ua en ru

Комітет ВР у закордонних справах розгляне угоду щодо ЧФ РФ 26 квітня

Автор: RBC.UA
Комітет Верховної Ради у закордонних справах 26 квітня розгляне угоду про продовження термінів перебування ЧФ РФ в Україні. Про це РБК-Україна заявив народний депутат від НУ-НС, член комітету Андрій Парубій.

Комітет Верховної Ради у закордонних справах 26 квітня розгляне угоду про продовження термінів перебування ЧФ РФ в Україні. Про це РБК-Україна заявив народний депутат від НУ-НС, член комітету Андрій Парубій.

А.Парубій зазначив, що комітет на даний момент не має тексту відповідної угоди, проте текст угоди є у спікера парламенту Володимира Литвина.

"В понеділок відбудеться засідання нашого комітету, в ході якого ми розглянемо питання ратифікації відповідної угоди і у вівторок зможемо представити свої висновки в парламенті", - сказав він.

Нагадаємо, напередодні Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна щорічно отримуватиме 98 млн дол. "живих грошей" за оренду ЧФ РФ в Криму. Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін заявив, що, починаючи з 2017 р., РФ оплачуватиме Україні перебування ЧФ у Севастополі "живими" грошима, дещо збільшивши суму, яка виплачується зараз. При цьому він підкреслив, що заощаджені Україною за рахунок надання знижки на російський газ кошти, а мова йде про десятки мільярдів доларів, також враховуватимуться як плата за перебування флоту в Україні.

Як повідомлялось, лідер об'єднаної демократичної опозиції країни Юлія Тимошенко різко засудила нові домовленості РФ і України щодо продовження перебування ЧФ РФ в Севастополі. Екс-прем'єр упевнена, що опозиціонери "повинні об'єднатися для захисту національних інтересів України від антиконституційних дій В.Януковича". Фракція БЮТ зажадала термінового скликання позачергового засідання Верховної Ради на 24 квітня 2010 г., для чого були зібрані 153 підписи народних депутатів України та передані спікеру Володимиру Литвину. На позачерговому засіданні планується розглянути два питання: проект постанови ВР "Про неприйнятність угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України" та проект постанови "Про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливого складу злочину в діяннях Президента України Віктора Януковича та посадових осіб Кабінету міністрів України при укладанні та підписанні угоди між Україною та Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України".

У той же час, глава партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк зазначав, що після підписання договору щодо ЧФ Віктор Янукович "втратив шанс стати президентом всієї України". Він також підкреслив, що знижки на газ, яку надала Росія в обмін на перебування ЧФ на Україні, зовсім не було - "Газпром" насправді просто зробив крок до «повернення до реальної ринкової ціни».

У свою чергу, партія екс-президента України Віктора Ющенка "Наша Україна" закликала змістити В.Януковича з посади глави держави шляхом імпічменту. А лідер депутатської групи "За Україну!" В'ячеслав Кириленко заявив, що 27 квітня опозиційні сили будуть блокувати парламентську трибуну, щоб не допустити ратифікації Верховною Радою домовленостей щодо ЧФ РФ. Він також підкреслив, що «За Україну!» звернулася до місцевих рад виступити з протестами на позачергових засіданнях проти харківського пакту. «Тернопільська обласна рада уже дала свою оцінку антиукраїнським діям Януковича», - підкреслив він.

Напередодні стало відомо, що Львівські обласна і міська ради 23 квітня проведуть позачергові сесії через продовження базування ЧФ РФ в Україні до 2042 р. Крім того, Львівська облрада планує провести позачергову сесію 24 квітня біля приміщення Верховної Ради України в Києві.

Голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко також закликав всіх, хто не згоден з рішенням В.Януковича стосовно газу та флоту, вийти у вівторок на акцію протесту до Верховної Ради, початок якої запланований на 9.40. За його словами, "харківські угоди - це зрада, що перетворює Україну з суверенної держави на округ Росії".

Відзначимо, ряд експертів підкреслюють, що продовження перебування ЧФ Росії в Криму до 2042 р. протирічить Конституції України. Як заявив експерт Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець, це означає, що дана угода може бути скасована, як неконституційна. На думку експерта Інституту зовнішньої політики при МЗС Олександра Палія, угода підриває державний суверенітет України. "Замість того, щоб шукати альтернативні джерела поставок газу, команда В.Януковича здає шматки української території. Такі питання вирішуються на референдумі і залишається сподіватися, що парламент не ратифікує цю угоду", - заявив аналітик. З даними думками згоден професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань: "Вигоду від дешевого газу отримають кілька олігархів, а розрахується за це В.Янукович здачею національних інтересів. Перше, що повинна зробити опозиція, - звернутися до Конституційного суду України... Якщо влада не зупинить таку свою антиукраїнську політику, то я не виключаю громадянських протестів".

Нагадаємо, 21 квітня лідери Росії і України підписали в Харкові угоду, яка припускає продовження перебування Чорноморського флоту РФ на території України на 25 років з правом продовження ще на 5 років, якщо одна з сторін виявить таке бажання. За діючою угодою перебування ЧФ на Україні обмежувалося 2017 р. Угода повинна бути ратифікована парламентами двох країн.