ua en ru

куди цього літа поїдуть на відпочинок українці

куди цього літа поїдуть на відпочинок українці Введення безвізового режиму з ЄС обіцяє позначитися на туристичних маршрутах українців (фото - flickr.com)

На початку літа багатьох українців турбує питання про те, куди поїхати на відпочинок цього року. Стабілізація економіки, зростання доходів і введення безвізового режиму розширили перед співвітчизниками можливості для подорожей. РБК-Україна з'ясувало, куди поїдуть українці на відпочинок цього року, а також як змінилися ціни на тури.

Рідні курорти

Туристам, які вирішили цього року віддати перевагу курортам всередині України, варто приготуватися до серйозного подорожчання відпочинку. "В залежності від рівня комфорту готелю і його відстані до моря зростання цін на півдні склало 20-25%, а деякі піднімають, наприклад, в Одеській області до 30%", - розповів РБК-Україна директор Центру розвитку туризму України Володимир Царук .

Про ще більш серйозне подорожчання каже власник турагентства "Дешеві мандрівки Україною" Ігор Кулаков. За його словами, цього року ціни на відпочинок на українських курортах зросли, у порівнянні з минулим, на 40-50%.

Володимир Царук пояснює подорожчання збільшенням витрат на енергоресурси і мінімальної зарплати, а також зростанням попиту з боку іноземних туристів, у першу чергу, з Білорусі.

При цьому українські готелі не відчувають дефіциту туристів. Володимир Царук каже, що всі пансіонати і готелі на півдні країни, які надають послуги на адекватному рівні співвідношення ціна-якість, вже мають дуже високий рівень бронювань і продаж номерів на все літо. "Аж до 100%. Це говорить про те, що попит на послуги відпочинку в Україні залишається на високому рівні", - відзначає він.

За даними Центру розвитку туризму України, поточного року ціни на відпочинок, наприклад, у Херсонській області, будуть стартувати з 100-150 гривень за особу за ніч (без харчування, туалет і душ на поверсі, але на першій лінії). "Такі ж ціни пропонують міні-готелі у приватному секторі. В цілому, середня ціна проживання у цьому регіоні для однієї людини за одну ніч складатиме в середньому 200-500 гривень з особи. Вище ціни будуть в Одеській області - в Одесі ціни стартуватимуть від 500 гривень за ніч, а в Затоці - від 350 гривень і вище ", - розповідає Володимир Царук.

Туреччина & Єгипет

Разом з тим частина туристів, незадоволених якістю відпочинку на українських курортах, традиційно орієнтується на відпочинок закордоном. "Літаки на травневі свята до Туреччини та Єгипту були заповнені майже на 100%", - відзначає керівник Центру розвитку туризму України.

Слова експерта підтверджують дані від туристичних агентств. Наприклад, за даними однієї з найбільших мереж турагентств "Поїхали з нами", за перші п'ять місяців поточного року обсяги продажів турів до Єгипту зросли у 2,4 рази, а до Туреччини - на 66%. Ці дві країни займають більше 70% продажів турів за кордон.

На думку Володимира Царука, зростання попиту на відпочинок закордоном обумовлений стабільністю валюти, зростанням добробуту і відкладеним попитом. Цьому також сприяє здешевлення закордонного відпочинку. За даними "Поїхали з нами", за підсумками січня-травня поточного року, середній чек на тури до Туреччини знизився, у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, на 3,7%, а до Єгипету - на 2%.

Приблизно такі ж дані надали у іншій великій мережі турагентств. За даними начальника аналітичного відділу "Мережі агентств гарячих путівок" Євгенія Мандзюка, середній чек по турам до Туреччини знизився на 1%, а до Єгипту - на 5%.

Ігор Кулаков каже, що ціни на популярні закордонні напрямки, наприклад, до Туреччини та Єгипту, майже досягли дна. "По суті, туристи зараз часто, купуючи тур до цих країн, оплачують тільки вартість перельоту. У результаті якість відпочинку різко впала, - зазначає Ігор Кулаков. - Взагалі, я співчуваю цим напрямкам, адже їм ще належить пройти перевірку безвізом, коли українські туристи масово поїдуть на відпочинок до ЄС, замість звичних Туреччини або Єгипту ".

Директор мережі турагентств "Поїхали з нами" Олег Кулик пояснює зниження розміру середнього чека на тури до Туреччини з тим, що цього року туристи активніше, ніж у 2016 році, купували путівки до цих країн за програмою раннього бронювання у січні-березні. "За цією програмою готелі дають великі знижки для туристів, якщо вони купують тури взимку або на початку весни, а потім відпочивають влітку. Як наслідок, і середній чек знизився, - розповідає він. - Крім того, у травні багатьом туроператорам через надлишок місць у літаках довелося продавати тури нижче собівартості, так звані гарячі тури, що також зумовило зниження середнього чеку".

Але в цілому, за словами Олега Кулика, відпочинок влітку цього року у Туреччині подорожчає приблизно на 10-20%. "Це вже видно по виставленим цінами на тури від туроператорів. Подорожчання буде викликано, у першу чергу, поверненням до Туреччини туристів з Росії, що збільшить попит на готелі у цій країні і, як наслідок, зростання цін", - пояснює він.

Довгоочікуваний безвіз

Туреччина і Єгипет можуть не дорахуватися українських туристів після того як для України буде запроваджено безвізовий режим з ЄС. "Після введення безвізового режиму з ЄС можна очікувати зростання турпотоку з України, у першу чергу, до Греції, Іспанії, частково Італії, які затребувані серед українців як країни для пляжного відпочинку, а також до Угорщини, Чехії і Польщі, як країни для екскурсійного відпочинку. Цього літа число туристів з України до цих країн збільшиться на 15-20% ", - очікує Володимир Царук.

Однак не тільки ці країни виграють від безвізу. "Наприклад, через запровадження безвізового режиму, швидше за все, виграє Хорватія, яка раніше програвала Чорногорії тільки через необхідність отримання віз. Але через те, що Чорногорія вступила до НАТО, до неї можуть втратити інтерес росіяни і, як наслідок, ціни на відпочинок у Чорногорії можуть знизитися", - припускає президент "Української асоціації туристичних агентств"Антон Рудич.

Разом з тим він не впевнений, що сильно збільшаться обсяги продажів турів до Іспанії та Італії. "Туди їздили досить заможні люди, для яких відкриття віз не було дуже великою проблемою", - пояснює він.

З цими країнами може бути проблема іншого роду. Керівник департаменту маркетингу туроператора Idriska Tour Артур Любич каже, що цього року через те, що серед європейських туристів падає інтерес до Туреччини, збільшився попит на відпочинок у Іспанії, Португалії та Італії. "Тому після введення безвізового режиму українці, які бажають відпочити у цих країнах, можуть зіткнутися з дефіцитом місць у готелях", - говорить він.

В цілому, за словами Олега Кулика, поки що турів до країн ЄС продається менше, ніж минулого року. "Всі чекають, чим закінчиться введення безвізового режиму з країнами з ЄС, щоб тільки потім визначитися - купувати чи ні тури до ЄС", - підсумовує він. Поки ж ціни на тури до країн ЄС зростають. У "Мережі агентств гарячих путівок" середній чек на тури до Греції збільшився на 37%, Франції - 65%, Хорватії - на 14%, Словаччини - на 10%. У "Поїхали з нами" Греція подорожчала на 18%, Болгарія - на 0,1%, Іспанія - на 5,8%. Правда, є й винятки. Так, у "Мережі агентств гарячих путівок" до Іспанії і Італії ціни на тури знизилися на 20% і 55% відповідно. А у "Поїхали з нами" подешевшала Хорватія на 18,5%.

Директор туристичного агентства "Делюкс Вояж" Максим Дереза ​​прогнозує, що у 2017 році загальний туристичний потік з України зросте, у порівнянні з минулим роком, на 20%. "Судити про такі показники можна на основі позитивної динаміки продажів турів у перші місяці поточного року. Але 20-відсоткове зростання продажів можна досягти у разі відсутності будь-яких політичних, економічних або соціальних потрясінь в країні", - підсумовує він.