ru ua

Крим на дроті: з якою зв'язком залишиться півострів

Крим на дроті: з якою зв'язком залишиться півострів Фото: Крим на зв'язку
1 лютого кримська "влада" оголосила про запуск нового оператора зв'язку "Кримтелеком". Його абоненти не зможуть дзвонити в Україну, як і абоненти компанії яка вже працює в Криму - "К-Телеком". Українські оператори стверджують, що обірвали зв'язки з півостровом і не збираються відновлювати. Та й самі абоненти знайшли інший спосіб зв'язку з материком.

1 лютого кримська "влада" оголосила про запуск нового оператора зв'язку "Кримтелеком". Його абоненти не зможуть дзвонити в Україну, як і абоненти компанії яка вже працює в Криму - "К-Телеком". Українські оператори стверджують, що обірвали зв'язки з півостровом і не збираються відновлювати. Та й самі абоненти знайшли інший спосіб зв'язку з материком.

Порочні зв'язки

Вчора Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) опублікувала повідомлення, в якому закликала українських операторів відмовитися від будь-яких договірних стосунків з операторами Криму. Зокрема, НКРЗІ провела аналіз постанови Кабміну про обмеження постачання товарів та послуг в Крим, яка набула чинності 18 січня, і прийшла до висновку, що воно стосується також послуг зв'язку - телефонії та інтернету.

Регулятор назвав "неприпустимим" для українських операторів мати які-небудь договірні відносини з кримськими операторами, в тому числі за взаємоз'єднанню мереж та пропуску трафіку, роумінгу. Тому, згідно із заявою НКРЗІ, українські оператори повинні припинити маршрутизацію трафіку голосової телефонії на всі номери, які виділені Федеральним агентством зв'язку Російської Федерації для Криму. Це означає, що абоненти з "кримськими" номерами не зможуть дзвонити в Україну, а з України неможна буде додзвонитися їм.

Представники українських мобільних операторів - "Київстар", "Лайфселл" і Vodafone Україна повідомили РБК-Україна, що ще в жовтні 2015 року припинили маршрутизацію дзвінків на "кримські" номери. "Ми блокуємо трафік з номерів з кодами, присвоєними Криму РФ. Те ж стосується трафіку в зворотному напрямку. Також у нас немає ніяких договірних відносин з місцевими операторами", - повідомила начальник відділу зв'язків з громадськістю Vodafone Україна Вікторія Рубан.

Представники фіксованих операторів "Датагруп" і "Укртелеком" також заперечують наявність будь-яких договорів чи технологічного зв'язку з операторами в Криму. На півострові досі представлені українські телекомунікаційні бренди "Інтертелеком" і "Воля". Обидві компанії заявляли раніше, що продали свої мережі, а кримські оператори просто використовують їх бренди. "У нас ні з ким немає договірних відносин, крім як з російським оператором зв'язку ТОВ "Телекомунікаційні системи", який у 2014 році купив у нас право на використання торгової марки "Воля". Ми не знаємо, чи стосується постанову Кабміну і вимоги НКРЗІ цього оператора і буде цей оператор щось робити у зв'язку з ними", - повідомили в прес-службі "Волі".

Ще один телеком

Повідомлення НКРЗІ було опубліковано на наступний день після того, як "голова" анексованого Криму Сергій Аксьонов заявив про запуск на півострові нового оператора зв'язку "Кримтелеком". За його словами, оператор створений на базі обладнання компаній "Київстар" та "Укртелеком", які раніше працювали на півострові. При цьому "міністр" внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму Дмитро Полонський поскаржився, що йдучи українські оператори "трощили все на своєму шляху". У свою чергу, президент "Київстару" Петро Чернишов на своїй сторінці в соцмережі Facebook назвав такі заяви "цивілізаційним розривом".

chernyshov

Нагадаємо, в серпні 2014 року "Київстару" довелося припинити роботу в Криму через захоплення сімферопольського офісу озброєними особами, які також встановили свою апаратуру на телеком-обладнання компанії.

"Укртелеком" до останнього намагався утриматися в Криму. Але його обладнання і приміщення були також захоплені, тому в лютому 2015 року він припинив надавати послуги на півострові.
Як заявив Аксьонов, перший час "Кримтелеком" буде працювати в стандарті GSM (2G), а потім запустить UMTS (3G). Федеральне агентство зв'язку виділив новому оператору номерний ресурс для мобільного зв'язку у форматі +7 978 40Х-ХХ-ХХ, а також коди фіксовані номери з кодами +7365 для всього Криму і +7869 для міста Севастополя.

Обхідними шляхами

Перші 100 тис. SIM-карт повинні були надійти в продаж вчора. Але по факту цього не сталося. Наприклад, у центрі обслуговування абонентів "Крымтелекома" в Євпаторії сьогодні повідомили, що SIM-карт в продажу немає і не відомо, коли вони з'являться.

Представники українських операторів кажуть, що "Кримтелеком" чекає та ж доля, що і працює на території півострова оператора "К-Телеком". "К-Телеком" працює з номерами формату +7 978 9ХХ-ХХ-ХХ, а його абоненти можуть дзвонити тільки по Криму і в Росію. З України їм додзвонитися теж неможна. Виняток становлять абоненти "Інтертелекому". Як повідомили в колл-центрі українського оператора, його абоненти можуть дзвонити на будь-які номери в Криму. Про те, що Кабмін і НКРСІ вимагають від оператора припинення всіх договорів з кримськими операторами, в кол-центрі поки не чули. "Можливо, ми це зробимо, але поки все працює", - повідомила співробітниця "Інтертелекому". Офіційна відповідь компанія обіцяла прислати пізніше.

Відкритої статистики немає, але, за даними опитаних РБК-Україна учасників ринку, більшість абонентів мобільного зв'язку в Криму використовують SIM-карти російського оператора "МТС", випущені для Краснодарського краю. Такі номери мають формат +7 978 7ХХ-ХХ-ХХ. "Не можна змусити операторів вимкнути маршрутизацію трафіку на такі номери, адже це номери офіційного регіону РФ. Тоді треба взагалі всю зв'язок з Росією відключати", - пояснює представник НКРЗІ.

Крім того, в Криму активно використовується IP-телефонія - телефонія по інтернет-каналах. Перший волоконно-оптичний кабель через Керченську протоку був прокладений у 2014 році. І, як стверджував Полонський, до кінця грудня 2015 року всі ключові провайдери перейшли на трафік з Росії.