ua en ru

Гачок Порошенко: як Президент "підвісив" Яценюка і Тимошенко

Гачок Порошенко: як Президент "підвісив" Яценюка і Тимошенко Хто з "заклятих друзів" в результаті візьме верх в протистоянні може стати зрозуміло вже в цей четвер
Вчорашній хід голосування в Верховній Раді загострило протистояння чинного прем'єра Арсенія Яценюка і екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Президент Петро Порошенко зі своєю фракцією поки насолоджуються бійкою своїх соратників по коаліції, не приймаючи сторону жодного з "заклятих" друзів. Хто з прем'єрів переможе, може стати зрозуміло вже в цей четвер.

Вчорашній хід голосування в Верховній Раді загострило протистояння чинного прем'єра Арсенія Яценюка і екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Президент Петро Порошенко зі своєю фракцією поки насолоджуються бійкою своїх соратників по коаліції, не приймаючи сторону жодного з "заклятих друзів". Хто з прем'єрів переможе, може стати зрозуміло вже в цей четвер.

З рентою не склалося

- Де цей дурень? - відкриваючи двері сесійної зали і виходячи в кулуари, голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко оглядалася в пошуках когось.

Через п'ять хвилин вона висувала претензії першому заступнику голови фракції "Блок Петра Порошенко" (БПП) Ігорю Кононенко:

- Ви ж навмисне це влаштували, раніше пішли на перерву. У нас було ще 10 хвилин, ви ж обіцяли, що ми розглянемо закон про ренту газу!

- Так ми його і розглянемо, в 16:00, - в чому проблема? - парирував Кононенко.

- Ваші на вечірнє засідання не прийдуть, і закон знову провалять, - не вгамовувалася Тимошенко.

- Так прийдуть наші на засідання, - заспокоював її Кононенко.

- Яке рішення було прийнято на фракції? - втрутився в розмову Сергій Власенко, нардеп від "Батьківщини".

- У нас вільне голосування, - відповів Кононенко.

- Все зрозуміло, - кинула, йдучи, розсерджена Тимошенко.

Як і обіцяв Ігор Кононенко, фракція БПП після перерви зібралася в сесійній залі, але підозри Тимошенко виправдалися - голосів за закон про ренту на видобуток газу не вистачило. Голосування за принциповий для Тимошенко документ вкотре перенесли. На цей раз, на найближчий четвер.

Лідер "Батьківщини" домагається, щоб парламент знизив ставку ренти на газ для газодобувних компаній із 70% до 29%. В тому числі і для держкомпанії "Укргазвидобування". Мовляв, нинішнє навантаження на компанію не дозволяє їй розвиватися і гробить вітчизняний видобуток блакитного палива.

Тимошенко запевняє - зниження ставки дозволить знизити ціни на комунальні тарифи для населення. За її логікою, за рахунок зниження ренти можна буде знизити вартість газу, який "Укргазвидобування" постачає населенню.

Питання розміру ставки ренти є не менш принциповим і для прем'єра Арсенія Яценюка. Він стверджує - знижувати ставку поки що не можна. За його словами, в такому разі у державному бюджеті просто не буде коштів для субсидій на комунальні тарифи для населення. Нагадаємо, тарифи підвищили на вимогу Міжнародного валютного фонду, який вимагає від України поступово ліквідувати дефіцит НАК "Нафтогаз України", що допоможе збалансувати держбюджет.

Для Яценюка і Тимошенко суперечка навколо ставок ренти для газовидобувних підприємств - справа принципу. Якщо лідер "Батьківщини" доб'ється свого - вона не тільки зможе розповідати виборцям, що зробила все для того, щоб уряд знизив комунальні тарифи, але і фактично продемонструє прем'єру, що коаліція по найпринциповішому питанню підтримує її, а не прем'єра.

Це підвищує її шанси вже в грудні домогтися відставки Яценюка. Для нього все з точністю до навпаки: провал Радою поправок Тимошенко - демонстрація, що більшість в парламенті на його стороні, а значить, навряд чи проголосує за його звільнення.

Не вистачило нікому

Президент Петро Порошенко і його фракція БПП поки що залишаються над сутичкою двох політичних опонентів. Голові держави вигідно, щоб два його союзника по коаліції гризлися між собою і просили його про підтримку. Адже таким чином Порошенко може розраховувати, що кожен з них буде йти йому на поступки, а Рада - приймати важливі для неї рішення.

РБК-Україна писало, що прийняти важливий для Тимошенко закон президент обіцяв їй давно. Зокрема, минулого тижня між Порошенком і Тимошенко нібито була досягнута домовленість про прийняття цього закону в обмін на голоси "Батьківщини" на підтримку пакету законопроектів щодо безвізового режиму. Мова йде про поправки в Трудовий кодекс про недопущення дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації і врегулювання правил арешту майна громадян, які скоїли кримінальні злочини. Але тоді прийняти ці документи не вдалося.

Вчора закони про ренту і "безвізовий пакет" знову включили до порядку денного. У першій половині вівторка нардепи з гріхом навпіл затвердили закон про "спецконфіскат", а от зміни в Трудовий кодекс внести вони так і не змогли - не вистачило для цього 20 голосів. Причому, у "Батьківщини" не голосувало 5 з 18 нардепів (без урахування Надії Савченко). Тим самим Рада ще раз дала європейцям привід відмовити Україні в безвізовому режимі.

Але історія з законом про ренту на видобуток газу за напруженням переплюнула багатостраждальний "безвізовий пакет". Щоб підвищити шанси на прийняття законопроекту, Юлія Тимошенко минулого тижня домовилася з лідерами фракції "Самопоміч" і групи "Воля народу" Олегом Березюком і Ярославом Москаленко про те, що вони погодяться виступити співавторами документа. Крім того, на вимогу лідера "Батьківщини", підпис під документом поставив і Ігор Кононенко.

У відповідь уряд підготував свою поправку, яку в Раді зареєструвала голова комітету з податкової і митної політики Ніна Южаніна, також нардеп від БПП (близька до Кононенко, - ред.).

Суть поправки - ставка ренти для "Укргазвидобування" поетапно знижується. До 1 червня 2016 р. вона залишається на рівні 70%, потім, до 31 березня 2017 р., становить 55% і тільки з 1 квітня 2017 р. вона знизиться до 29%.

Тимошенко порахувала, що поправка Южаніной нівелює сенс законопроекту і наполягала на тому, щоб депутати її не приймали. У відповідь вона зареєструвала свою поправку про те, щоб у перехідних положеннях закону зафіксувати - тарифи на тепло і гарячу воду повинні бути знижені пропорційно зниженню ставки ренти на видобуток газу.

У понеділок лідер "Батьківщини" домовилася, щоб в якості співавторів поправки свої підписи під документом поставили всі керівники фракцій крім "Народного фронту", в тому числі і глава БПП Юрій Луценко. Тільки в такому разі Юлія Тимошенко була згодна голосувати за "безвізовий пакет".

Але керівництво БПП виявилося хитріше за неї. На засіданні фракції у вівторок вранці було прийнято рішення про так званому "вільному голосуванню" як за закон про ренту, так і за поправки Южаніной і Тимошенко. Тобто депутати могли голосувати так, як вважають за потрібне.

Для того щоб переконати нардепів не голосувати за закон про ренту на газ або хоча б підтримати поправку Южаниной в Раду прибув Арсеній Яценюк.

У присутності Яценюка і Тимошенко кожен нардеп мав визначитися, за кого він. Але результати голосування продемонстрували - поки що в змаганні діючого і колишнього прем'єрів нічия. Рада не підтримала ані сам закон, ані обидві поправки до нього.

Це можна було би вважати перемогою прем'єра, але, за пропозицією спікера Володимира Гройсмана, закон відправили на доопрацювання в профільний комітет, і будуть повторно розглядати у четвер. Так що Тимошенко поки що ще не програла.

Тим часом лідер "Батьківщини" публічно звинуватила БПП у зраді.

"Вони нас обдурили, кілька тижнів тому нам пообіцяли, що підтримають нас усією фракцією. Кононенко - співавтор закону, Луценко поставив підпис під поправкою, а в підсумку "зіграли в темну", - заявила Тимошенко РБК-Україна.

Після чого додала, що "Батькивщина" не буде голосувати ні за які закони, поки Рада не прийме закон про ренту на газ.

У Президента все під контролем

Результати голосування за поправки Яценюка і Тимошенко дозволяють приблизно зрозуміти, хто в депутатському залі зараз за прем'єра, хто проти, а хто намагається "всидіти на двох стільцях". Кожна з поправок розглядалася нардепами двічі. За поправку Южаніної проголосувало спочатку 182 депутата, потім 175, за поправку Тимошенко, відповідно, 208 і 213 депутатів. А законопроект у другому читанні без обох поправок підтримали 205 нардепів. Нагадаємо, варіант прийняття закону взагалі без правок теж влаштовував лідера "Батьківщини".

На користь версії про те, що БПП "кинув" Тимошенко говорить той факт, що ані Ігор Кононенко, ані Юрій Луценко не підтримали ані закон, ані поправку Тимошенко, хоча були в співавторах цих документів. Згідно системи "Рада", Кононенко в той момент був відсутній у залі, а Луценко не голосував. Тим не менш, обидва підтримали поправку Южаніной.

Багато їх колег вирішили, що називається, не підставлятися під вогонь, і сумлінно проголосували як за поправку Южаніной, так і за поправку Тимошенко. Приміром, так вчинили представник президента в раді Степан Кубів, Богдан і Ярослав Дубневичи, Владислав Атрошенко та ще більше десятка нардепів від БПП. Аналогічно голосувала і група "Відродження" Віталія Хомутинника і Віктора Бондаря.

Проект Тимошенко підтримав один нардеп від "Народного фронту" Олександр Кірш. При чому, він проголосував проти альтернативної поправки уряду. Не виключено, що за підсумками голосування Кірша чекає "розбір польотів" на засіданні фракції.

У той же час у Тимошенко виявилося три принципових союзника - "Самопоміч", Радикальна партія і "Воля народу", а також більша частина "Опозиційного блоку". Зате тепер команда Яценюка зможе сміливо звинувачувати Тимошенко у змові з колишніми регіоналами. Щоправда, п'ять "опозиціонерів" віддали свої голоси і за поправку Южаниной - в основному люди з орбіти власника СКМ Ріната Ахметова: Юрій Воропаєв, Дмитро Шпенов, Дмитро Шенцев.

Чисельної переваги в сесійній залі Тимошенко вдалося досягти за рахунок позафракційних нардепів. За її поправку проголосувало 29 таких депутатів, в той час як на боці Яценюка зіграли лише 8 з них. Деякі, наприклад, Павло Кишкар, голосували за обидва документа.

На відміну від Тимошенко, у Яценюка не виявилося принципових союзників із числа малих фракцій і груп, що наочно демонструє його залежність в залі від підтримки з боку БПП.

Не підтримавши достатньою кількістю голосів Тимошенко і одночасно не знявши питання з законом про ренту на видобуток газу з порядку денного, Президент Петро Порошенко тримає діючого і колишнього прем'єрів в підвішеному стані. До четверга кожен табір буде торгуватися з Президентом.

Зокрема з "Батьківщиною" БПП зараз домовляється про формування більшості в місцевих радах за підсумками місцевих виборів. Фотографи зняли, як нардеп від БПП Сергій Березенко формував умовну "шахматку" з Іваном Кириленко з "Батьківщини".

У той же час прем'єр і Президент вже давно обговорюють кадрові перестановки в уряді. Хто в підсумку переможе в сутичці Яценюка і Тимошенко, може стати зрозуміло вже в нинішній четвер.