ua en ru

Комунальнепекло Донецька: як сепаратисти наживаються на побутових проблемах донеччан

Комунальнепекло Донецька: як сепаратисти наживаються на побутових проблемах донеччан Жителі Донецька справно платять по рахунках за "комуналку", але для України вони - боржники
Коли в кінці 2014 року з Донецька пішов останній банк, мешканці міста залишилися один на один з проблемою. Як ні парадоксально, але проблема стосувалася оплати комунальних послуг. При цьому донеччани досі не знають, як бути з платежами за українським законодавством. Оплата йде на комунальні рахунки, але не в українському банку, а в "центробанку ДНР". Виходить, жителі Донецька ніби як боржники, ось вже другий рік поспіль.

Коли в кінці 2014 року з Донецька пішов останній банк, мешканці міста залишилися один на один з проблемою. Як ні парадоксально, але проблема стосувалася оплати комунальних послуг. При цьому донеччани досі не знають, як бути з платежами за українським законодавством. Оплата йде на комунальні рахунки, але не в українському банку, а в "центробанку ДНР". Виходить, жителі Донецька ніби як боржники, ось вже другий рік поспіль.

Скористатися моментом - військовими діями, трактованими у різних договорах як форс-мажорні обставини - вирішили деякі. Решта наполегливо бажали оплатити спожиті воду, газ, світло і тепло. Для цього був знайдений компроміс: оплата вносилася безпосередньо в комунальних службах району.

"Пам'ятаю, як взимку стояла в страшній черзі в районну службу тепломережі, щоб заплатити за квитанцією (у нас лічильник на підїзд). Дві години стояв, людей було чоловік 30 переді мною. В основному, пенсіонери, але були і молоді. Коли ми потрапили в тепломережу, там була купа нервових дівчат-співробітниць, які толком не знали, що їм треба робити, і охоронець - бойовик з якогось підрозділу. Загалом, я внесла гроші в касі, мені видали папірець з української (!) печаткою, і я пішла. За квартиру платила в Жеку, за воду - у водосбыте, загалом, цілий день пішов на те, на що раніше вистачало години", - згадала мешканка Донецька Олена Красильникова.

Зараз жителі Донецька змушені оплачувати комунальні послуги у відділеннях Центрального банку ДНР". Вже в ходу "єдині розрахункові книжки", аналогічні колишнім "ощадбанковским", а на сайті так званого центробанку можна дізнатися заборгованість. Правда, як кажуть донеччани, ця частина сайту або постійно "зависає", або там внесено старі неактуальні дані.

"Ми платимо не ДНР, а комунальним службам, які працювали навіть у дні найтяжчих обстрілу. І сміття вивозилось, і сантехніки приходили, лагодили порив в підвалі, і електрика в нас було майже весь час. Я так розумію, що мої гроші - це зарплата слюсарів, електромонтерів, двірників та інших комунальників. Не будемо платити - не будуть вони працювати - ми задихнемося під купами сміття, без води, світла і газу", - впевнена дончанка.

При цьому донеччани досі не знають, як бути з платежами за українським законодавством. Оплата йде на комунальні рахунки, але не в українському банку, а в "центробанку ДНР". Виходить, жителі Донецька ніби як боржники, ось вже другий рік поспіль.

Але як бути в цій ситуації - не пояснив ніхто. Ще в минулому році найбільш свідомі мешканці Донецька намагалися через інтернет оплатити комуналку, але, як з'ясувалося пізніше, гроші пішли "в нікуди": на рахунку не прийшли, ні назад не повернулися. Природно, таке положення справ не влаштовує нікого.

"Ну не можемо ми платити і в той банк, і в цей, занадто накладно вийде. Так що, можна сказати, платимо за фактом робіт. Та й якщо два-три місяці на рахунку платника не буде руху коштів, то Жеки погрожують передавати справи до судів. Так і бойовики можуть побачити, що квартира не оплачується. Значить, в ній ніхто не живе, значить, можна її "націоналізувати". А те, що у людей грошей може не бути для оплати комуналки - так це нікого не хвилює", - поскаржився донеччанин Юрій Калмиков.

Тарифи на комунальні послуги - великий козир, який псевдореспублике ДНР використовується для того, щоб показати різницю між "загниваючій Україною" і "процвітаючої ДНР".

Kommu_donezk-01 (1)

Інфографіка: тарифи на комунальні послуги в Донецьку до і після окупації

Особливо козир став вагомим після чергового українських підвищення тарифів на тепло. Правда, "керівництво ДНР", пред'являючи його і розписуючи принади життя в "республіці", забуває згадати кілька важливих моментів.

Наприклад, про те, що зарплати нині в самопроголошеній ДНР настільки мізерні, що і ці тарифи для багатьох непід'ємні.

Або той факт, що в пошкоджені обстрілом будинку, не бачили тепла або води по кілька місяців, продовжують приносити платіжки.

Все частіше у своїх поштових скриньках жителі Донецька виявляють грізні листи з Жеків або комунальних служб з вимогами погасити заборгованості і погрозами визнати житло безхазяйним, якщо не буде платежів. Донеччани в паніці, але розраховувати на допомогу або розуміння ситуації ватажками ДНР не доводиться.

претензия_донецк

Фото: акт-претензія, яку надсилають окупаційна влада, у випадку несплати за комунальні послуги в Донецьку

Основний мотив заперечень донеччан: "Я тут був під час обстрілу, а тепер на мене в суд за несплату подають?". Або "У мене пенсія менше 2000 рублів (як варіант - відсутність роботи або мізерна зарплата) - з чого платити комуналку?".

коммуналка_донецк_извещение

Фото: письмові погрози, які отримують мешканці Донецька за борги по ЖКГ

Вже пішли потоки обурення на адресу добре живуть у дорогих будинках ватажків незаконної ДНР, причому "парафинят" їх ті ж пенсіонери, які два роки тому несамовито висували їх на "царство".

"Що ж це за "народна республіка", якщо до людей як до отбросам ставляться? Нікого не цікавить, що у мене від обстрілів вікна вилетіли, що ми з чоловіком їх самі вставляли, що півроку був перебитий водопровід, а ми повинні платити за воду. Ні субсидій, не реструктуризації боргу - нічого не пропонується. А адже обіцяли в 2014-му році всі комунальні борги обнулити, як і банківські кредити, типу ми Україні нічого не повинні. Шиш з маслом нам, а не обнулити! "- поскаржилася пенсіонерка Ніна Перевалова.

Оплатити комуналку навіть зараз - справа непроста. Поки відділення "центробанку" штурмують пенсіонери з метою отримати "російські пенсії" (так називають грошову допомогу з Росії), платникам за квартиру до касира навіть не просунуться.

IMG_2603-1

Фото: квитанція про сплату за "комуналку" в Донецьку

Тому банки встановили часовий проміжок - з 25 по 5 число, коли можна відносно швидко і легко заплатити за побутові зручності. Втім, зараз пенсіонерам пропонують перевести свої "пенсії" на банківські картки і знімати гроші в банкоматах, тому оплата комуналки вже відбувається швидше, ніж раніше.

IMG_26022

Фото: квитанція про сплату за "комуналку" в Донецьку

Окремим питанням стоїть оплата електрики. Незважаючи на запровадження "єдиних розрахункових книжок", за світло населення Донбасу сплачує за окремою квитанцією на адресу якоїсь "Регіональної енергопостачальної компанії".

Донеччани тремтять і платять, розуміючи, що електрика в їх будинках - заслуга зовсім не невідомо звідки взялася РЕК, а української компанії з абсолютно іншої абревіатурою. Однак псевдочиновники ДНР категорично вимагають оплачувати електрика виключно на адресу компанії-"приватизатора" електромереж, погрожуючи відключеннями у разі непокори.

Втім, про погрози ми вже говорили. Так і живуть.