ua en ru

Квіташвілі ризикує повторити долю Мусія

Квіташвілі ризикує повторити долю Мусія Олександру Квіташвілі варто поквапитися, щоб не піти восени у відставку
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вже може шукати торішні записи зі свого виступу на засіданні Кабміну, на якому він відсторонив від обов'язків міністра охорони здоров'я Олега Мусія. Тепер той же привід, зрив держзакупівель ліків, може призвести до відсторонення міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вже може шукати торішні записи зі свого виступу на засіданні Кабміну, на якому він відсторонив від обов'язків міністра охорони здоров'я Олега Мусія. Тепер той же привід, зрив держзакупівель ліків, може призвести до відсторонення міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.

Сподіваються все встигнути

Минулого тижня На колегії МОЗ, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив міністру охорони здоров'я Олександру Квіташвілі провести держзакупівлю ліків протягом трьох місяців до початку вересня.

Але вже зараз зрозуміло, що в цей строк вкластися вкрай складно. Обумовлено це тривалим етапом всіх необхідних підготовчих процедур для проведення закупівель.

Спочатку спеціально створена експертно-технічна група МОЗ має розробити проекти номенклатур ліків і медвиробів, які будуть закуповуватися. Після цього почнеться збір інформації з регіонів - скільки і яких препаратів необхідно. І тільки після цього МОЗ дасть оголошення про проведення тендерів.

Прес-секретар МОЗ Віктор Сальков сказав РБК-Україна, що тільки на цьому тижні очікується прийняття МОЗ першого наказу, яким будуть затверджені перші дев'ять номенклатур. Серед них: ліки для лікування дітей з хворобою Гоше, гемофілії, мукополісахарадиозу, вродженого імунодефіциту, хронічного вірусного гепатиту і т. д.

Крім того, на 5 червня 18 проектів номенклатур поки що залишалися в статусі оприлюднених. А 15 з них комісія встигла повернути на доопрацювання у профільні структури МОЗ.

Але Віктор Сальков вважає, що ці 33 проекти будуть також затверджені протягом найближчих двох тижнів наказом МОЗ. Після чого протягом двох-чотирьох тижнів будуть зібрані заявки з регіонів.

За словами Салькова, МОЗ приступить до оголошення тендерів в середині липня. А переможці тендерів будуть оголошені на початку вересня.

Трьох місяців мало

Півтора місяця - це реальний термін для проведення закупівель, вважає президент Асоціації виробників ліків України Петро Багрій. На його думку, перешкодити своєчасному проведенню тендерів може хіба що кадровий голод в МОЗ, оскільки міністр не встиг сформувати ще нову команду.

Більш песимістично налаштовані в організаціях пацієнтів. Виконавчий директор громадської організації "Пацієнти України" Ольга Стефанішина сказала, що вони вже не довіряють нинішньому міністру охорони здоров'я Олександру Квіташвілі.

"Спочатку він пообіцяв почати проводити тендери в лютому-березні, потім у квітні, потім до середини червня, і жоден з цих термінів так і не було дотримано", - пояснила Стефанішина.

МОЗ не встигне провести закупівлі ліків до початку вересня, переконана партнер адвокатського об'єднання Arzinger Лана Сінічкіна. "Це неможливо, як з точки зору часу, який потрібен на всі наступні етапи після затвердження номенклатури, так і з точки зору ризику виникнення додаткових факторів", - сказала Лана Сінічкіна.

За її словами, як правило, час від затвердження номенклатури до укладання договору на закупівлю займає близько 5-6 місяців.

Також нерідкі випадки, коли в ході тендерної процедури на відкритих торгах заявляється тільки один учасник, що приводить до проведення повторного тендеру. Крім того, нормальне явище, коли відбуваються оскарження в Антимонопольному комітеті, додала Лана Сінічкіна.

Так, за даними "Центру протидії корупції", у липні-жовтні 2014 року, через скарги в АМКУ в різні місяці була заблокована закупівля від 50 до 110 препаратів.

Всі ці фактори уряд не враховує і кожен раз відбувається зрив закупівель, політичний скандал. А потім вольовим рішенням "в силу крайньої необхідності" відбуваються закупівлі за старими схемами і старих осіб, пояснила Лана Сінічкіна.

В цілому, враховуючи існуючий цикл закупівель, щоб якісно та вчасно провести торги і переможці встигли поставити ліки вчасно, МОЗ повинен був затвердити номенклатуру ще в січні.

Задекларована реформа цієї сфери так і не була реалізована, створення Експертної ради замість номенклатурних комісій можна порівняти з заміною шурупа однієї форми на шуруп іншої форми в іржавому механізмі, резюмувала партнер Arzinger.