Клюєв та Мельничук - доторкані та збентежені
Сьогодні Верховна Рада прийняла рішення про зняття недоторканості з Сергія Клюєва (брата Андрія Клюєва, екс-глави Адміністрації Президента Віктора Януковича) та Сергія Мельничука "екс-комбат "Айдару"). Але це далеко не закінчення історії. Так, Клюєв заявив, що має намір позиватися до міжнародних судів.
За зняття недоторканості з Сергія Клюєва проголосували 287 народних депутатів. За зняття недоторканості з Мельничука віддали голоси 262 нардепи. Депутати не підтримали подання на надання згоди на затримання та арешт Мельничука.
Подання Генпрокуратури на Сергія Клюєва викликало серед депутатів найбільший резонанс. Лідери коаліційних фракцій використали весь свій вплив, щоб змінити рішення регламентного комітету Ради. Фактично, зняття недоторканості з Клюєва стало топ-темою нового пленарного тижня. Без вирішення цього питання депутати не хотіли рухатися далі.
На погоджувальній раді, у вівторок, лідери коаліційних фракцій вимагали внесення на розгляд питання зняття недоторканості з обох нардепів. В рішенні регламентного комітету йшлося, що подання генпрокурора Віктора Шокіна на зняття недоторканості з Сергія Клюєва є недостатньо обґрунтованим.
Коаліціанти наполягали, щоб спікер Володимир Гройсман скористався своїм правом і поставив крапку в питанні недоторканості Клюєва. Проте, брати на себе відповідальність за це рішення спікер не захотів.
Після консультацій Гройсман дав усне доручення першому заступнику голови регламентного комітету Павлу Пинзенику провести в перерві між ранковим і вечірнім засіданням парламенту додаткове засідання комітету для перегляду рішення. Джерело у регламентному комітеті розповіло РБК-Україна, що Гройсман "боїться, що Клюєв його затаскає по міжнародних судах".
Про можливу судову тяганину говорив не один нардеп в кулуарах. Депутати із різних фракцій казали, що ГПУ "м'яко кажучи, не доопрацювала" щодо подання на Клюєва, і в поданні не вистачає документальних підтверджень.
"Це є перекладання відповідальності на (регламентний) комітет. От Гройсман цим і займається", - заявив РБК-Україна Віктор Чумак ("Блок Петра Порошенка").
Ситуація в регламентному комітеті була непростою, і про це в кулуарах також "гуділи". Представники коаліції не могли зрозуміти, як регламентний комітет, переважна більшість членів якого входить до коаліції (8 із 10), не знайшов підстав для зняття недоторканості з Клюєва.
Нардеп від БПП Сергій Лещенко в коментарі РБК-Україна висловив припущення про те, що у регламентному комітеті відбулася змова.
В кулуарах заговорили, що Павло Пинзеник може позбутися свого впливу в комітеті. В коаліції пролунала пропозиція, що вже час обрати в регламентному комітеті голову. Лідер фракції БПП Юрій Луценко не виключив, що це може статися відразу після голосування за знаття депутатської недоторканості з нардепів.
"Якщо Пинзеник не справиться з дорученням фракції, то це питання абсолютно логічне", - заявив РБК-Україна Юрій Луценко.
Він заявив, що у вівторок представники "Опозиційного блоку" вперше висловили бажання, щоб регламентний комітет очолив представник їхньої фракції. "Вони хочуть Папієва", - сказав Луценко.
Нардеп Михайло Папієв спростував РБК-Україна чутки про своє можливе призначення на посаду голови регламентного комітету. Він переконував, що це питання ще не обговорювалося на фракції, не було переговорів на цю тему.
Зрештою ніякого призначення голови регламентного комітету не відбулося.
А фактичний очільник комітету Павло Пинзеник був впевнений, що 29 травня комітет прийняв абсолютно правильне рішення, яке дає можливість спікеру внести питання на розгляд у сесійну залу. Він не бачив можливостей для зміни рішення комітету і навіть планував усунутись від головування на засіданні комітету.
"Я переконаний, що на підставі частини четвертої ст. 220 Регламенту, голова ВР має повне право зараз чи через дві хвилини винести на розгляд Ради питання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Клюєва і народного депутата Мельничука. Для цього не потрібен позитивний висновок комітету, для цього потрібен якийсь висновок комітету, а парламент вже розбереться підтримувати цей висновок чи не підтримувати. Натомість від комітету де-факто вимагається прийняття позитивного висновку, щодо подання генпрокурора. Якщо питання ставиться таким чином головою ВР, то, вибачте, це без мене", - сказав Пинзеник у вівторок перед засіданням комітету.
На засідання регламентного комітету, крім його членів, прийшли віце-спікер Андрій Парубій, координатор коаліції Олег Ляшко, лідер "Народного фронту" Андрій Тетерук, представник "Самопомочі" Єгор Соболєв та інші нардепи. Вони закликали переглянути вже прийняте рішення.
Зокрема, Парубій зазначив, що це питання є дуже резонансним і рішення зняти недоторканість з Клюєва треба прийняти з огляду на "високий суспільний запит" і заради справедливості.
"Я звертаюся з великим проханням до членів регламентного комітету: не дискредитуйте коаліцію, не дискредитуйте Президента, не дискредитуйте уряд і прем'єр-міністра, не дискредитуйте правоохоронну систему, бо кожна людина сьогодні буде говорити, що рука руку миє, один одного покривають, що в кого є мільйони той відкупиться, а простого громадянина нізащо в тюрму сажають, а як Клюєв, то місяцями розглядають на нього подання є підстави чи не має. Хай суд вирішує", - закликав депутатів Ляшко.
Члени комітету довго пручалися і переконували, що не можуть скасувати вже прийняте рішення. Мовляв, єдиний вихід - внести зміни до вже існуючого.
Неодноразово виступав Клюєв, який говорив про великий політичний тиск на членів комітету. А присутні звинуватили Клюєва в тому, що він підкупив членів комітету.
"Скільки це коштувало?", - запитав у Клюєва депутат Київради Олексій Гриценко.
"Ніскільки не коштувало... Нехай буде на вашій совісті судити невинну людину (ця фраза викликала сміх у присутніх, - РБК-Україна), в нас презумпція невинності", - відповів Клюєв.
Ляшко також заявив про те, що рішення депутати прийняли за гроші. "Ви не підтримали, ви його завалили і "бабки" взяли", - кричав Ляшко.
Клюєв додав, що поскаржився правоохоронцям на фактично наклеп на нього, але його заява досі не зареєстрована. Натомість, за словами Клюєва, відкрито провадження за заявою Олега Ляшка про те, що Клюєв пропонував гроші нардепам.
Ще одна перепалка виникла між Ляшком і представником його фракції в комітеті Олегом Купрієнком. "Я вимагаю від вас, як від члена Радикальної партії, поки що члена фракції, прийняти рішення, а не відпрацьовувати невідомо що! Так що голосуй!", - кричав Ляшко Купрієнку, обличчя якого наливалося кров'ю.
Кульмінацією сплеску емоцій на засіданні стало непорозуміння представника "Самопомочі" Павла Кишкара з першим заступником генпрокурора Володимиром Гузирем. Кишкар демонстративно покинув засідання, але через деякий час повернувся. Врешті Кишкар запропонував членам комітету внести зміни до вже існуючого рішення.
Депутати взагалі викинули з рішення частину про необґрунтованість подання і залишили частину, де воно визнавалося законним. Крім того, було додано фразу, що Гройсман має внести його на розгляд парламенту. За таке рішення проголосувало 7 членів комітету - представники коаліції, в тому числі, Павло Пинзеник.
Протее, проголосувати у вівторок за зняття недоторканості так і не вдалося. Гройсман переніс голосування на середу.
Сьогодні, 3 червня, депутатів більше цікавило, чому ГПУ не зробила подання на арешт Клюєва, а також чому на Клюєва внесено одне подання, а на Мельничука - три. Це питання знову і знову звучало з вуст депутатів спочатку під час розгляду подання на Клюєва, а потім під час розгляду подання на Мельничука.
"Ну скажіть, чим Клюєв кращий за Мельничука?", - питав Ігор Мосійчук ("Радикальна партія").
А заступник голови фракції БПП Микола Томенко заявив, що в нього немає відчуття свята правосуддя в сесійному залі.
Віце-спікер Андрій Парубій закликав ГПУ вносити подання на нардепів "без обміну один на один". "В мене є питання до прокурора: це в нас тепер кожного разу буде так, що один доброволець і один злочинець з попередньої влади?", - спитав Парубій.
Він заявив, не дозволить перетворити справу Мельничука на дискредитацію всього добровольчого руху.
Колишній член "Айдару" Ігор Лапін ("Народний фронт") звинуватив ГПУ в тому, що вона по різному підійшла до підготовки подання на Клюєва і Мельничука. "Торгаші полягають в тому, що горбатеньке подання по Клюєву і, нібито, вилизане подання по Мельничуку", - сказав він.
В БПП нагадали ГПУ і про справу Олександра Єфремова. "При всій повазі до ГПУ, але чому справа Єфремова досі не в суді?", - сказала Ірина Геращенко.
Нардеп від "Самопомочі" Вікторія Пташник навіть висловилася про те, якщо ГПУ так неякісно виконує свою роботу, то її керівництво має піти у відставку.
Було підняте також питання підкупу нардепів. "Вчора і сьогодні в залі було дуже тихо, і було чутно шелест купюр і багатьом депутатам пропонували гроші, щоб вони не голосували за зняття недоторканості з Клюєва і Мельничука", - сказав Андрій Лозовий ("Радикальна партія").
Після чого Володимир Гройсман доручив ГПУ провести розслідування можливих фактів підкупу нардепів.
А Сергій Клюєв заявив, що, якщо не знайде справедливості в українських судах, то піде до міжнародних.
Тож історія зі зняттям недоторканості з депутатів може мати велике продовження.