ua en ru

Л.Парцхаладзе: "Вартість квадратного метра в економжитлі можна знизити до 400-450 дол."

Автор: RBC.UA
Глава Української будівельної асоціації (УБА) Лев Парцхаладзе в інтерв'ю РБК-Україна розповів про необхідність створення державної програми з будівництва економного житла і що для цього потрібно.

РБК-Україна: Уряд запропонував скасувати ПДВ на будівельні роботи. Що про це думають будівельники?
Лев Парцхаладзе: На сьогодні це революційний крок. Таке рішення допоможе будівельникам знизити витрати і продовжити будівництво будинків, а також зробити вартість житла більш доступною для населення. Ми спільно з Будівельною палатою написали листа на прем'єр-міністра Миколу Азарову, парламентського спікера Володимира Литвина та міністра регіонального розвитку і будівництва Володимира Яцубу з проханням забезпечити законодавчо дане рішення. Ми нагадали, що такий досвід в Україні вже був у 90-ті рр., і тоді рішення стало порятунком для будівельної сфери молодої української держави.
РБК-Україна: Думаєте, сьогодні таке рішення допоможе пожвавити ринок нерухомості?

Л.П.: Відсутність платоспроможного попиту на ринку нерухомості прийнято вважати проблемою будівельників, хоча, насправді, це завдання державного масштабу. На одному будівельному об'єкті задіяно 40 суміжних компаній, а, значить, через припинення реалізації проекту, збитки несуть не тільки девелопери, генпідрядники і будівельники. Безробіття зростає, платоспроможний попит падає, все це негативно позначається на економіці в цілому.
До кризи приблизно 70% житла будувалося в Україні за рахунок фізосіб-інвесторів. Зараз у населення на руках, за підрахунками Нацбанку, близько 40-50 млрд дол.. Але вкладати гроші в будівництво житла люди не поспішають. Чому? Існує багато об'єктивних і суб'єктивних причин: люди сподіваються, що ціни впадуть, відсутнє доступне іпотечне кредитування, втрачено довіру до споруджуваних об'єктів, і т.д. Але проблема забезпечення населення житлом існує. І вирішувати її треба.
РБК-Україна: Як?
Л.П.: Треба реалізувати держзамовлення на масове будівництво економжитла, доступного для більшості населення. В Україні сьогодні 1,2 млн. черговиків, а скільки ще громадян потребують поліпшення житлових умов! І вирішенням проблеми, дійсно, може стати програма масового будівництва житла економного, яку розробила Українська будівельна асоціація (УБА). Вона покликана вирішити відразу кілька стратегічно важливих на сьогодні завдань: забезпечення житлом населення, створення робочих місць, залучення інвестицій в будівельну галузь, запуск економіки...
Сьогодні формується величезний відкладений попит на житло. До 80% будівництв об'єктів житлової нерухомості, розпочатих у 2008 р., були заморожені через відсутність фінансування. Нове житло також не починає будуватися. Житловий будинок будується, як правило, близько півтора-двох з половиною років. Тобто, якщо почати будувати будинок у 2010 р., він буде зданий в експлуатацію в 2012 р. У цій ситуації, якщо найближчим часом відновиться економіка і люди почнуть купувати житло, то що накопичився дефіцит нового житла зможе різко підняти ціни на нерухомість. І від цього не виграють ні населення, ні будівельники, але тільки спекулянти. Нам треба шукати вихід.
РБК-Україна: І який вихід пропонує УБА?
Л.П.: Ми пропонуємо запустити національну програму будівництва економжитла. Для цього також пропонуємо створити держзамовника масового будівництва такого житла.
Давайте подивимося, з чого складається вартість житла? Це витрати на:
- саме будівництво;
- землю;
- комунікації (зовнішні та внутрішні);
- Проект;
- узгодження (плюс неформальні платежі);
- відрахування на розвиток міста;
- обслуговування кредиту;
- прибуток забудовника та ін.
Де можна скоротити витрати на будівництво? Можна забезпечити:
- здешевлення будівництва за рахунок масового замовлення і використання нових та економних технологій;
- безкоштовне виділення землі під будівництво економного житла;
- підведення комунікацій (внутрішніх і зовнішніх) на пільговій основі;
- затвердження єдиного типового проекту для масового будівництва економного житла;
- узгодження за спрощеною системою;
- скорочення відрахувань на розвиток міста;
- зниження кредитної ставки на будівництво житла;
- при нацпрограмі з розумною рентабельністю у 3-5% та ін.
РБК-Україна: Якоюй тоді буде ціна на економжитло?
Л.П.: При запуску національної програми будівництва економжитла, створенні національної будівельної компанії, розумної рентабельності на будматеріали при масовому замовленні у розмірі 10-15% вартість будівництва можна знизити на 30-50%.
Крім концепції національної програми будівництва економного житла, фахівці УБА розробили єдиний стандартний проект типової будівлі, який можна копіювати і збирати як Lego - залежно від місця розташування. Ми підрахували, що найбільш економічними є 4-поверхові будинки, де можна економити також на ліфтах і паркінгу. При сьогоднішніх цінах на будматеріали, вартість квадратного метра в таких будинках може бути близько 400-450 дол. (в залежності від регіону).
РБК-Україна: Це буде надійне житло?
Л.П.: Такі ціни не повинні бентежити. Дешево - не означає неякісно. Давайте візьмемо приклад з легпрому. Часто брендовий одяг за якістю має ті ж параметри, що й гарний одяг не від відомих брендів. Але за ціною небрендовий одяг на порядок дешевше, хоча комфорт людині дає той же. Точно так само і у випадку з нашим економним житлом. Рівень якості таких об'єктів буде відповідати всім стандартам сучасного будівництва з використанням економічних та екологічних матеріалів. Тільки за рахунок нового правильного освітлення та опалення можна на порядок знизити вартість будівництва і експлуатації. У цьому проекті планується використовувати світлодіодні економічне освітлення (4 вольт), також дуже економні технології опалення. Приміром, обігрів всього будинку (3,5 тис. кв. м) на місяць може обходитися в 2,7 тис. грн (у середньому 50-60 грн на місяць з сім'ї). Особлива увага в проекті приділена плануванню і сучасним підходам до дизайну, до проектування інтер'єрів. Приміром, ми припускаємо збільшити розміри вікон (до підлоги), застосувати форми, які відповідають сучасним ідеям по створенню внутрішніх приміщень, комфортних для людини, і багато іншого.
РБК-Україна: Наскільки швидко зводяться такі будинки?
Л.П.: Ми підрахували, що для запуску програми потрібен кредит від держави в розмірі 1,5-2 млрд грн на 2-3 роки. Якщо поділити цю суму на всі 25 областей, - кожній дістанеться в середньому по 80 млн грн. Цих грошей вистачить, щоб запустити будівництво приблизно семи будинків загальною площею 20-22 тис. кв.м в кожному регіоні і організувати інформаційні програми з метою залучення коштів від населення. Коли люди побачать реально споруджувані об'єкти, то їх довіра виросте. Тим більше, що такі будинки можна легко і швидко будувати. Ми можемо застосувати технології, які дозволять зводити такі будинки за 2-3 місяці.
Сьогодні вигідніше купувати квартири з меншою площею. Тому ми пропонуємо за цією програмою будувати квартири від 25 кв. м вартістю 11 тис. 250 дол. Це досить доступно. Якщо людина, наприклад, зробить початковий внесок у межах 30%, що складе 3,4 тис. дол., а решту суми візьме в кредит по 14%, то йому потрібно буде погашати кредит лише у межах 150 дол. протягом 6-7 років. Це дешевше, ніж знімати квартиру. Якщо це буде національна програма, то при такій ціні у людей буде довіра для інвестування у власне житло.
Ми бачимо, що наші ініціативи зараз знаходять все більше підтримки в міністерстві і профільному парламентському комітеті. Сподіваємося, що таку програму можна буде обговорити і затвердити на державному рівні і, головне, - реалізувати, вирішивши таким чином квартирне питання для мільйонів українців.

Спілкувався Олексій Алтинов, спеціально для РБК-Україна