ua en ru

Клюєв: ЄС не буде застосовувати санкції до України за випадкові збої при транспортуванні газу до країн Європи

Автор: RBC.UA
У ході візиту першого віце-прем'єра, міністра економічного розвитку і торгівлі України Андрія Клюєва у Брюссель відбулося обговорення питань транзиту газу для країн ЄС, і була досягнута домовленість, що ніяких фінансових санкцій для України за випадкові збої в транспортуванні газу застосовуватися не будуть.

У ході візиту першого віце-прем'єра, міністра економічного розвитку і торгівлі України Андрія Клюєва у Брюссель відбулося обговорення питань транзиту газу для країн ЄС, і була досягнута домовленість, що ніяких фінансових санкцій для України за випадкові збої в транспортуванні газу застосовуватися не будуть. Про це Клюєв заявив на брифінгу, передає кореспондент РБК-Україна.

"Все, що стосується моєї поїздки до Брюсселя ... ми обговорювали з єврокомісаром Карелом де Гухтом питання... яке стосується транзиту газу через територію Україну. Непроста була розмова у нас, тому що в Євросоюзі стурбовані були тими скандалами, які мали місце, на жаль, у нас в 2009 р. і раніше з Росією щодо транзиту та поставок газу через територію України на Європу. Тому були спочатку виставлені досить жорсткі вимоги з приводу того, щоб ми гарантували, аж до фінансових гарантій, транзит через територію України газу. Там навіть пропонувався особливий механізм розгляду, але нам вдалося домовитися, в першу чергу про те, що жодних фінансових санкцій у разі будь-яких збоїв в постачаннях газу через територію України на країни ЄС не буде. Я вважаю, що це наша велика перемога", - сказав Клюєв.

Він зазначив, що гарантією України для країн ЄС може служити той факт, що протягом зими 2010-2011 рр. в питанні транспортування російського газу до Європи жодних збоїв і скандалів не було. "Навіть ті переговори, які ми ведемо з Росією за формулою газу, вони ніяк не відіб'ються на транзиті через територію Україну, газу країн Євросоюзу. Тобто фактами і прикладами нам вдалося піти від цього питання. Фактично залишилося тільки одне питання - це прохання представників ЄС, щоб якщо раптом виникне якесь спірне питання, щоб воно розглядалося за прискореною процедурою. У рамках СОТ - це протягом двох років, вони (ЄС)... зробили пропозицію, щоб протягом півроку, якщо виникне якесь питання, щоб воно розглядалося протягом півроку ", - сказав Клюєв.

Нагадаємо, що в 2008 - 2009 р. між Україною та Росією через комерційної суперечки виник газовий конфлікт. У результаті конфлікту з 1 січня припинилася подача газу для України, з 5 січня зменшилася подача для європейських споживачів. З 7 січня транзит російського газу через територію України було припинено повністю. Після досягнення домовленостей про ціни і підписання 19 січня 2009 р. в Москві відповідних контрактів, 20 січня постачання газу для України і транзит до Європи поновився.

Для відновлення постачання газу в європейські країни Україна, РФ і ЄС підписали протокол про механізм міжнародного контролю транзиту російського газу до ЄС через територію Україну. Протокол передбачав створення міжнародної комісії зі спостереження за поставками газу за участю представників Газпрому, Нафтогазу, міністерств енергетики обох країн, Єврокомісії і незалежних експертів.

У 2009 р. Євросоюз назвав те, що відбувається, абсолютно неприйнятним і зажадав негайного відновлення постачань газу. Єврокомісар з питань енергетики Андріс Пієбалгс назвав припинення поставок російського газу в Україну "справжньою загрозою" для безпеки енергопостачання Європи. А в Європарламенті заговорили про можливу втрати незалежності і можливості відстоювати свої інтереси і цінності перед лицем Росії.

Наслідком конфлікту стало те, що країни ЄС стали активно шукати альтернативні шляхи поставок газу. Тоді ж відновилися розмови про газопровід Набукко, яким повинен був транспортуватися газ з Туркменії і Азербайджану в обхід України. Росія в свою чергу нагадала про проект газопроводу «Південний потік», який використовувався б для постачань газу до Європи Чорним морем.

Слід нагадати, що Україна також запропонувала свій варіант безперебійної поставки газу в Європу. Так у жовтні 2010 р. Азаров запропонував створити тристороннє спільне підприємство для транзиту газу за участю Україна, РФ і ЄС. Азаров підкреслив, що постачальник, транзитер і покупець повинні дати один одному гарантії поставок енергоресурсів на роки вперед.

За словами Азарова, перше питання, яке потрібно ставити перед російськими колегами, це питання експлуатації у тристоронньому форматі нашої газотранспортної системи. «Якщо в найближчі 2-3 роки не буде вирішено питання про нашу ГТС, то Україна залишиться без газотранспортної системи», - зазначив прем'єр.

За оперативними даними Об'єднаного диспетчерського управління ДК "Укртрансгаз", за перший квартал 2011 р. "Укртрансгаз" у порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшив транзит газу через територію України майже на 10% - до 30,317 млрд куб. м. При цьому в країни Європи транзит виріс більш, ніж на 10%, досягнувши 29,186 млрд куб. м. За словами голови правління НАК "Нафтогаз Україна" Євгена Бакуліна, транзит російського газу територією України в 2011 р. прогнозується на рівні 108-110млрд куб м. «Зараз ведеться активна робота для того, щоб зберегти обсяги транзиту територією України в майбутньому», - заявив Бакулін.