Kroll для Гонтаревої: вирок чи порятунок
10 квітня, відразу після відставки Валерії Гонтаревої з посади голови Нацбанку, МДО "Депутатський контроль" виступило з пропозицією залучити детективне агентство Kroll для розслідування діяльності Валерії Олексіївни в НБУ. В рамках посади не всі рішення Гонтаревої були однозначними, тому дати справедливу незалежну оцінку результатам роботи екс-чиновниці вищого рівня – це, безумовно, потрібна ініціатива.
Очевидно, що вона практично не здійсненна силами наших правоохоронців, тому дійсно найбільш логічним і результативним кроком може стати залучення зовнішнього, по можливості, неупередженого аудитора. У цьому зв'язку ініціатива Депконтролю виглядає дуже навіть правильною. Під питанням, мабуть, залишається тільки виконавець такого розслідування, в якості якого депутати запропонували американське агентство Kroll.
Справа в тому, що компанія Kroll вже має у своєму послужному списку досвід роботи з Україною. І практично кожен з них має якісь неоднозначності в частині результатів проведених розслідувань.
Kroll - компанія, здавалося б, з світовим ім'ям і непоганим авторитетом. Однак її компетенція часом не може не викликати питань у тверезомислячої людини.
За словами одного фінансиста з Уолл-стрит, всякий раз, коли банк, компанія, приватна особа або навіть уряд потребує розслідування, першим ділом дзвонять у Kroll: "Вони завоювали репутацію агентства, яке може практично все. Якщо у світі скоєно злочин, вони його розкриють". Сам Джулс Кролл, засновник Kroll Inc., любить повторювати, що багатим його зробило почуття глибокої відрази до несправедливості.
Починаючи з 1972 року Кролл, розкривши десятки гучних фінансових, кримінальних, політичних справ побудував цілу детективну імперію з блискучою репутацією. Однак складається враження, що з часом почуття відрази до несправедливості у Kroll змінилося почуттям любові до швидких грошей, що призвело до низки міжнародних скандалів та неминучої дискредитації, що у підсумку в 2010-му році змусило Джуса Кролла оголосити про продаж агентства.
Одним з гучних провалів Kroll вважається справа фінансиста Аллена Стенфорда, проти якого висувалися звинувачення у фінансових махінаціях, відмиванні грошей для наркомафії і ухиленні від сплати податків. Kroll винесло експертний висновок про невинність Стенфорда за всіма статтями. Через рік федеральна влада США, провівши власне розслідування, повністю спростувала висновок Kroll. Стенфорд відбуває свій термін у федеральній в'язниці, а Kroll зазнав значних іміджевех збитків.
В довгій низці скандалів, пов'язаних з Kroll, значиться невдале розслідування в Бразилії для Brasil Telecom, в ході якого в Сан-Паулу були заарештовані місцевою поліцією агенти Kroll за несанкціоноване прослуховування і злам електронних листів опонентів замовника. Далі була співпраця з Президентом африканської Республіки Джибуті, який найняв Kroll для підготовки кампанії по збору фіктивних доказів і дискредитації політичного опонента. При цьому Верховний англійський суд на противагу зібраним "доказам" виніс своє рішення, в якому викрив владу Джибуті і Kroll у навмисній фальсифікації.
Проте найбільше детективам не щастило з Україною. Практично всі розпочаті проекти були провальними. У 2001 році партія "Трудова Україна" на чолі з Сергієм Тігіпком найняла Kroll для з'ясування обставин по резонансній справі - вбивство журналіста "Української правди" Георгія Гонгадзе.
Після 6-місячного розслідування детективи зробили висновок, що доказів про причетність Леоніда Кучми до вбивства журналіста вони не знайшли. У своєму інтерв'ю президент агентства Kroll Майкл Черкаський так підсумував результати розслідування: "У нас була тривала дискусія з Президентом України, і він сказав, що цього не робив (не замовляв вбивство Гонгадзе), і чому не робив. Ми прийшли до висновку, що те, що він говорив - достовірно". Говорячи про найбільш вірогідну версією причин убивства Гонгадзе, Черкаський зазначив, що в завдання, поставлені перед агентством, відпрацювання "інших версій не входило".
У 2010-му історія неуспіху повторилася, але вже з іншими героями. Уряд Миколи Азарова за бюджетні кошти в 10 млн доларів найняв детективів Kroll для пошуку фінансових коштів, незаконно виведених Юлією Тимошенко за межі України протягом 1996-2010 рр.
Аудитори підготували висновок на основі вже проведеного розслідування українськими юристами. При цьому самі рахунки так і не були знайдені. Зате з державного бюджету "попередниками" через американських детективів була "освоєна" солідна сума за надані послуги.
На тлі цих подій конфуз детективного агентства з компанією GfK Україна виглядає якось буденно. У 2012 році проведення аудиту в компанії GfK агентством Kroll почалося після заяви директора каналу RuMusic Рудольфа Кірноса про те, що невідома приватна структура отримала базу контактів респондентів дослідження, що є конфіденційною інформацією, і здійснила їх підкуп.
Детективи традиційно не знайшли переконливих доказів корупції в GfK Ukraine. "Зростання рейтингів Нового каналу, ТВі, Максі-ТВ і Меню-ТВ в окремі періоди з травня 2008 по лютий 2012 року, найімовірніше, пояснюється маніпуляціями з показниками, а також підкупом частини респондентів з боку телеканалів", - йдеться у звіті Kroll.
Тобто детективи просто вкотре довели очевидне, підтвердивши бездоганну репутацію GfK і не назвавши при цьому винних. Таке рішення зовсім не задовольнило Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), який виступав замовником проведення телевізійних рейтингів в Україні і в якого був укладений ексклюзивний довгостроковий контракт з GfK. Після того скандалу і незадовільного розслідування Kroll ІТК припинило співпрацю з GfK.
Не вірять у можливості агентства Kroll і експерти. На думку Ростислава Кравця, партнера юридичної компанії "Кравець та партнери" для того, що проводити активне розслідування проти голови Нацбанку і її махінацій можуть лише компанії, які розбираються у фінансових махінаціях. "Kroll ж ніколи не був сильний у питанні розслідування фінансових махінацій", - запевняє Кравець.
Він зазначив, що свого часу сам Національний банк України наймав Kroll для пошуку грошей, які вивів акціонер ПриватБанку Ігор Коломойський з фінансової установи, але детективне агентство так і не знайшло порушень у діях останнього. При цьому на контракт з Kroll Національним банком було потрачено 20,9 млн грн.
Голова Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов впевнений, що в разі, якщо Kroll буде залучений до розслідування діяльності Валерії Гонтаревої, конкретного результату отримано не буде.
"Існує ризик, що сили, які стоять за Валерією Гонтаревою, скажімо так ті, хто надає їй протекцію набагато швидше вирішать проблеми з Kroll, ніж ті, хто їх наймав. І несподівано з'ясується, що ніяких проблем в діяльності глави НБУ не було і немає. Хоча всім чудово відомо, що вони мали місце", - говорить Карасьов.
Критика на адресу будь-якої компанії буває об'єктивної та суб'єктивної. На прикладі діяльності Kroll можна сказати, що дане агентство вже не перший раз дискредитує себе не тільки в Україні, але і на міжнародній арені.
Однак до їхніх послуг досі з великою пристрастю вдаються підприємці і держоргани різних країн для отримання хай і однобокого, але документально зафіксованого "справедливого" рішення у свою користь. Тому фахівці з Kroll цілком компетентно зможуть зібрати докази як провини, так і виправдання пані Гонтаревої.
Остаточний вердикт, не виключено, що буде залежати від того, хто запропонує кращу ціну. Так що нашим депутатам, перш ніж виділяти з бюджету чергову кругленьку суму на залучення незалежного аудитора, варто гарненько зважити всі "за" і "проти".