в цілому. Ми усвідомлюємо величезну відповідальність і інвестуємо в збільшення впізнанності нашої країни в Європі.

Цей захід стане одним з небагатьох, завдяки якому Україну ідентифікуватимуть як одну з найкрупніших держав Європи, яка розділяє європейські цінності, переживає глибокий трансформаційний процес і поступово перетворюється на сучасну демократичну країну.
Я зроблю все можливе, щоб наш культурний фестиваль проводився щорічно. Навколо нашого заходу хотілося б об'єднати максимальну кількість творчих людей, залишити найсвітліші і найприємніші враження, викликати величезний інтерес і бажання дізнатися більше про нашу країну.

Кожен з членів моєї команди вже вклав в цей проект душу. Ми зробили і зробимо все можливе, щоб гідно представити Україну, показати всі її сильні сторони, налагодити культурний діалог і отримати величезну кількість позитиву, творчої енергії і спільних цікавих ідей.