Клюєв: Завершено технічну звірку тексту проекту угоди про асоціацію між Україною та ЄС у частині ЗВТ
У розвиток домовленостей, досягнутих у ході саміту Україна - Європейський союз, 22 грудня в Брюсселі було завершено технічну звірку тексту проекту угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом у частині створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Про це в інтерв'ю журналістам повідомив перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв, повідомляє прес-служба віце-прем'єра.
За його словами, після закінчення звірки було підписано відповідний протокол керівниками делегацій сторін - урядовим уповноваженим з питань європейської інтеграції України Валерієм Пятницьким та директором генерального директорату "Торгівля" Європейської комісії Рупертом Шлегельмільхом.
Андрій Клюєв заявив, що тепер сторони можуть приступити до внутрішніх процедур, необхідних для парафування угоди. "Робота продовжується", - резюмував перший віце-прем'єр-міністр України.
Нагадаємо, 19 грудня п.р., в ході саміту Україна-ЄС в Києві голова Європейської ради Герман ван Ромпей повідомив, що переговори про угоду про асоціацію України з ЄС завершились.
"Ми можемо публічно заявити, що переговори про угоду про асоціацію завершені... це гігантський крок у наших стосунках, він має вирішальне значення... для ваших європейських амбіцій", - повідомив тоді ван Ромпей.
Раніше Президент України Віктор Янукович заявив, що робота над текстом угоди про асоціацію (УА) Україна з Євросоюзом підійшла до завершення. "Нинішній XV саміт має особливе значення для нас. Сьогодні ми підійшли до завершення роботи над текстом угод про ЗВТ і асоціацію з ЄС. Це закладає основи для інтеграції України в ЄС. Наші цілі щодо інтеграції в ЄС базуються на чіткому виборі українського народу", - сказав Янукович.
Президент підкреслив: "В Україні розуміють, що ЄС переживає непрості часи, але я впевнений, що проект об'єднаної Європи не буде остаточним, поки там не буде обкреслена чітка перспектива для такої країни, як Україна". Янукович додав, що "стратегічною метою України є безвізовий режим з ЄС, а на даному етапі - виконання угоди про лібералізацію візового режиму".
Він запевнив: "Ми продовжуємо модернізацію ГТС за підтримки ЄС і європейських інституцій. Я сподіваюся, що сьогоднішня дискусія дасть новий імпульс в наших відносинах. Ми розглянули сьогодні нашу загальну заяву і погодили її".
Також він сказав, що Україна відкрита до діалогу з ЄС з усіх без винятку питань. "Я підкреслюю нашу відкритість до діалогу з усіх без винятку питань", - заявив Янукович. Крім того, за словами Януковчивича, Україна продовжує модернізацію ГТС за підтримки ЄС.
"Ми продовжуємо модернізацію ГТС за підтримки ЄС і європейських інституцій. Я сподіваюся, що сьогоднішня дискусія дасть новий імпульс в наших відносинах. Ми розглянули сьогодні нашу спільну заяву та погодили її", - сказав він.
У свою чергу, президент Європейської Ради Герман ван Ромпей запевнив: "Ми готові надати допомогу Україні в модернізації ГТС, і ми сподіваємося, що енергетична політика України базуватиметься на європейських принципах".
Нагадаємо, 8 грудня посол США в Україні Джон Теффт заявив, що США підтримують ідею євроінтеграції України та підписання угод про асоціацію та зону вільної торгівлі на саміті Україна - ЄС 19 грудня.
1 грудня Європейський парламент на пленарному засіданні остаточно затвердив строки парафування та прийняття Угоди про асоціацію між ЄС і України, згідно з якими виконавчим органам ЄС рекомендується парафувати угоду до кінця 2011 р., і до кінця 2012 р. підготувати всі необхідні документи для ратифікації як в Європарламенті , так і в національних законодавчих органах.
Разом з тим, в проекті доповіді міститься пункт про необхідність створення механізмів призупинення дії угоди у разі, якщо Київ буде ігнорувати або навмисно порушувати демократичні принципи, закладені в основу Угоди про асоціацію.
У рекомендаціях міститься заклик до проведення економічних і правових реформ в Україні, а також висловлюється готовність допомагати Україні в їх проведенні.
24 листопада глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.
Зазначимо, під час візиту до Києва 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна прихильність європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Тимошенко.
27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, повагу до прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права ". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".