ua en ru

Льовочкін: Shell має намір інвестувати у видобуток газу в Україну близько 800 млн дол

Автор: RBC.UA
Компанія Shell має намір інвестувати у видобуток сланцевого газу в Україні близько 600 млн дол. Про це заявив глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, повідомляє радіо "Свобода".

Компанія Shell має намір інвестувати у видобуток сланцевого газу в Україні близько 600 млн дол. Про це заявив глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, повідомляє радіо "Свобода".

За словами Льовочкіна, ще 200 млн дол компанія має намір вкласти у розвідку запасів енергоносіїв.

"Це суттєва інвестиція одного з найбільших гравців на енергетичному ринку в світі", - зазначив глава Адміністрації Президента.

За його словами, угода Shell з НАК "Нафтогаз Україна" про інвестування у видобуток енергоносіїв сторони повинні підписати 1 вересня. Також в цей день з делегацією Shell запланована зустріч Президента Віктора Януковича.

За даними джерела газети "Комерсант-Україна", компанія "Укргазвидобування" домовилася з компанією Shell Exploration про відновлення розробки родовищ Дніпровсько-Донецького нафтогазоносного басейну. Компанії планують вийти на видобуток нафти і газу на родовищах вже до кінця 2012 року. "Це цілком реально, особливо з урахуванням того, що у Shell є всі необхідні технології та засоби", - повідомили в "Укргазвидобуванні". Таким чином, уряд України сподівається завдяки співпраці знизити залежність країни від російського газу.

У нинішніх умовах мова йде про відновлення програми 2006 р. У серпні 2007 року "Укргазвидобування" і компанія Shell Ukraine затвердили перший етап робочої програми про початок спільної розробки Донецько-Дніпровської западини, після чого були проведені розвідувальні роботи за технологією 2D. Вартість робіт не перевищила 1 млн долю, хоча загальні зобов'язання Shell з інвестицій в розробку родовищ - більше 100 млн дол. Також в Shell заявили про зацікавленість у розробці Юзівського нафтогазового родовища і про намір інвестувати до 1 млрд долл. у проекти з видобутку сланцевого газу в країні. Його видобуток повинен стати наймасштабнішим проектом Shell в Україну.

Також це не перша, але, мабуть, найефективніша спроба британсько-голландської компанії почати роботу в Україну. Ще в 1997 році Shell запропонувала Україна приватизувати українську газотранспортну систему.Компанія оцінила її в 12 млрд долл. Президент і уряд відхилили цю пропозицію. Вже в 1999 році компанія отримала ліцензію на розвідку шельфу Чорного моря, але вона так і не була проведена. У наступні роки до цих проектів не поверталися.

Щодо видобутку сланцевого газу, то ще в 2010 році голова Міненергоуглепрому Юрій Бойко повідомив, що його міністерство веде переговори про створення спільного підприємства з Shell і американською компанією ExxonMobil з видобутку вугільного метану і сланцевого газу на території України, що розглядається нашою країною як шлях зниження залежності від поставок російського газу.

Втім, експерти поки вважають проект видобутку сланцевого газу в Україну малореалістичним. За словами експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, використання скрапленого газу (LNG), видобуток газу-метану вугільних пластів і видобуток сланцевого газу дає економію в 15 млрд куб. м. газу. Однак, на його думку, "проекти видобутку сланцевого газу і терміналу LNG є більш фантастичними, ніж реалістичними". Крім того, видобуток сланцевого газу із застосуванням технології гідророзриву екологічно небезпечний.

Royal Dutch Shell Group (RDS) створена в 1907 році шляхом злиття англійської Shell Transport and Trading і нідерландської Royal Dutch Petroleum. До складу групи входить 500 компаній. RDS належить 50 нафтопереробних заводів і 46 тис. заправних станцій. У 2010 році компанія отримала 20,5 млрд дол.. чистого прибутку. Працює в 140 країнах, на її частку припадає 3% світового видобутку нафти (140 млн т на рік) і 3,5% світового видобутку природного газу.