Міцніше стали: уряд готовий відмовитися від монополії на виробництво спирту
Кабінет міністрів запустив процес демонополізації спиртової галузі – ДП "Укрспирт", направив у Верховну Раду законопроект про приватизацію всіх державних спиртових заводів. Для продажу уряд має намір розділити всі підприємства на дві групи, відокремивши перспективні активи з виробництва харчового спирту від збиткових і збанкрутілих заводів.
Втім, купивши спиртовий завод, приватний бізнес не зможе розпоряджатися ним на свій розсуд – у проекті прописані обмеження за обсягами річного виробництва спирту, зобов'язання по ліцензуванню діяльності та заборона на перепрофілювання потужностей до 2022 року.
В Мінагрополітики впевнені, що розпродаж спиртових активів принесе в держскарбницю не менше 5-6 млрд гривень і забезпечить детенезацию ринку. Основною перешкодою для урядової ініціативи, як і в попередні спроби приватизувати ДП, стане парламент.
Детальніше у матеріалі РБК-Україна.
"Золоті яйця" не дають спокою
""Укрспирт" називають куркою, яка несе золоті яйця. Але за 25 років там цих яєць не було: витрати на виробництво колосальні, надходження від сплати акцизного збору не ростуть. Тому приватизація – це значний крок до ринку і детінізації галузі", - заявив 16 листопада на засіданні уряду міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий, представляючи уряду законопроект "Про демонополізацію та впровадження ринкових засад функціонування спиртової галузі".
За даними Мінагрополітики, за останні 10 років виробництво спирту скоротилося на 55% - до 14 млн дал. За цей же час експорт української продукції впав з 9,2 млн дал до 0,1 млн дал. Але виросла на 30% - собівартість спирту, а також збільшився обсяг тіньового ринку – до 45%. Все це не могло не відіб'ється на стані алкогольного ринку. За даними його учасників, обсяги виробництва горілки та лікеро-горілчаної продукції щорічно скорочуються на 35-40%.
Тарас Кутовий впевнений, що саме прийняття законопроекту дозволить знизити рівень тінізації спиртової галузі з 42% до 12%", а держава на продаж спиртних активів зможе відразу ж заробити 5-6 млрд гривень. "У перспективі чотирьох років, надходження від сплати акцизу і ПДВ складуть близько 30 млрд гривень», - вважає міністр. "Там (в "Укрспирті", - ред.) були золоті яйця, а може навіть золоті батони, для тих, хто корумпував цю галузь", - зазначив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Уряд підтримав приватизаційний законопроект одноголосно.
Згідно з документом, копією володіє РБК-Україна) продавати пропонується відразу всі державні спиртові заводи та лікеро-горілчані підприємства як цілісні майнові комплекси.
Перед приватизацією їх пропонується розділити на дві групи. В одну увійдуть найбільш перспективні і дорогі активи ДП "Укрспирт" - підприємства, які виробляють неденатурований етанол, тобто харчовий спирт без хімічних і бензинових добавок. У другу групу увійдуть інші заводи, що спеціалізуються на виробництві етанолу денатурованого – технічного спирту, а також біоетанолу, сировини для технічних рідин.
Купити спиртзавод зможе той, хто запропонує за нього максимальну ціну. Кількість підприємств, які держава має намір передати в приватні руки, в законопроекті не зазначено. Список заводів, що підлягають приватизації, визначить Фонд держмайна, проаналізувавши всі цінові пропозиції потенційних покупців. "ФДМ складе перелік цілісних майнових комплексів, що ціна приватизації яких за декалітр встановленої річної виробничої потужності буде найвищою і виключно за цим критерієм визначить перелік підприємств, що підлягають продажу", - йдеться в пояснювальній записці до документа.
Втім, якщо закон буде прийнятий, нові власники спиртових підприємств не зможуть збільшувати виробничі потужності "харчових" спиртзаводів. Їх сумарна потужність не повинна перевищувати 19 млн дал на рік. Перепрофілювати підприємство одразу не вдасться - приватний бізнес, купивши спиртзавод, зобов'язаний буде виробляти харчової етанол до 31 грудня 2022 року.
Для підприємств, які увійдуть у другу групу, таких обмежень немає – до 2023 року їх власники отримають "виключне право" вироблятимуть технічний спирт. "Очікується, що після приватизації заводів другої групи вони будуть перепрофільовані на виробництво біоетанолу та/або використані як виробничі майданчики для ведення іншої господарської діяльності", - розраховують в Мінагрополітики.
Розпродати всі активи "Укрспирту" уряд розраховує до 1 січня 2018 року. В процесі приватизації державні спиртові заводи, які ще не передані в приватні руки, не будуть позбавлені ліцензії на виробництво етанолу.
Гуляють всі
В держпідприємство "Укрспирт" входить 41 спиртовий завод, сумарна виробнича потужність яких становить 30 млн дал на рік. Але це далеко не всі об'єкти спиртової монополії, які підлягатимуть приватизації. До 2010 року всі державні активи галузі були об'єднані в однойменний держконцерн. До його структури входило 85 спиртових і лікеро-горілчаних заводів. Щоб позбутися від збиткових активів, концерн був реорганізований в державне підприємство, на баланс якого передано 41 завод. Досі в процесі реструктуризації знаходиться понад 25 підприємств, решта проходять процедуру банкрутства.
Урядовим законопроектом пропонується виключити зі списку об'єктів, що не підлягають приватизації, 128 підприємств. З них близько 90 – спиртові, лікеро-горілчані заводи і спиртовий комбінати. Решта – виноробні та інші підприємства, що не мають відношення до ДП "Укрспирт". Серед них, наприклад, Брайливский сокоморсовый завод та Калинівський експериментальний завод по фракціонуванню масел і жирів (обидва – Вінницька область), Артемівський завод шампанських вин (Донецька область), Ужгородський коньячний завод (Закарпатська область), Київський завод шампанських вин (Київська область). При цьому, уряд має намір продати 7 підприємств, розташованих в Луганській і Донецькій областях.
Продавати свої підприємства бізнесу держава на певних умовах. Якщо урядовий законопроект буде прийнятий, то, незалежно від групи, до якої належить підприємство, нові власники будуть зобов'язані протягом місяця забезпечити погашення податкової заборгованості заводу, "сформувався на момент переходу прав власності на об'єкт приватизації".
Для приватних виробників харчового спирту, крім обмежень на обсяг випуску продукції, покладається зобов'язання одержати в Державній фіскальній службі спеціальну ліцензію на виробництво. Оформити дозвільні документи потрібно в перший місяць після купівлі об'єкта. Після того, як ліцензія отримана, у власника підприємства є півроку для того, щоб налагодити на заводі випуск спирту. Виробничі потужності підприємства повинні бути завантажені як мінімум на 50%. При цьому, приватний власник отримає право експортувати спиртову продукцію за наявності відповідної ліцензії, а от імпорт спирту залишиться в компетенції держави.
Ініціатива не першого розливу
Рішення, прийняте урядом у середу - далеко не перша спроба Кабміну демонополізувати спиртову галузь і передати заводи в приватні руки. У 2012 році лобіювали приватизацію державних спиртових активів учасники алкогольного ринку. Тоді Павло Климець, народний депутат Партії регіонів, почесний президент групи компаній "Олімп", зареєстрував у Раді законопроект, що виключає спиртзаводи з переліку не підлягають приватизації об'єктів. Однак провести документ через парламент йому не вдалося.
У 2014 році приватизацію "Укрспирту" ініціював прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. "Ми оголосимо саму масштабну приватизацію за всі 23 роки (незалежності України, - ред.). Вважаю, що компанія "Укрспирт" має бути приватизована", - заявляв він журналістам. Втім, в січні 2015 року, коли це питання було винесено на голосування в Раду, у парламенті знову не знайшлося голосів на підтримку урядової ініціативи.
В цей раз прем'єру Гройсману підтримку депутатів пообіцяв глава парламентського комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук ("Народний фронт"). "Незважаючи на те, що ми (члени комітету, - ред.) не були залучені до розробки законопроекту, ми підтримуємо цю ініціативу і забезпечимо його швидке проходження в парламенті", - запевнив він вчора на засіданні Кабміну.
Втім, депутатські обіцянки довіри в учасників алкогольного ринку не викликають. Його найбільші гравці відмовилися відкрито прокоментувати РБК-Україна урядові ініціативи щодо приватизації "Укрспирту". Втім, неофіційно вони висловлюють сумнів у тому, що в Раді знайдеться необхідна кількість голосів на підтримку законопроекту. "Ми вже все це проходили. Документ далі сесійної зали не піде, не знайде Гройсман в Раді необхідної кількості голосів, - заявив РБК-Україна один з вітчизняних виробників горілки. – Але навіть, якщо приватизацію схвалять, ми не готові купувати заводи у катастрофічному стані втридорога". Нагадаємо, в минулому році, проти законопроекту уряду Яценюка проголосували "Батьківщина", "Свобода", "Опозиційний блок", "Самопоміч", частково БПП.
Стакан наполовину порожній
Не подобаються учасникам ринку та умови приватизації. "У законопроекті не йдеться про демонополізації галузі та формування вільного ринку. Адже навіть продавши заводи, держава має намір регулювати обсяги виробництва. Крім того, ніхто не має наміру викуповувати і виплачувати мільйонні податкові борги. Багато з них досить сумнівного характеру. Потенційні покупці на це не підуть, – повідомив РБК-Україна один з виробників горілки. – Необхідно дати бізнесу спочатку модернізувати підприємства, скоротити витрати і знизити ціну спирту".
Зараз український етиловий спирт класу "Люкс" (використовується для виробництва горілки) коштує 285 гривень за дал. У Мінагрополітики сподіваються, що після приватизації собівартість спирту знизиться на 20-30%.
"Але очікувати зниження вартості горілчаної продукції для кінцевого споживача не варто. По-перше, діє мінімальна роздрібна ціна на алкоголь, по-друге, ростуть акцизні збори. Ну і основна конкуренція виробників, в будь-якому випадку, буде відбуватися в роздробі "на полиці". Для гравців ринку принципова частка від продажів, тому можна припустити, що вся маржа дістанеться рітейлерам", - заявив РБК-Україна екс-керівник ДП "Укрспирт", інвестбанкір Роман Іванюк.
Раніше він оцінював вартість активів держпідприємства в 300 млн доларів. "Ви ж розумієте, що ринок зацікавлений у купівлі хороших заводів. За них і буде основна приватизаційна боротьба. Решта навряд чи вдасться реалізувати, - упевнений він. – Крім того, бентежить норма законопроекту, яка передбачає мінімум 50-відсоткове завантаження потужностей. Це залишає можливість тінізації виробництва. Адже покажуть, що завантажили потужності на половину, а насправді більше і будуть виробляти неврахований спирт".
За словами колишнього радника міністра аграрної політики, експерта Центру вільної економіки ним. Бендукідзе Олексія Зубрицького (приймав участь у розробці реформ спиртової галузі), горілчаний бізнес не зацікавлений в покупці існуючих спиртових підприємств. "Дешевше і ефективніше побудувати нові. Відносно дорого їм продати можна тільки десяток найбільш сучасних підприємств, і то - за умови встановлення фактичної монополії на виробництво харчового спирту для покупців на кілька років. Виручити за них 200-400 млн доларів, як декларує міністерство - нереально. Найбільш вірогідний сценарій або провалу законопроекту в парламенті, або внесення до нього поправок, выхолащивающих суть і дозволяють провести приватизацію спиртової галузі за безцінь", - упевнений він.