ua en ru

Курс долара: підсумки 2012 року

Автор: RBC.UA
Курс американської валюти за рік знизився приблизно на 0,3% (29 грудня 2011 р. торги завершилися на рівні 8,039-8,049 грн/дол.). Це вже відрізнило 2012 р. від попереднього, коли курс показав невелике зростання. Крім того, минулий рік був дуже волатильним, як для українського ринку. Перепади досягали 4% - з максимального рівня 13-14 грудня (долар перевищував рівень 8,3 грн/дол.) до мінімального - 25 грудня, коли долар опускався нижче 8 грн.

Вчора торги по долару завершилися в діапазоні 8,01-8,03 грн/дол. Таким чином, курс американської валюти за рік знизився приблизно на 0,3% (29 грудня 2011 р. торги завершилися на рівні 8,039-8,049 грн/дол.). Це вже відрізнило 2012 р. від попереднього, коли курс показав невелике зростання. Крім того, минулий рік був дуже волатильним, як для українського ринку. Перепади досягали 4% - з максимального рівня 13-14 грудня (долар перевищував рівень 8,3 грн/дол.) до мінімального - 25 грудня, коли долар опускався нижче 8 грн.

При цьому рік починався досить звичайно - несильний, але очевидний тренд до подорожчання долара, що продовжується з весни 2010 р., з декількома різкими стрибками 23 травня (до 8,1 грн/дол.), 13 червня (до 8,14 грн/дол.) і 4 вересня (торги доходили до 8,18 грн/дол.).

Курс долара: підсумки 2012 року
Курс долара за останні 3 роки. За даними "Інтербізнесконсалтинг"

На вересневі коливання Нацбанк відреагував досить жорстко, заборонивши 5 комерційним банкам доступ до міжбанківського валютного ринку. Проте сам регулятор не заперечував, що коливання викликали дії держбанків - "Укрексіму", "Ощадбанку" і "Укргазбанку" - які отримали рефінансування під держпроекти, але його перевели у валюту.

Читайте також: НБУ покарав банки за дестабілізацію на міжбанку і продовжує перевірки, - Арбузов.

Втім, листопадові події на валютному ринку відразу затьмарили попередні скачки. Буквально за кілька днів долар від рівня 8,18 грн/дол. підстрибнув до 8,3 грн/дол., а на піку торгувався в діапазоні 8,29-8,34 грн/дол. (вранці 14 грудня). У відповідь Нацбанк, що звинувачує валютних спекулянтів в дестабілізації курсу, домігся введення обов'язкового продажу 50% валютної виручки експортерів і закордонних переказів фізособам, що перевищують 150 тис. грн на місяць. Крім того, регулятор активно просував введення 15% збору до ПФУ при продажу валюти (незабаром вимогу було знижено до 10%), але Рада таку ініціативу поки не підтримала. Втім, цього і активних інтервенцій на міжбанку вистачило для зміцнення гривні, і до кінця грудня долар вже торгувався на мінімальних значень за рік.

Читайте також: ЗВР України в листопаді скоротилися на 5,4% - до 25,3 млрд дол., - Нацбанк.

У підсумку, за результатами року курс долара США в Україні знизився, але питання стабільності української валюти ще залишається відкритим. З одного боку ми бачимо ряд аналітиків і фінансових інститутів, що попереджають про високі ризики девальвації, з іншого - Національний банк, який доводить, що фундаментальної бази для тиску на обмінний курс немає. Але хто виявиться прав ми побачимо вже не раніше наступного року.