ua en ru

Конституційна асамблея пропонує розширити повноваження Верховної Ради

Автор: RBC.UA
Проект концепції реформування Конституції України, який сьогодні на закритому засіданні повинна розглянути Конституційна асамблея, передбачає повну зміну моделі управління державою, віддаючи частину президентських повноважень Верховній Раді України.

Проект концепції реформування Конституції України, який сьогодні на закритому засіданні повинна розглянути Конституційна асамблея, передбачає повну зміну моделі управління державою, віддаючи частину президентських повноважень Верховній Раді України. Про це пише "Комерсант-Україна", у розпорядженні якого опинився проект концепції внесення змін в Конституцію.

Мова, зокрема, йде про право парламенту призначати персональний склад Кабінету міністрів. Президентові тим часом має бути наданий повний контроль над призначенням і звільненням суддів. Автори концепції пропонують також збільшити роль народовладдя - ввести інститути народної законодавчої ініціативи і народного вето.

Документ пропонує передати Верховній Раді контроль над призначенням Кабінету міністрів. Глава держави зможе вносити до парламенту тільки представлення по формуванню Кабміну, при цьому безпосереднє призначення членів уряду здійснюватиметься народними депутатами.

За задумом авторів концепції, вирішальна роль у формуванні Кабінету міністрів повинна належати Верховній Раді. Парламент також пропонують наділити правом припиняти повноваження членів уряду. Єдиним важелем впливу на парламент буде право Президента розпустити Раду, якщо вона у встановлений законом термін не сформує Кабінет міністрів.

У разі ухвалення викладених у документі рекомендацій глава держави може втратити контроль над призначенням і звільненням генпрокурора (його пропонується призначати на сім років), голови СБУ, голови Антимонопольного комітету, голови Фонду держмайна і розділу Національного банку. Їх кандидатури Президент також буде зобов'язаний погоджувати з парламентом.

Слід зазначити, що автори концепції пропонують істотно спростити процедуру імпічменту Президента. Згідно з документом, підставою для усунення з посади глави держави вважатиметься "здійснення ним злочину", а не державної зради, як передбачає діючий закон. При цьому для того, щоб ініціювати імпічмент, знадобиться 150 голосів народних депутатів, а не 226, як зараз. Висунути звинувачення главі держави зможуть 300 народних депутатів з урахуванням висновку Конституційного суду, при цьому автори документа пропонують виключити положення про необхідність висновку Верховного суду у зв'язку з процедурою імпічменту, "оскільки це суперечить принципу безсторонності суду".

В той же час проект концепції передбачає монополію Президента на призначення суддів. "Пропонується виключити з Конституції положення про обрання суддів безстроково Верховною Радою, враховуючи, таким чином, рекомендації Венеціанській комісії про необхідність відчуження парламенту як політичного органу від процедури призначення і обрання суддів, - говориться в документі. - Повноваження щодо призначенням суддів на посади і їхнього звільнення, а також переведення суддів повинні здійснюватися на підставі і відповідно до представлення Вищої ради юстиції (ВРЮ) Президентом".

Проектом концепції пропонується призначати суддів відразу безстроково (зараз при призначенні вперше діє п'ятирічний випробувальний термін), а також змінити вікові обмеження для суддів - нижній поріг для призначення на посаду судді підняти з 25 до 30 років, а граничний вік перебування на посаді - з 65 до 70 років. Для новопризначених суддів підвищуються вимоги щодо досвіду роботи у сфері юриспруденції - з 3 до 5 років.

Згідно з проектом порядку денного сьогоднішнього засідання КА, концепція внесення змін в Конституцію буде винесена на всенародне обговорення. Пропозиції до документа експерти повинні внести до 1 вересня.

Раніше повідомлялося, що в Україні опрацьовується сценарій референдуму по зміні конституційного ладу і системи виборів.