ua en ru

Коломойський і Хорошковський готують до продажу українські феросплави, - експерти

Автор: RBC.UA
Незабаром 10 електрометалургійних підприємств України будуть отримувати електроенергію з 30-45%-ною знижкою, тобто, з 0,07-0,09 євро/кВт.год до 0,05 євро/кВт.год. Про це йдеться в проекті меморандуму Кабінету міністрів з електрометалургійний завод. Втім, на думку експертів, документ ініційований під підготовлювану продаж групою "Приват" українських феросплавних підприємств.

Незабаром 10 електрометалургійних підприємств України будуть отримувати електроенергію з 30-45%-ною знижкою, тобто, з 0,07-0,09 євро/кВт.год до 0,05 євро/кВт.год. Про це йдеться в проекті меморандуму Кабінету міністрів з електрометалургійний завод. Втім, на думку експертів, документ ініційований під підготовлювану продаж групою "Приват" українських феросплавних підприємств.

Читайте також: Зниження тарифів на електроенергію для феросплавників призведе до втрати 1,5 млрд грн для держбюджету

Ключове положення цього меморандуму - дати можливість вітчизняним феросплавним заводам, більша частина яких зосереджена в руках групи "Приват", використовувати найдешевшу в Європі електроенергію, вважають експерти. Так, за даними Нацкомісії, що здійснює держконтроль у сфері енергетики, підприємства першого класу в Польщу закуповують електроенергію по 0,099 євро/кВт.год, у Чехії - по 0,107 євро/кВт.год, а в Німеччині - 0,1195 євро/кВт.год.

За словами експертів, в меморандумі прописано, що в обмін на зниження ціни на електроенергію феросплавники зобов'язуються, зокрема, продавати в Україні свою продукцію за цінами, не вище імпортних. Для порівняння, в серпні імпортний феросилікомарганець обходився вітчизняним металургам по 1200-1250 дол./т, водночас вітчизняний доводилося купувати по 1350-1500 дол/т.

Читайте також: Група "Приват" зацікавлена ​​у продажу ЗЗФ і тому вимагає зниження тарифів на електроенергію, - експерт

Водночас аналітики відзначають, що феросплавники зовсім не мають наміру виконувати пункт меморандуму про зниження ціни. "Навпаки, мова йде про підвищення, оскільки "Приват", вступивши в змову з імпортерами, домігся майже повного припинення імпорту великотоннажних феросплавів в Україну з Росії та Казахстану", - впевнені вони. Експерти стверджують, що в обмін на відмову від частки українського ринку емісари Ігоря Коломойського пообіцяли не влазити на внутрішній ринок Росії. А враховуючи, що в Митному союзі першу скрипку грають росіяни, автоматично в домовленість були включені і казахи.

Тому вітчизняні металурги опинилися в патовій положенні. Брак імпорту змушує їх іти на умови "Привату", по суті, монополіста у галузі феросплавів, і закуповувати продукцію за явно завищеними цінами. При цьому апелювати до меморандуму безглуздо - в ньому немає жодної імперативної норми, яка передбачає відповідальність феросплавників за порушення будь-якого з пунктів, підкреслюють експерти.

Особливо варто відзначити, що з боку Кабміну меморандум повинен бути підписаний першим віце-прем'єром Валерієм Хорошковським. Що частково підтверджує слова нардепа Сергія Соболєва про лобізм Хорошковського в інтересах російської групи Evraz. "Група "Приват" планує продати Запорізький завод феросплавів (ЗЗФ) і один з можливих покупців - Evraz Holding в якому Хорошковський є міноритарним акціонером. Тож він зацікавлений встановити низькі тарифи цьому підприємству, щоб його ж актив заробляв значні кошти за рахунок держави", - сказав Соболєв.

Читайте також: Вексельберг хоче купити феросплавні активи Пінчука

Дана думка цілком кореспондується ще з думкою, що можливим покупцем українських феросплавних активів виступить Renova Inc. російського олігарха Віктора Вексельберга. Evraz і Renova з середини 2000-х років ведуть спільну роботу по спробі поглинання українських феросплавних активів. В останній раз інформація про намір Віктора Пінчука продати свою частку в НЗФ саме Evraz і Renova проходила в ділових російських ЗМІ. Тоді ж згадувалося і про намір Коломойського позбутися на вигідних умовах від феросплавів в Україні.

Читайте також: Олег Мкртчан продав Краматорський феросплавний завод російським інвесторам

Зацікавленість "Привату" у продажу ЗЗФ підтвердив і директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Чим нижче тариф (на електроенергію), тим завод працює рентабельно. Ігор Коломойський, як співвласник ЗЗФ вже давно веде переговори про його продаж, хоче, щоб його бізнес коштував дорожче, і тому домагається зниження тарифів на електроенергію", - зазначив експерт.

Втім, росіяни ризикують нарватися з покупкою "приватівських" феросплавів на таку ж халепу, як і з придбанням металургійних активів "Привату" на початку кризи. Справа в тому, що "Приват", схоже, цілеспрямовано, вбиває належні йому Орджонікідзевський і Марганецький ГЗК - постачальники марганцевої руди для феросплавників.

У модернізацію цих підприємств вже багато років не вкладається ні копійки. Справа дійшла до того, що Орджонікідзевський ГЗК практично повністю зупиниться, поставивши 40-тисячне місто на грань вимирання. Аналогічна ситуація і на Марганецькому ГЗК - постійні аварії, пожежі, зупинки виробництва. Не виключено, що МГЗК чекає та ж доля, що і ОГЗК - повна зупинка.

Читайте також: Чистий збиток Марганецького ГЗК за 2011 р. виріс на 48,4% - до 188,6 млн грн

Експерти вважають, що мета, до якої прагне "Приват", вбиваючи власні ГЗК, проста - зниження пропозиції марганцевої руди на світових ринках і, відповідно, зростання ціни на руду з африканських та австралійських копалень "Привату". При цьому через закупівлі імпортної руди за завищеними цінами, "Приват" виводить капітали за межі країни, відзначають фахівці.

Читайте також: Надання феросплавним заводам преференцій на електроенергію загрожує санкціями з боку СОТ, - експерт

Також цікаво, що "Приват" оперативно консолідував свої феросплавні активи в США під управлінням компанії Georgian American Alloys, не інакше, як готуючись інвестувати в американські заводи кошти, виручені від продажу українських. Таким чином, виходить, що група "Приват" на чолі з Коломойським виступає як класична транснаціональна корпорація, готова пожертвувати інтересами своїх співгромадян з метою особистого збагачення, але зовсім не як національний інвестор, підкреслюють аналітики.

На їхню думку, виходить, "Приват" абсолютно не цікавить майбутнє української металургії, яка знову входить у фазу спаду, викликаного глобальними причинами - скороченням будівництва на Близькому Сході, а також відкриттям протягом року низки металургійних об'єктів в Китаї. Враховуючи, що металургія залишається локомотивом вітчизняної економіки, уряду варто було б не підписувати меморандуми з феросплавниками, а поставити їх в жорсткі рамки, скасувавши мита на феросплавний імпорт і встановлення адекватної цінової політики з боку вітчизняних феросплавників - в цілях національної безпеки. В іншому випадку, зниження надходжень до держбюджету поточного та майбутнього років від продажу металу можна вважати доконаним фактом, підкреслюють експерти.