Курс долара: підсумки 2012 року

Курс американської валюти за рік знизився приблизно на 0,3% (29 грудня 2011 р. торги завершилися на рівні 8,039-8,049 грн/дол.). Це вже відрізнило 2012 р. від попереднього, коли курс показав невелике зростання. Крім того, минулий рік був дуже волатильним, як для українського ринку. Перепади досягали 4% - з максимального рівня 13-14 грудня (долар перевищував рівень 8,3 грн/дол.) до мінімального - 25 грудня, коли долар опускався нижче 8 грн.

Вчора торги по долару завершилися в діапазоні 8,01-8,03 грн/дол. Таким чином, курс американської валюти за рік знизився приблизно на 0,3% (29 грудня 2011 р. торги завершилися на рівні 8,039-8,049 грн/дол.). Це вже відрізнило 2012 р. від попереднього, коли курс показав невелике зростання. Крім того, минулий рік був дуже волатильним, як для українського ринку. Перепади досягали 4% - з максимального рівня 13-14 грудня (долар перевищував рівень 8,3 грн/дол.) до мінімального - 25 грудня, коли долар опускався нижче 8 грн.

При цьому рік починався досить звичайно - несильний, але очевидний тренд до подорожчання долара, що продовжується з весни 2010 р., з декількома різкими стрибками 23 травня (до 8,1 грн/дол.), 13 червня (до 8,14 грн/дол.) і 4 вересня (торги доходили до 8,18 грн/дол.).

 
Курс долара за останні 3 роки. За даними "Інтербізнесконсалтинг"

На вересневі коливання Нацбанк відреагував досить жорстко, заборонивши 5 комерційним банкам доступ до міжбанківського валютного ринку. Проте сам регулятор не заперечував, що коливання викликали дії держбанків - "Укрексіму", "Ощадбанку" і "Укргазбанку" - які отримали рефінансування під держпроекти, але його перевели у валюту.

Читайте також: НБУ покарав банки за дестабілізацію на міжбанку і продовжує перевірки, - Арбузов.

Втім, листопадові події на валютному ринку відразу затьмарили попередні скачки. Буквально за кілька днів долар від рівня 8,18 грн/дол. підстрибнув до 8,3 грн/дол., а на піку торгувався в діапазоні 8,29-8,34 грн/дол. (вранці 14 грудня). У відповідь Нацбанк, що звинувачує валютних спекулянтів в дестабілізації курсу, домігся введення обов'язкового продажу 50% валютної виручки експортерів і закордонних переказів фізособам, що перевищують 150 тис. грн на місяць. Крім того, регулятор активно просував введення 15% збору до ПФУ при продажу валюти (незабаром вимогу було знижено до 10%), але Рада таку ініціативу поки не підтримала. Втім, цього і активних інтервенцій на міжбанку вистачило для зміцнення гривні, і до кінця грудня долар вже торгувався на мінімальних значень за рік.

Читайте також: ЗВР України в листопаді скоротилися на 5,4% - до 25,3 млрд дол., - Нацбанк.

У підсумку, за результатами року курс долара США в Україні знизився, але питання стабільності української валюти ще залишається відкритим. З одного боку ми бачимо ряд аналітиків і фінансових інститутів, що попереджають про високі ризики девальвації, з іншого - Національний банк, який доводить, що фундаментальної бази для тиску на обмінний курс немає. Але хто виявиться прав ми побачимо вже не раніше наступного року.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top