ua en ru

Л.Тернер: "Великі британські компанії скаржаться, що їм надзвичайно важко вести бізнес в Україні"

Автор: RBC.UA
Після того, як світова фінансова криза пішла на спад, експерти та фінансові аналітики заговорили про повернення в Україну великих світових і європейських інвесторів. В той же час, посол Великої Британії в Україні Лі Тернер вважає, що для поновлення інвестицій в нашу країну новій владі слід зробити все можливе для зниження зарегульованості ділової активності. Крім того, в інтерв'ю РБК-Україна Л.Тернер розповів, чому скасування плати за британські візи малореальне, а також про важливість для України якнайшвидшого підписання угоди про Зону вільної торгівлі (ЗВТ).

РБК-Україна: Як оцінює Великобританія обрання Президентом України Віктора Януковича?
Лі Тернер: Для Великобританії виборчий процес в Україні дуже важливий, тому що ми вважаємо, що Україна - це європейська країна, і ми хотіли б надати їй перспективу членства в Євросоюзі в якомога найближчому часі. І ми також хотіли б переконати всіх інших членів ЄС надати Україні перспективу членства якомога швидше. Щоб це сталося, одна з найбільш важливих умов - демонстрація Україною своєї відданості демократичним ідеалам.
Ми стежимо за демократичним процесом тут дуже пильно. І ми дуже раді, що міжнародні спостерігачі, зокрема місія ОБСЄ, зазначили відповідність виборів міжнародним стандартам.
Ми також уважно слідкуємо за дискусією, яка триває в Україні з часу проведення виборів, за інавгурацією Президента В.Януковича і за ходом його візиту в Брюссель. І я був дуже радий почути заяву новообраного Президента про те, що Україна продовжуватиме роботу над підписанням угоди про асоціацію з ЄС та угоди про створення ЗВТ. Ми вважаємо, що підписання угоди про асоціацію і угоди про ЗВТ має великий потенціал для трансформації України. І ми хочемо побачити, як це відбудеться.
РБК-Україна: Не дивлячись на те, що В.Янукович першим ділом поїхав до Брюсселю, все ж існує думка, що він є проросійським Президентом України. Чи не побоюється Великобританія і весь західний світ того, що Україна зараз більше повернеться в бік Росії, а не в бік Заходу?
Л.Т.: Ні. Потрібно відзначити, що коментатори завжди схильні до спрощення політичної ситуації, їм потрібні заголовки, які б легко сприймалися масами. Це нормальне явище, це відбувається в будь-якій країні. Ми бачимо, що деякі аналітики і медіа кажуть, що вибори нового Президента змусять Україну рухатися в тому чи іншому напрямку. Але, вважаю, національні інтереси України залишилися після виборів тими ж, якими вони були і до виборів. Я думаю, що переважна більшість громадян України та українських політиків бачать, що інтеграція до ЄС - це хороша річ для України. І це не зміниться. У той же час, більшість людей в Україні розуміють, що добрі відносини з Росією - це теж позитивна річ для України. І я не бачу в цьому ніякої загрози або проблеми.
РБК-Україна: Які, на Вашу думку, перспективи євроатлантичної інтеграції України, адже в програмі В.Януковича чітко йдеться про позаблоковий статус?
Л.Т.: Думаю, що все ще зберігаються прекрасні перспективи для подальшого співробітництва між Україною та НАТО. Важливо те, що НАТО не намагається схилити когось до співпраці. Ми хочемо робити те, чого хоче і Україна. Думаю, багато людей в Україні розуміють, що є чимало сфер, в яких Україна і НАТО можуть працювати разом. Україна вже робить дуже цінний внесок в проведення багатьох міжнародних операцій НАТО. Зокрема, в операцію, яка називається «Атланта», в Індійському океані, метою якої є захист суден від піратів. Україна також відіграє важливу роль в Афганістані та багатьох інших регіонах у всьому світі.
В той же час, багато країн-членів НАТО співпрацюють з Україною у галузі навчання, і ми бачимо, що Збройні сили України (ЗСУ) реорганізуються таким чином, щоб їм було простіше співпрацювати з НАТО. Тому, я не думаю, що є якісь причини для занепокоєння.
Хочу також додати, що на двосторонньому рівні Великобританія дуже хоче і надалі співпрацювати з Україною в галузі оборони. Зокрема, ми вже провели велику кількість успішних навчальних програм у співпраці з ЗСУ. Я витратив дуже багато часу на відвідування Академії ЗСУ з нагоди завершення проектів, які були покликані допомогти перебудувати військовий потенціал України. Я навіть писав на своєму блозі про одного з таких візитів - мене дуже надихнуло видовище того, як українські офіцери давали присягу перед українським прапором. Тому, я з нетерпінням очікую продовження співробітництва в такій формі.
РБК-України: Як Ви, представник країни-члена НАТО, вважаєте: Україна потрібна НАТО у якості члена або, можливо, альянсу більше підходить продовження співпраці з Україною без надання членства, і мати її в якості бар'єру від Росії?
Л.Т.: У вашому питанні дві складові. По-перше, Україна повинна продовжувати реформи, щоб їй було простіше наблизитися до НАТО. І це включає в себе різні види реформ як у ВСУ, так і в суспільстві. Ці зміни в суспільстві повинні включати реформу судової і правової системи, а також боротьбу з корупцією. І я сподіваюся, що країна під керівництвом Президента В.Януковича буде дуже активно продовжувати впровадження цієї політики.
Чим більше Україна буде приймати демократичні та європейські цінності, тим ближче вона буде підходити до відповідності умовам, які необхідні для членства в НАТО. В той же час, питання членства - це в першу чергу питання, яке повинні вирішувати самі громадяни України. Якщо Україна хоче подати заявку на членство в НАТО, ми відкриті для цього. І на саміті в Бухаресті в 2008 р. було погоджено, що Україна повинна стати членом НАТО тоді, коли вона буде готова. Але, як я вже сказав, це вирішувати їй самій.
РБК-Україна: Які напрямки двостороннього співробітництва, крім уже згаданого оборонного, Ви б визначили як пріоритетні для українсько-британських відносин на найближчу перспективу?
Л.Т.: Ми активно підтримуємо всі напрямки роботи України по наближенню до Європи. Зокрема, ми підтримали дуже успішний проект зі створення Бюро з євроінтеграції при Кабінеті міністрів України. Мета цього проекту - допомогти Україні навчитися успішно вести переговори з Євросоюзом і НАТО щодо якомога більш ефективного наближення до Європи.
І я досить впевнений в тому, що наші українські партнери бачать в особі Великобританії країну, яка активно підтримує Україну на шляху наближення до Європи.
РБК-Україна: Існує думка, що британське посольство в Україні є одним з найменш лояльних в плані видачі віз. Як ви це прокоментуєте?
Л.Т.: Переконаний, що наш процес видачі віз - одна з найкращих у Києві. У нас дуже професійні послуги, робота ведеться злагоджено й швидко. В той же час, у Великобританії питання імміграції є одним з політичних пріоритетів всіх політичних партій. І громадяни Великобританії дуже зацікавлені в тому, щоб ми застосовували справедливі і ефективні засоби міграційного контролю. Ми старанно працюємо над тим, щоб обробляти всі візові заяви, які ми отримуємо. Але я закликаю всіх аплікантів як можна точніше дотримуватися всіма правилами процесу подачі візових документів, які перераховані на нашому веб-сайті.
Більшість проблем, про які я чув, виникають у людей, які вважають, що неодмінно отримають візу, і тому не надають повну інформацію, необхідну для того, щоб візовий офіцер міг позитивно вирішити питання. Зокрема, мені часто телефонують щодо віз відомі в Україні особи. І, оскільки вони настільки відомі, то вони не вважають за потрібне надавати інформацію про те, що, наприклад, у них достатньо грошей на рахунку, про те, що у них є робота в Україні, і що вони планують повернутися до України по завершенню візиту. Іншими словами, вони вважають, що правила, які стосуються інших, не стосуються їх.
Є інша категорія людей, від яких я теж часто чую про проблеми з візами, - це ті люди, які збираються Великої Британії у справах, наприклад, мають службове запрошення або відрядження. Знову ж таки, вони вважають, що точно отримають візу і не надають всю обов'язкову інформацію, яка рекомендована нашим веб-сайтом, в результаті чого їм відмовляють у видачі візи. Я чудово розумію, що процес отримання візи - це додаткові турботи для тих, хто планує подорож. Закликаю тих, хто подає заяву на візу, щонайповніше виконати цю невелику кількість додаткової роботи, щоб проблем було якомога менше.
РБК-Україна: Які перспективи спрощення візових процедур для українських громадян?
Л.Т.: Ми багато місяців ведемо переговори з нашими українськими партнерами, щоб організувати переговори щодо можливостей послаблення візового режиму. З боку українських партнерів була пропозиція провести переговори з приводу візового режиму, і ми сказали, що ми готові провести ці переговори, як тільки буде готова українська сторона.
Я не хотів би сильно обнадіювати вас з приводу того, наскільки ми можемо, наприклад, ввести безкоштовні візи, тому що візові процедури затверджуються британським парламентом. Зокрема, їм визначено, що вартість віз повинна покривати всі витрати, що пов'язані з їх видачею. Хочу підкреслити, що ми не заробляємо гроші на видачі віз. Але парламент дуже зацікавлений в тому, щоб ми й не втрачали гроші.
РБК-Україна: Які перспективи торговельного співробітництва між Україною та Великобританією?
Л.Т.: Є досить хороші новини в цій галузі. Зокрема, експорт з Великобританії дуже добре утримався минулого року в порівнянні з 2008 р. У мене є інформація, що обсяги експорту з Британії до України в 2009 р. зменшилися на 5% і склали 545 млн фунтів стерлінгів, що є дуже непоганим результатом, з огляду на економічну ситуацію в минулому році. Великобританія залишається важливим постачальником зарубіжних інвестицій в Україну. Думаю, ми на шостому місці за цим показником. І обсяги інвестування, про які тут йдеться, досить великі - близько 2,4 млрд дол за весь період незалежності України.
Це наводить мене на одне з найважливіших питань економічного співробітництва. Незважаючи на те, що у нас досить багато програм допомоги Україні, які фінансуються урядом, і велика підтримка надходить в Україну від міжнародних фінансових інституцій, реальні гроші все ж надходять з приватного сектора. І Україні потрібно створити такі умови в економіці, щоб не було надто багато бюрократії, багато корупції, щоб іноземні компанії відчували, що їх дійсно чекають в Україні.
Зараз до мене регулярно звертаються великі британські компанії, і вони скаржаться, що їм надзвичайно важко вести бізнес в Україні через регулярні інспекції, велику кількість вимог щодо заповнення форм, через непередбачуваність податкового режиму і через поширену корупції.
Перед виборами я обговорював з кандидатами в Президенти, що можна зробити в цій галузі, і вони всі погодилися, що важливим є максимальне зменшення зарегульованості. Якщо можна позбутися від тисячі рівнів бюрократії - можна позбавитися від тисячі шляхів для корупції. Отже, я дуже активно закликав би нового Президента та новий уряд, створити в Україні такі умови, які були б привабливими для залучення іноземних інвестицій.
РБК-Україна: Наскільки може зрости експорт з Великобританії до України цього року?
Л.Т.: Розвиток торгівлі буде залежати від двох речей. В першу чергу, це зростання української економіки. Якщо українська економіка буде рости в здоровий спосіб, завдяки проведенню економічних реформ, це позитивно вплине на торгівлю між Україною та Британією.
Другий момент - чи будуть ефективно тривати переговори щодо створення ЗВТ з ЄС. Якщо ці переговори успішно завершаться - це відкриє для України величезний ринок з більш ніж 500 млн порівняно заможних людей. І це було б дуже позитивно як для України, так й для ЄС.
РБК-Україна: Як Ви вважаєте, коли в Україну повернуться західні, в тому числі і британські, інвестиційні фонди?
Л.Т.: Пошлюся на свою попередню відповідь про створення умов для зростання економіки в Україні. Є два способи заробітку грошей в тій чи іншій країні. Перший спосіб - мати дуже нестабільні умови, небезпечні для інвесторів. За таких умов невелику кількість людей буде заробляти дуже великі гроші. Це люди, які прагнуть в умовах непевності та ризику заробити гроші не зовсім традиційними методами.
Другий спосіб - створення стабільної передбачуваної фінансової та регуляторної системи. Умов, коли є верховенство права, коли судова система працює справедливо і незалежно, і коли все можна передбачити. За таких умов дуже велика кількість людей зможе заробляти достатньо значні суми - і рівень життя населення в цілому зросте.
Є старе висловлювання - ви можете зробити висновок про те, наскільки демократичною і заможною є країна, порівнюючи стан доріг та автомобілів на них. Якщо ви бачите, що дороги в хорошому стані і на них багато автомобілів середнього класу - це ознака успішної економіки. Якщо ж стан доріг надзвичайно поганий і по них їздить небагато людей у надзвичайно дорогих автомобілях - то це не дуже хороший показник розвитку економіки чи демократії.
РБК-Україна: І все-таки, інвестори вже були тут, незважаючи на складні умови. Зараз, як відомо, вони сидять з дуже великими сумами грошей. Коли, на Вашу думку, ці гроші можуть повернутися в Україну - цього року чи вже в наступні роки?
Л.Т.: Ви маєте рацію в тому, що в світі зараз є дуже великі суми грошей, які очікують на можливість отримання вигоди. Але в умовах глобальної економічної кризи гроші йдуть в ті місця, які є безпечними. У цьому контексті часто говорять про «політ до якості». І, щоб повернути довіру зарубіжних інвесторів, Україні зараз потрібно впровадити ті реформи, про які я вже говорив раніше.
РБК-Україна: Чи можна очікувати приходу в Україну стратегічних інвесторів з Великобританії? Які об'єкти або галузі можуть зацікавити їх в першу чергу?
Л.Т.: По-перше, Україні не слід занадто хвилюватися з приводу того, що закордонні інвестори будуть купувати тут якісь активи. Є загальне правило міжнародної економіки: країни, які закривають свої кордони для інвестицій, будуть бідними. А країни, які відкривають свої кордони для інвестицій, - багатими. Якщо ми подивимося на такі країни світу, як Бірма чи Північна Корея, то буде ясно, що ці країни не залучають іноземні інвестиції.
Я знаю, що в Україні є можливості для вигідного вкладення грошей, зокрема, в енергетичному секторі, в секторі нерухомості і в сільському господарстві. Але я також знаю, що, наприклад, енергетичний та аграрний сектори є одними з найбільш складних секторів для вкладення грошей, що пов'язано з непередбачуваним регуляторним середовищем. Зокрема, у випадку з сільським господарством, серйозною перешкодою є закон, який забороняє іноземцям мати землю у власності.
РБК-Україна: Які офіційні візити на найвищому рівні заплановані на поточний рік між Україною та Великобританією?
Л.Т.: У нас планується кілька візитів на високому рівні, але зараз я не можу сказати більше.

Спілкувався Володимир Драбчук