ua en ru

КНДР розірвала угоду з США про заборону на ядерні дослідження

Автор: RBC.UA
КНДР заявила про припинення дії укладеної в лютому 2012 р. домовленості з США про заборону на ядерні дослідження. Про це з посиланням на МЗС Північної Кореї повідомляє Reuters. Північна Корея знову стала об'єктом критики з боку міжнародного співтовариства після спроби запуску супутника "Кванменсон-3" 13 квітня.

КНДР заявила про припинення дії укладеної в лютому 2012 р. домовленості з США про заборону на ядерні дослідження. Про це з посиланням на МЗС Північної Кореї повідомляє Reuters.

У повідомленні Центрального Телеграфного Агентства Кореї (ЦТАК), зокрема, йдеться про те, що "під фальшивим приводом збереження миру, США зробили спробу позбавити КНДР права на мирне освоєння космосу, для чого в черговий раз перевищили свої повноваження в Раді Безпеки ООН".

"КНДР продовжить мирне освоєння космосу, на яке не поширюються резолюції ООН. Ніщо не встане на шляху КНДР до наукових відкриттів і виходу в космос", - йдеться в офіційній заяві.

Також у заяві наголошується, що КНДР відмовляється від участі в мораторії на ядерні випробування, передбачені лютневими угодами з США. "Ми неодноразово пояснювали наші мирні наміри у зв'язку з запуском супутника. Проте США миттєво скористалися цим, щоб ще раз спробувати перешкодити КНДР. Ми цінуємо мир, але власна гідність для нас важливіша. Таким чином, ми виходимо з угоди з США від 29 лютого 2012 р. США несуть повну відповідальність за наслідки", - говориться в заяві.

Північна Корея знову стала об'єктом критики з боку міжнародного співтовариства після спроби запуску супутника "Кванменсон-3" 13 квітня. Напередодні Рада Безпеки ООН засудила запуск ракети. У заяві Радбезу підкреслювалося, що проведений запуск, так само як і будь-який запуск, для якого використовується технологія балістичних ракет, навіть якщо він характеризується як запуск супутника або космічної ракети носія, є серйозним порушенням попередніх резолюцій Радбезу 2006 і 2009 рр.

Рада закликала Північну Корею не робити будь-яких нових запусків з використанням технології балістичних ракет і підтвердити свої раніше дані зобов'язання щодо мораторію на запуск ракет.

Зазначимо, що 15 квітня на військовому параді в Пхеньяні з нагоди 100-річчя з дня народження Кім Ір Сена КНДР продемонструвала новий ракетний комплекс. Військові експерти з Токіо і Сеула зійшлися в думці, що він, швидше за все, відрізняється від своїх попередників просунутими характеристиками, в першу чергу, по дальності і масі скидуваного вантажу.

Нагадаємо, в ніч з 12 на 13 квітня 2012 р. (вранці за місцевим часом) КНДР здійснила запуск ракети носія "Инха-3" із супутником "Кванменсон-3". За офіційною інформацією, апарат призначався для організації телемовлення та збору погодних даних. Проте низка західних країн, зокрема США, розглядали запуск не як розвиток програми освоєння космосу, а як випробування балістичної ракети великого радіусу дії.

Незабаром після запуску з'явилися повідомлення про те, що ракета з супутником розвалилася в польоті. КНДР офіційно підтвердила невдачу. Імовірно, уламки супутника впали в океан за 165 км від Сеула. Влада США і Японії вже назвали запуск провокацією. Міністр фінансів Японії Дзюн Азумі заявив, що Токіо може ввести додаткові економічні санкції проти Північної Кореї. Білий дім, у свою чергу, заявив про призупинення надання КНДР продовольчої допомоги.

Військові експерти США і Японії припустили, що Північна Корея, яка потребує "жесту сили" після невдалого запуску супутника, може провести підземні випробування ядерної зброї.

КНДР вже двічі в своїй історії проводила ядерні випробування (в 2006 р. і в 2009 р.), а також випробувала балістичну ракету дальнього радіусу дії (у 2009 р.). Шестисторонні переговори щодо ядерного роззброєння КНДР, в яких беруть участь Росія, США, Китай, Японія і Південна Корея, заморожені з 2008 р. після того, як Пхеньян випробував балістичну ракету дальнього радіусу дії (країна офіційно заявляла, що метою запуску було виведення на навколоземну орбіту супутника зв'язку). З того часу КНДР провела другі ядерні випробування і розкрила існування в країні нового заводу зі збагачення урану, обладнаного більше 1 тис. центрифуг.

У лютому, після приходу до влади Кім Чен Ина, КНДР погодилася виконати мораторій на запуски балістичних ракет дальньої дії і ядерні випробування. Також Північна Корея призупинила збагачення урану на ядерному комплексі в Йонбені.