Коломойський і Боголюбов програли контрольне зважування, - The Independent
Ключовим співвласникам групи «Приват» Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову не вдалося отримати контроль над лондонською компанією JKX. Про це вчора написала британська газета The Independent.
Зі свого білого, обробленого під мармур п'ятиповерхового особняка на Белгрейв-сквер у Лондоні - одного з небагатьох приватних будинків у цьому районі, де зосередилися посольства з усіх куточків Землі - олігарх Геннадій Боголюбов може озирнутися на свою бізнес-кар'єру, яка зробила його мультимільярдером
У Великобританії він маловідомий, незважаючи на те, що його діти виросли тут. Але в Ізраїлі його вшановують за щедрі пожертви єврейським благодійним організаціям, коли він посипає хасидських громаду доларами, як конфетті. У 2010 р. він розіслав 4000 чеків на 500 дол. кожен представникам хасидського руху Хабад Любавич по всьому світу - просто для того, щоб відсвяткувати народження дочки, Діни. Не дивно, що цьому магнату українського походження за його добрі справи аплодував президент Ізраїлю Шимон Перес.
Читайте також: Нафтогазова JKX переобрала виконавчого директора, проти якого виступали Коломойський і Боголюбов
Але незабаром нам у Британії представиться можливість набагато краще дізнатися його з менш вигідною сторони. Сьогодні він - або його законні представники - буде боротися, щоб, як стверджується, захопити контроль над гірничодобувною компанією JKX Oil and Gas, акції якої розміщені на Лондонській фондовій біржі. Ця битва тепер, схоже, досягне своєї розв'язки у Високому суді вже наприкінці літа, коли вибухне інша судова баталія на 2 млрд дол. (1,3 млрд фунтів), що припускає причетність Боголюбова до шахрайства в ході приватизації українських активів - звинувачення, які він відкидає. Це справа була розпочата іншим українським мільярдером, другом Тоні Блера, Віктором Пінчуком.
Разом зі скандалом по JKX, це справа обіцяє поставити під питання спірні методи ведення бізнесу не тільки пана Боголюбова, але і його бізнес-партнера з сумнівною популярністю, українсько-ізраїльського мільярдера Ігоря Коломойського. Замішані в справу також власник найдорожчих апартаментом в знаменитому будинку One Hyde Par і (щоб район Белгравія не спав спокійно) сім'я подруги Романа Абрамовича, колекціонерки предметів мистецтва Даші Жукової.
Читайте також: JKX призупинила права Коломойського, Боголюбова і Жукова на участь у зборах акціонерів
Почнемо з JKX. Одне з перших підприємств країн колишнього Радянського Союзу, що отримало лістинг на Лондонській фондовій біржі, JKX була заснована в 1998 р. в якості засобу для отримання доступу до українських газових ресурсів для західних інвесторів. Вона розташована на шикарному Кавендіш-сквер, її повністю англосаксонський топ-менеджмент працює під керівництвом виконавчого директора Пола Девіса і комерційного директора Пітера Діксона. Але все це може змінитися, якщо пан Боголюбов і пан Коломойський доб'ються свого.
«Український дует», учасники якого є акціонерами JKX, на сьогоднішніх зборах акціонерів у Лондоні має намір почати боротьбу за усунення британського керівництва і заміну його на своїх представників. Вони стверджують, що це не спроба узяти компанію під контроль, але в JKX підозрюють зворотне, особливо після схожою, але невдалої атаки на Ferrexpo кілька років тому.
Їм було заборонено голосувати чи бути присутнім на засіданні діючої ради директорів JKX, чиї юристи знайшли лазівку, що дозволила усунути «дует» від голосування. Але вчора ввечері в останню хвилину вони зуміли домогтися скасування цієї заборони.
Читайте також: Коломойський хоче змінити главу нафтогазової JKX, рада директорів проти
Заборона стосувалася не тільки компанії з милою назвою Eclairs («Еклери») з її 27% акцій. Ще один великий акціонер, Glengary, контрольований батьком Дар'ї Жукової, Олександром Жуковим, також був заблокований на тій підставі, що він виявився пов'язаний з «дуетом». Джерела в JKX стверджують, що Жуков, Боголюбов і Коломойський діють спільно з метою взяти під контроль компанію, не сплачуючи премію іншим акціонерам - претензія, яку вони заперечують. Згідно з вчорашнім судовим рішенням, якщо їм вдасться змістити Девіса, він займатиме свою посаду до липня, до слухання у Високому суді справи про те, чи можуть голосу Eclairs/Glengary мати силу.
Для того, щоб змістити керівництво, Eclaris і Glengary потрібно набрати на зборах 50% голосів. Всі разом вони поки мають лише 39%, проте, судячи з усього, не втрачають надії на успіх.
Критика JKX щодо пропозицій Eclairs/Glengary була жорсткою. Стверджувалося, що один з директорів, якого вони пропонували поставити, був оголошений у розшук українським Міністерством внутрішніх справ за обвинуваченням у зловживанні владою або службовим становищем (за повідомленнями української преси, він втік до Лондона). JKX також стверджував, що двоє інших запропонованих ставлеників були акціонерами або працівниками компаній, контрольованих Боголюбовим, Коломойським або Жуковим.
Читайте також: Група "Приват" домагається зміни менеджерів в британській JKX Oll & Gas
Можливо, найбільш нищівним стала заява JKX про те, що компанія має труднощі в отриманні інвестицій з банків, так як вони не хочуть зв'язуватися з компанією, серед акціонерів якої є пан Коломойський - Eclairs заперечують це.
Яким би не було сьогоднішнє голосування, парочка Коломойський-Боголюбов зіткнеться з ще більш жорсткою проблемою у Високому суді в найближчі місяці через колишнього ділового партнера і колеги - українського мільярдера Пінчука. Він найняв Ентоні Грабінера, для боротьби у справі, згідно з яким «дует» надув його на 2 млрд долл., що не передавши Пінчуку компанію, на купівлю якої він дав їм грошей в ході приватизації в Україні.
Пінчук стверджує, що в 2004 р. дав їм 143 млн дол. для того, щоб вони купили у держави Криворізький залізорудний комбінат (КЗРК). За його словами, гроші вони взяли, а комбінат так йому і не передали.
Натомість, йдеться в заяві, вони направили групу людей, які «увірвалися» на підприємство і силою взяли завод під свій контроль.
Читайте також: Нафтогазова JKX почала комерційні постачання газу з Кошехабльського родовища в Росії
Крім того, Пінчук стверджує, що згодом Боголюбов і Коломойський продали половину КЗРК мільярдерові, власникові українського футбольного клубу «Шахтар» (Донецьк) - Рінату Ахметову. Найбагатша людина в Україні, це той Ахметов, який виклав 136,4 млн фунтів за апартаменти в знаменитому будинку One Hyde Park. У позові з КЗРК ніяких претензій до нього не пред'являється.
Пан Пінчук стверджує, що сьогодні КЗРК коштує 1 млрд дол., і що ще 1 млрд дол. йому належать за невиплачені дивіденди. На цьому тижні обидва його супротивника погодилися розглядати судову справу в Лондоні, готуючи грунт для публічної боротьби.
The Independent намагався отримати коментар від пана Боголюбова, але не зміг зайти далі лобі з високими стелями в його будинку в Белгравії, перш ніж співробітники ввічливо запропонували нам залишити приміщення. Однак він і пан Коломойський найняли найкращих Лондонських адвокатів, щоб оскаржити звинувачення. Битва починається.