ua en ru

Клінтон: Сирія повинна повстати проти Асада

Автор: RBC.UA
Держсекретар Сша Хілларі Клінтон закликала жителів найбільших сирійських міст, військових і лояльний до влади бізнес піднятися на боротьбу проти уряду Башара Асада, повалити Президента і зупинити кровопролиття в країні, передає BBC.

Держсекретар Сша Хілларі Клінтон закликала жителів найбільших сирійських міст, військових і лояльний до влади бізнес піднятися на боротьбу проти уряду Башара Асада, повалити Президента і зупинити кровопролиття в країні, передає BBC.

"Чим довше ви підтримуєте режим і його кампанії насильства проти ваших братів і сестер, тим більшою буде пляма на вашої честі. Якщо ви підтримаєте своїх співгромадян, своїх земляків і жінок, вас будуть вітати як героїв", - заявила Клінтон на прес-конференції в Марокко.

Як заявила Клінтон журналістам, в Хомсі йде кривава бійня, і жителі цього міста потребують підтримки своїх одноплемінників. "Асад і багато сирійців вважають, що проти режиму виступають тільки терористи і екстремісти. Але це не так. Багато мирних сирійців страждає під цими безперервним обстрілом. Всі сирійці повинні об'єднатися, щоб побудувати краще майбутнє", - сказала держсекретар США.

Однак вона ще раз зазначила, що іноземне втручання тільки роздує полум'я громадянської війни. За словами держсекретаря США, військову операцію, на зразок лівійської, в Сирії провести не можна. Вона пояснила це тим, що сили супротивників режиму Каддафі контролювали великі райони країни в той час, як сирійська опозиція територію не контролює.

Між тим, сьогодні в Сирії проходить референдум по проекту нової Конституції. Проект Конституції, винесений на голосування, скасовує монополію партії "Баас" на владу і закріплює принцип багатопартійності і рівності політичних партій. Згідно з проектом, нова Конституція, у разі якщо за неї проголосують сирійські громадяни, буде заснована на принципах рівності, плюралізму і демократії, дотримання основних прав і свобод людини.

Ініціатива про проведення референдуму була запропонована Президентом Асадом, проте опозиція її не підтримала, оскільки в країні досі триває насильство. На думку супротивників режиму Асада, референдум можна проводити тільки після припинення військових операцій. Міжнародні спостерігачі вважають, що таким чином Асад хоче домогтися пом'якшення критики в свою адресу і припинення масових антиурядових виступів в сирійських містах.

Західні країни також не вірять у наміри Асада демократизувати країну. Наприклад, міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле назвав референдум, що проходить в Сирії, фарсом. На думку глави МЗС ФРН, псевдоголосування не здатні врегулювати конфлікт. Президент Асад повинен негайно припинити насильство і відкрити шлях до політичних змін.

Між тим, з Сирії не перестають надходити повідомлення про жертви конфлікт. 25 лютого в країні було вбито 94 людини, з них 68 цивільних осіб. 24 лютого, за даними Reuters, під обстрілом в Хомсі загинули 103 людини. На цей час сьогодні в Сирії загинули вже не менше 29 осіб. Більшість з них були вбиті в Хомсі. Зіткнення відбулися також в провінціях Дераа, Ідліб і Дейр-ез-Зор.

В Сирії з березня 2011 р. продовжується протистояння влади й опозиції. Для моніторингу за ситуацією в кінці грудня 2011 р. туди була направлена місія спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД).

За підсумками її роботи 22 січня 2012 р. міністри закордонних справ країн - членів Ліги розробили план мирного врегулювання, який передбачав відставку Асада і проведення в країні парламентських і президентських виборів. Дамаск ці пропозиції відкинув. Вслід за цим в низці арабських країн повідомили про припинення участі своїх представників у наглядовій місії. 28 січня ц.р. її робота була повністю припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.

За даними різноманітних правозахисних організацій, в Сирії за 11 місяців конфлікту загинули не менше 7,5 тис. осіб.