ua en ru

Конгрес США не погодив план скорочення витрат

Автор: RBC.UA
Спеціальний міжпартійний комітет конгресу США з погодження скорочень бюджетних витрат після трьох місяців так і не зумів узгодити скорочення на 1,2 трлн дол в наступні 10 років, передає Reuters.

Спеціальний міжпартійний комітет конгресу США з погодження скорочень бюджетних витрат після трьох місяців так і не зумів узгодити скорочення на 1,2 трлн дол в наступні 10 років, передає Reuters.

"Незважаючи на напружену роботу і інтенсивні дебати, нам не вдалося подолати суттєвих розбіжностей, що панували серед членів комітету", - говориться в спільній заяві від імені сенатора-демократа Петті Мюррей і члена палати представників республіканця Джеба Хенсарлінга.

Президент США Барак Обама обіцяє накласти вето на будь-яку спробу скасувати секвестр бюджету 2013 р., тобто автоматичні скорочення бюджетних витрат, передбачені у випадку невдачі спеціального міжпартійного комітету конгресу США. "Єдина можливість уникнути секвестру полягає в об'єднанні зусиль і подоланні розбіжностей серед членів конгресу в підготовці плану зі скорочення бюджетних витрат. У конгресменів на це є ще рік", - заявив глава Білого дому.

Вчора вже повідомлялося, що комітет не домовився про скорочення витрат, проте офіційно про це оголосили тільки сьогодні.

Раніше конгресмени створили спеціальний двопартійний комітет, до завдань якого входить розробка програми економії бюджетних коштів і зниження бюджетних витрат. Комітет повинен представити стратегію скорочення бюджетного дефіциту щонайменше на 1,2 трлн дол не пізніше 23 листопада ц.р. У разі невдачі владі США неминуче доведеться скоротити бюджетні витрати на аналогічну суму будь-яким можливим шляхом, що стане ударом для тендітної американської економіки. Міжнародні рейтингові агентства раніше попереджали владу США про те, що якщо конгрес не розробить довгостроковий план зі стимулювання економіки, країну чекає чергове зниження рейтингу.

За прогнозами фінансових аналітиків, офіційна заява про провал може завдати серйозного удару по ринковим котируванням на торгових майданчиках по всьому світу. Вчора після неофіційної інформації про невдачу комітету обвалилися індекси у США, Європі, Росії та в Україні.

17 листопада повідомлялося, що державний борг США перевищив позначку в 15 трлн дол.

2 листопада заступник міністра фінансів США Мері Міллер, яка курирує фінансові ринки, заявила, що до кінця року обсяг боргу США упреться у встановлену законом стелю, внаслідок чого провідна світова економіка вдруге за рік може зіткнутися з перспективою дефолту.

Білий дім вже зіткнувся з проблемою ліміту держборгу минулого літа, коли конгрес США повинен був до 2 серпня ц.р. підвищити планку держборгу, що складає зараз 14,3 трлн дол, щоб Сполучені Штати могли уникнути дефолту за своїми борговими зобов'язаннями. Допустима межа запозичень була вичерпана Мінфіном США ще в травні ц.р. Цей план був узгоджений в останній момент Білим домом і лідерами обох партій в конгресі, а потім схвалений законодавцями і підписаний Президентом Бараком Обамою.

Документ дозволить скоротити дефіцит федерального бюджету мінімум на 2,1 трлн дол протягом 10 років. Одночасно він передбачає три раунди підвищення ліміту держзапозичень, так що в цілому планка держборгу буде піднята на 2,1-2,4 трлн дол..

Однак ці заходи носять лише тимчасовий характер і не сприятимуть оздоровленню економіки в довгостроковій перспективі, тому в конгресі був створений спеціальний міжпартійний комітет, покликаний впоратися з бюджетним дефіцитом шляхом скорочення держвидатків.