ua en ru

Коли соціологія грає злий жарт, або кого знімуть з виборів "Удар" і "Батьківщина"

Автор: RBC.UA
"Удар" і "Батьківщина" вже не приховують, що переговори з приводу узгодження єдиних кандидатів у мажоритарних округах наближаються до кінця. Воно і зрозуміло, 15 жовтня - останній день для подачі заяв кандидатами про добровільне зняття з перегонів. На 14 жовтня заплановано з'їзд "Батьківщини", на якому буде розглянуто питання зняття своїх мажоритарників на користь узгоджених кандидатів. РБК-Україна вирішила поцікавитися у київських мажоритарників від Удару" і "Батьківщини" наскільки вони обізнані в тому, що відбувається, і як рухаються переговори в київським округах.

"Удар" і "Батьківщина" вже не приховують, що переговори з приводу узгодження єдиних кандидатів у мажоритарних округах наближаються до кінця. Воно і зрозуміло, 15 жовтня - останній день для подачі заяв кандидатами про добровільне зняття з перегонів. На 14 жовтня заплановано з'їзд "Батьківщини", на якому буде розглянуто питання зняття своїх мажоритарників на користь узгоджених кандидатів. РБК-Україна вирішила поцікавитися у київських мажоритарників від Удару" і "Батьківщини" наскільки вони обізнані в тому, що відбувається, і як рухаються переговори в київським округах.

Виявилося, що майже ніхто з кандидатів не знає, що вирішать верхівки партій. Всі опитані заявили, що з штабів їм ніяких вказівок не надходило, а значить, вони будуть чекати рішень з'їзду. Крім того, багато хто з них саме себе бачать в якості найбільш рейтингового кандидата на окрузі, а відповідно, і зніматися не мають особливого бажання. Як і прогнозували експерти, те, що раніше було з легкої руки заявлено Яценюком і Кличком, на практиці може виявитися важким завданням, що супроводжується скандалами. Цікаво буде 15 жовтня підрахувати, скільки людей, яких партії не визнають узгодженими, реально знімуться з виборів на користь колеги.

Яскравий тому приклад - округ № 212 (Дарницький район Києва). Тут від Об'єднаної опозиції балотується Віталій Ярема, а від "Удару" - Кирило Куликов. Обидва заявили, що знімати свої кандидатури не мають наміру. Куликов вважає, що опозиція і "Удар" домовляться не по всіх округах, його округ саме відноситься до них. "Ви ставите таке питання, як ніби я божеволію. Я балотуюся, я кожен день зустрічаюся з тисячами людей, я тут працюю п'ять років, і всі бачать мою роботу. Будуть зніматися ті люди, які не хочуть і не в змозі вести передвиборну кампанію. Я допускаю таку ситуацію в багатьох округах, що може не бути погоджено єдиного кандидата, то що, я чув, я бачу, що наші кандидати в багатьох округах виграють, у нас зростає партійний бренд. Найбільш сильні кандидати у нас від Удару" і від Об'єднаної опозиції", - вважає Куликов.

Ще категоричнішим був Ярема. Кандидат від опозиції звинувачує Куликова в роботі на Адміністрацію Президента. "Чому я повинен зніматися, маючи сьогодні перше місце в рейтингу? Інші люди, які йдуть по 212 округу - це все тушки, узгоджені з Адміністрацією Президента, які прийдуть і об'єднаються з Януковичем, у тому числі і кандидат від "Удару". Подивіться на його попередній термін перебування в парламенті і на його голосування, подивіться, хто представляє його в окружній комісії, які партії представляють цієї людини, і ви зрозумієте, хто є хто. Я не сподіваюся, я впевнений, що кандидат від "Удару" 100 % не зніметься, тому що не він ці питання вирішує, а люди, чиї інтереси він представляє. А кандидат від Партії регіонів, я навіть не знаю, хто він. У Києві в регіоналів практично нульові шанси, тому що вони мають 4-5% своїх прихильників", - заявив Ярема. На питання, чи надходила йому від штабу "Батьківщини" пропозиція зняти свою кандидатуру, він відповів негативно.

В окрузі № 217 (Оболонський район Києва) також від обох партій йдуть досить відомі особистості. Київський депутат Олександр Бригинець з "Батьківщини" упевнений, що саме він буде тим єдиним кандидатом. "У мене особисто немає сумнівів з приводу самого себе, тому що я знаю соціологію, я її бачу багато років. Все дуже просто тому, що у нас немає рейтингового кандидата від Партії регіонів. Є два висуванці, в одного був високий рейтинг, але завдяки моїй критиці його рейтинг почав падати, інший зараз розкручується, але його фінансові витрати не виливаються в реальний рейтинг, щоб він міг претендувати на перше місце", - упевнений Бригинець.

Його опонент Крикунов також саме себе бачить найбільш рейтинговим кандидатом, але при цьому заявляє про готовність знятися на користь кандидата від "Батьківщини". "Наскільки я володію інформацією, моя підтримка на окрузі є найвищою, тому я сподіваюся, що після з'їзду я буду залишатися кандидатом і стану народним депутатом", - сказав Крикунов, додавши, що "якщо партія буде бачити, що для недопущення до влади кандидата від ПР треба зняти свою кандидатуру, то я її зніму". Крикунов не вірить у те, що в Києві зможуть перемогти кандидати від влади", а після того, як буде кандидат узгоджений, його шанси значно зростають".

В 219 окрузі (Святошинський район Києва) змагаються Володимир Бондаренко ("Батьківщина") і Сергій Федорченко ("Удар"). Це один з небагатьох округів, де хоча б один кандидат готовий поступитися місцем іншому. Федорченко хоч і оцінює свої шанси позитивно, проте підкориться наказу партії. "Вирішують в партії, згідно з соцопитуванням будуть прийняті певні рішення. Мені ще не говорили, яким буде це рішення", - зазначив кандидат.

Його опонент, опозиціонер Бондаренко, запевняє, що має угоду з Кличком про те, що саме його залишать як єдиного кандидата. Саме тому у нього немає ніяких сумнівів у цьому. "Я не знаю, хто і що там робить, але я був узгодженим кандидатом з самого початку, я в цьому окрузі обирався вже раніше. Зі мною з цього приводу ніхто не консультувався. Кличко свого часу мав зі мною бесіди з цього приводу і обіцяв, що у нас конкуренції тут не буде. Як він вирішить сьогодні, це його справа, але така домовленість була з самого початку. Я абсолютно впевнений, що я буду кандидатом від Об'єднаної опозиції", - запевнив Бондаренко.

В окрузі № 211 вся боротьба повинна була розвернутися між Ігорем Лисовим (ПР), Миколою Бабенком ("Удар") і Сергієм Терьохіним ("Батьківщина"). Зі зняттям одного з кандидатів підвищаться шанси на перемогу або представника партії Кличка, або "Батьківщини". Останні соцопитування показали, що Бабенко випереджає Терьохіна, а тому сміємо припустити, що саме він залишиться в якості узгодженого опонента Лисова.

"Думаю, у мене є всі шанси бути цим єдиним кандидатом, але я не є учасником переговорів. Соціологія відома. Я знаю, що дуже багато кандидатів від "Удару" не проти знімати свої кандидатури для того, щоб зробити неможливою перемогу Партії регіонів. Я також не проти, ніхто не проти", - повідомив Бабенко.

Терьохін, який хоч і є відомим політиком, проте не є занадто публічною особою, щоб перемагати на окрузі, також готовий знятися в користь Бабенка. "Якщо будуть такі соціологічні дані. Я довіряю тим підходам, які роблять чесні соціологи. Забудьте про будь-яку можливість будь-якого кандидата від ПР перемогти в Києві, це неможливо", - впевнено заявив кандидат від "Батьківщини".

В 220 окрузі балотується відомий в Києві діяч Олександр Чорноволенко ("Батьківщина") і 20-річний кандидат від "Удару" Іван Фіщенко. Останній відомий своєю заявою про те, що на свою кампанію витратив всього 100 тис. грн. "У мене один з найвищих, або найвищий рейтинг в окрузі, тому будемо дивитися. Я в будь-якому випадку зроблю так, як скаже Віталій Володимирович (Кличко, - ред.). У нашому окрузі у кандидата від Партії регіонів немає шансів взагалі", - зазначив кандидат. У свою чергу Чорноволенко також впевнений у своєму рейтингу, який, за його словами, значно вищий, ніж у його конкурентів. Цікаво, що в цьому окрузі також балотується Олександр Омельченко, колишній мер столиці.

З цієї неоднозначної ситуації можна зробити цілком конкретний висновок. Здається, незважаючи на всі заяви Яценюка і Кличка, виборці так і не дочекаються узгоджених кандидатів. У переважній більшості округів так точно. І Київ у цьому плані є показовим прикладом. За чотири дні до з'їзду кандидати так і не отримали конкретних вказівок, чітких соціологічних даних також немає. Є тільки видиме бажання і цілком містична статистика. Крім того, Яценюк нещодавно обережно помітив, що домовленості з Кличком може і не бути, а глава штабу "Удару" Віталій Ковальчук вчора сказав, що партія не буде примушувати кандидатів знімати свої кандидатури - вони повинні це зробити самі. Навряд чи люди, які витратили не одну сотню тисяч цілком умовних одиниць на свою кампанію і вважають себе найбільш рейтинговими, готові так просто знятися у користь опонента. Також вражає невиправдана бравада більшості кандидатів, які називають себе опозиційними, з приводу шансів провладних кандидатів у Києві. Як мінімум двоє членів ПР - Ігор Лисов і Максим Луцький - мають реальні шанси на перемогу у своїх округах. Багато аналітиків зараховують до таких також Галину Герегу, Віктора Пилипишина, Василя Гурєєва, Олександра Пабата. Адже така самовпевненість може вилізти боком 28 жовтня.

Сергій Звиглянич

Тетяна Шпайхер