ua en ru

Комп'ютерна програма може виявити брехню по руху очей

Автор: RBC.UA
Американські вчені з Університету Буффало розробили автоматизовану систему, яка може скласти конкуренцію традиційним детекторам брехні. Комп'ютерна програма аналізує траєкторію руху очей і визначає, коли чоловік обманює свого співрозмовника.

Американські вчені з Університету Буффало розробили автоматизовану систему, яка може скласти конкуренцію традиційним детекторам брехні. Комп'ютерна програма аналізує траєкторію руху очей і визначає, коли чоловік обманює свого співрозмовника.

Натхненні роботою психологів, які вивчають анатомію" брехні, вчені розробили систему, яка вловлює найменші відхилення в русі очних яблук людини.

Проаналізувавши 40 відеозаписів, на яких були зображені інтерв'ю з людьми різних професій і національностей, система ідентифікувала брехунів в 82,5% випадків.

"Цей результат краще того, що показують висококласні експерти, - розповів науковий співробітник Університету Буффало Іфеома Нвогу, який брав участь у розробці системи. - Навіть досвідчені слідчі виявляють обман лише в 65% випадків".

Для цього комп'ютер моделює поведінку людини під час звичайної бесіди. У разі правдивих відповідей траєкторія руху очних яблук буде відповідати базовій моделі, а будь-яке відхилення від неї буде означати, що людина бреше.

"Незважаючи на те, що кількість учасників експерименту була невеликою, результати вражаючі. Це не означає, що машини можуть повністю замінити людей, однак вони можуть стати корисним доповненням у роботі різних фахівців", - зазначив Нвогу.

Далі розробники планують удосконалити свою методику так, щоб на додаток до відстеження траєкторії руху очей система аналізувала ще і мову тіла.

Доцент кафедри біохімії медико-біологічного факультету РНИМУ ім. М.І.Пирогова Микола Адріанов розповів, що мимовільні рухи очних яблук, які контролюються вегетативною нервовою системи, не можна спрогнозувати або приховати.

"Діяльність нервової системи не підпорядкована нашій свідомості. Ми не можемо, наприклад, спеціально уповільнити серцебиття або змусити скорочуватися шлунок. Це вміють йоги або шпигуни, яких довго навчають. Рухи очей можуть бути непомітні. Іншій людині їх досить важко контролювати. Але спеціальній камері це під силу, тому комп'ютер легко визначає, бреше людина або говорить правду", - говорить експерт.

Керівник напряму аудіовізуальних систем компанії КРОК Олексій Волков зазначив, що технології для спостереження за зовнішніми фізіологічними реакціями людини на сьогоднішній день досягли високого рівня.

"Однак виходячи з практики застосування оптичних технологій в області розпізнавання біометричних параметрів людини, ситуація не така однозначна. Для того щоб досягти точності визначення брехні в 82,5%, необхідно створити умови, близькі до ідеальних. По-перше, результат залежить від якості освітлення. По-друге, від психологічного настрою. Якщо людина підготовлена до перевірки, її психофізіологічні реакції можуть бути відмінними від середньостатистичних. Саме тому доцільно використовувати оптичні системи в комплексі з іншими засобами, а не в якості єдиної системи для визначення обману", - повідомив Волков.

Зазначимо, раніше повідомлялося, що вчені прийшли до висновку, що телефон допоможе визначити розташування центру мови у людини. Люди з домінуючою лівою півкулею, тобто ті, у кого мовний та розмовний центри знаходяться в лівій частині мозку, частіше тримають телефон у правій руці.