ua en ru

З кором наодинці: у лютому в Україні можуть закінчитися запаси вакцини

З кором наодинці: у лютому в Україні можуть закінчитися запаси вакцини В Україні закінчуються запаси вакцини від кору (фото: УНІАН)

Україна в розпал спалахи кору може залишитися без вакцин-КПК. Чому так відбувається, і як влада збирається вирішувати цю проблему - в матеріалі РБК-Україна.

Смертельно небезпечне захворювання на кір не має наміру відступати. Тільки з 22 по 28 січня в Україні захворюваність від цієї недуги зросла на 7%, а через місяць в країні очікується пік поширення кору. Але Україна може виявитися не готова протидіяти цієї хвороби. Приблизно до 18 лютого Україна може вичерпати запаси єдиного ефективного інструменту боротьби з кором - вакцини. Наступну поставку препаратів з-за кордону у Моз очікують у квітні. Ситуація ускладнюється відмовою декількох країн, у тому числі США, надати Україні гуманітарну допомогу у вигляді вакцини. Як Україна опинилася в "пастці захворювання" і що вживає влада для вирішення проблеми, - з'ясовувало РБК-Україна.

Рахунок пішов на дні

За даними генерального директора "Центру громадського здоров'я Моз України" Володимира Курпиты, до 22 січня в Україні запаси трикомпонентної вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи) становили приблизно 300 тисяч доз. Курпіта уточнив, що зараз щотижня в Україні використовується близько 74 тис. доз вакцин. Якщо така динаміка збережеться, то запасу вакцин вистачить приблизно до 18 лютого.

При цьому найближчим часом ситуація з поширеністю кору в Україні буде тільки погіршуватися. "Через це, напевно, протягом лютого - початку березня ми ще будемо спостерігати підвищений рівень захворюваності у всіх областях України. Будемо сподіватися, що поступово ми візьмемо цю ситуацію під контроль", - заявив Курпіта журналістам.

Коли в 2016 році Міністерство охорони здоров'я та регіони визначали необхідні обсяги вакцин для закупівлі, то не передбачали, що на них буде такий підвищений попит в кінці 2017-начел 2018 років, спричинений спалахом кору в країні. За даними "Центру громадського здоров'я", з 22 по 28 січня в Україні на кір захворіли 866 людей, що на 7% більше показників попереднього тижня. При цьому в 2018 році від цього захворювання вже три людини. Зараз використання вакцин від кору зросла порівняно з прогнозом в півтора рази і більше, уточнив Курпіта.

В результаті, в регіонах вже зараз відчувають нестачу вакцин. Наприклад, протягом однієї з попередніх тижнів у Києві було використано 11,5 тис. доз вакцин, а залишилося в запасі лише близько 5,2 тис. доз. Виправляти ситуацію взялися місцеві влади, деякі регіони навіть пішли на безпрецедентні заходи. Зокрема, Закарпатська область запросила в Угорщині гуманітарну допомогу в обсязі 8 тис. доз вакцин. Брак в інших областях Моз розраховує компенсувати за рахунок більш "запасливих" областей - Харківської, Запорізької, Донецької, Дніпропетровської та Львівської. Наприклад, запаси в Києві планується покрити за рахунок Харківської області. "Минулого тижня розпочато перерозподіл вакцин в Закарпатську, Київську, Одеську, Миколаївську, Чернівецьку, Івано-Франківську та Кіровоградську області", - сказав Володимир Курпіта.

Доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медакадемії післядипломної освіти імені п. Л. Шупика Федір Лапій повідомив РБК-Україна, що деякі області - Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Львівська - мають дуже великі запаси - по 30-50 тисяч доз вакцин. "Для них це більше ніж шестимісячний запас. Але деякі регіони, наприклад, Одеська область і Київ, використовують свої запаси більш інтенсивно, тому вже відчувають нестачу. Щоб перерозподілити запаси з перших регіонів в ті, де відчувається дефіцит, необхідно отримати згоду від місцевих органів влади. Але діляться вони невеликими обсягами вакцин", - говорить він.

Але запаси цих областей не безмежні. Раніше в Моз заявили, що наступну партію вакцин Україна повинна отримати в квітні. Володимир Курпіта розповів РБК-Україна, що наша країна звернулася до виробника вакцин з проханням поставити раніше обумовленого строку хоча б частину запланованого на квітень обсягу препаратів. Крім того, ведуться переговори із ще одним виробником вакцин від кору, щоб він зареєстрував свій препарат в Україні, і тим самим знизити дефіцит вакцин у країні. Співрозмовник відмовився назвати компанію, уточнивши, що це не індійська фірма.

Курпіта зазначає, що регіони направили запит на отримання протягом наступних трьох місяців додаткового обсягу вакцин у розмірі 305 тис. доз (крім уже наявного обсягу 300 тис. доз).

Крім того, Україна звернулася до кількох країн - Румунія, Польща, США, Великобританія - з проханням надати вакцини від кору у вигляді гуманітарної допомоги. Але прохання так і не була задоволена. Україна зацікавлена гуманітарної допомоги не тільки з-за дефіциту препаратів, але і тому, що надані щеплення можна використовувати для вакцинації дорослих. Адже, згідно з українським законодавством, Моз не може закуповувати за державні кошти вакцину від кору для дорослих.

Володимир Курпіта розповів РБК-Україна, що в уряді намагаються виявити системні проблеми, які призвели до нестачі вакцин в деяких регіонах. За його словами, все, що закуповують вакцини відразу розподіляються по регіонах, не залишаючи ніяких запасів на національному рівні. Сформувати запаси на центральному рівні країна не може, оскільки норми Бюджетного кодексу наказують всі препарати розподілити по областях. Втім, Моз розробляє проект закону, яким відповідне положення Бюджетного кодексу пропонується змінити. За словами Курпиты, цей документ буде підготовлено та надано на розгляд уряду до 7 лютого.

Крім того, за словами Володимира Курпиты, на нещодавній нараді у прем'єр-міністра піднімалося питання про те, що Україні необхідно перейти до довгострокового планування закупівель вакцин – не менш, ніж на три роки. Така необхідність обумовлена тривалим процесом виробництва цих препаратів. "Я дуже сподіваюся, що це зміниться. Але мій оптимізм залежить від погодження Міністерства фінансів, оскільки у нього були певні застереження про неможливість надання таких трирічних гарантій і від парламенту, тому що для цього необхідно внести зміни в законодавство", - сказав він.

Не в ладах з підрахунками

Лікарі зростання попиту на вакцини серед пацієнтів підтверджують. Медичний директор з педіатрії мережі клінік "Добробут" Олексій Риков вважає, що на тлі зростання захворюваності на кір досить велика кількість людей зробили щеплення. "Наприклад, тільки в нашому центрі ми використовували місячний запас вакцин за два дні. Тому, я сподіваюся, більшість дітей встигли провакцинувати від кору. Вакцина поки що залишається в багатьох державних клініках. Тому, я сподіваюся, що в ближащие тижня діти будуть довакцинированы. Ці фактори зменшують ризики заряджання і розповсюдження кору після того, як в Україні не залишиться вакцини", - упевнений Риков. Але, за його словами, якщо в найближчі тижні запаси вакцини в країні все ж закінчаться, а спалах кору буде продовжуватися, це може призвести до нового різкого зростання захворюваності. "Такий ризик залишається. Кір нікуди не зникла. Вона все ще залишається в країні. Спалах буде не такий великий, як до нового року", - уточнив лікар.

Втім, Федір Лапій впевнений, що найближчим часом попит на вакцини все ж зменшиться, оскільки більша частина дітей, які не були щеплені або отримали тільки першу дозу ліків з двох необхідних, зробили це в січні. "Тому у найближчі тижні швидкість використання запасів вакцин повинна знизитися. При плановій вакцинації 300 тисяч доз - це обсяг для вакцинації на три місяці. Тому я вважаю, це залишився обсягу вистачить для вакцинації до квітня", - зазначив він.

За словами голови правління громадської організації "Батьки за вакцинацію" Тимофія Badikova, брак вакцин обумовлена неправильним підрахунком необхідної кількості цих препаратів. "Це сталося із-за поганої комунікації як між департаментами всередині Моз, так і відповідального департаменту Моз з регіонами і держпідприємством "Укрвакцина", яке займається розвезенням вакцин по регіонах. У мене виникає відчуття, що деякі чиновники середнього рівня у Моз спеціально саботують роботу, у них немає бажання та мотивацію працювати. Вони отримують запити з заниженими потребами з регіонів, не перевіряють їх і в результаті Україна відчуває брак вакцин", - говорить він.

Причому нестача вакцин відчувається не тільки в державних і муніципальних медичних установах, де дітей вакцинують безкоштовно, але і в приватних. "Ми як приватна клініка не можемо купити вакцини у постачальників, оскільки їх немає у виробника. Як я розумію, Україна вичерпала свою квоту на вакцину у виробника. Тому, незважаючи на те, то ми приватна лікарня і надаємо послуги вакцинації платно, навіть ми не можемо купити цю вакцину, - розповідає Олексій Риков. - Виробництво вакцин досить складний процес, це тривалий цикл. Для цього необхідно отримати достатню кількість живих ослаблених або інактивованих антигенів, а для цього необхідно досить багато часу".

У GlaxoSmithKline - компанії, яка виробляє вакцину проти кору, РБК-Україна повідомили, що протягом 2017 року КПК-вакцина їх виробництва поставлялася в країни згідно регулярної потреби приватного ринку і була доступна як на складі "Глаксосміткляйн Фармасьютікалс Україна", так і в уповноважених компаній-дистриб'юторів. "Внаслідок спалахів кору в країнах Східної Європи та в Україні кількість звернень громадян за вакцинацією проти кору значно підвищилося і динамічно змінюється останні два місяці. У січні 2018 року на склад "Глаксосміткляйн Фармасьютікалс Україна" ввезена КПК-вакцина для потреб приватного сегмента, яка проходить стандартну процедуру лабораторного контролю якості згідно з чинним законодавством і може тривати кілька місяців", - повідомили в компанії. У GlaxoSmithKline підкреслюють, що виробництво вакцини триває від 6 до 29 місяців. "Тому задоволення позапланового збільшення потреб у КПК-вакцину та постачання додаткової кількості доз на приватний ринок в Україні вимагає часу для виробництва та контролю якості", - заявили в компанії.

Тимофій Бадіков вважає, що швидкого вирішення проблеми з перебоями вакцин немає. "Для цього необхідно впроваджувати в країні електронну систему охорони здоров'я, яка в автоматичному режимі буде збирати дані про потреби в медпрепаратах. Тим самим ми зменшимо вплив людського чинника", - говорить він.

Але, цілком можливо, що Україні все ж таки вдасться поповнити запаси вакцин від кору до того, як вони будуть повністю вичерпані. Як повідомили РБК-Україна в інформаційному відділі ЮНІСЕФ, який закуповує Моз України вакцини, в кінці лютого очікується поставка 220 тис. доз вакцини КПК, які були придбані ще за гроші держбюджету 2016 року. Крім того, також постачання цих препаратів за кошти держбюджету-2016 в березні і травні 2018 року. За даними Моз, перша партія вакцини КПК в обсязі 583 тис. доз, придбана за кошти держбюджету 2016 року, надійшла в Україну влітку минулого року.

Ці поставки будуть не останніми в цьому році. "В даний момент ЮНІСЕФ знаходиться в процесі підписання контракту на поставку вакцини КПК за кошти з бюджету 2017 року, який передбачає доставку 901,400 доз вакцини КПК в четвертому кварталі 2018 року", - повідомили РБК-Україна у фонді.