Кличко "посадив" Березу: як в Києві обирали мера у другому турі
У неділю о 20:00 у Києві завершився другий тур виборів міського голови столиці. Як і очікувалося, чинний мер Віталій Кличко перемагає в ході другого туру виборів міського голови. Принаймні, такий висновок можна зробити з результатів екзит-полів. Згідно з оприлюдненими даними, результати виборів такі: 65% киян проголосували за Віталія Кличка, 35% - за Борислава Березу. РБК-Україна простежило, як голосували в цей день кияни, а також головні дійові особи виборів Києва - Віталій Кличко і Борислав Береза.
Швидкий Береза
З самого ранку у парку "Перемога", що в Дніпровському районі столиці, порожньо. Чи то через прохолодну і сиру погоду, чи то тому що вихідний. Найбільше скупчення людей - в колишньому нічному клубі, що розташований в парку. Втім, не тому, що там відновили проведення дискотеки - в цьому будинку знаходяться дві виборчі дільниці. Причому, якийсь ефект масовки створюють не виборці, а члени комісії.
Інтер'єр приміщення досі зберігається дискотечний: стоять барні стійки, в центрі - танцпол, а зі стелі звисає диско-куля. При цьому, розповідають місцеві, зараз приміщення використовується для проведення різних виставок - квітів, наприклад, або собак. Втім, 15 листопада воно тимчасово змінило цільове призначення - тут проходить другий тур виборів мера Києва.
Дві ДВК об'єднує танцпол і холод. Незважаючи на давно розпочатий опалювальний період, члени комісії гріються, надівши куртки. Між ділянками - умовна межа з дерев'яних столів і пластмасових стільців. Від такого сусідства люди часто плутаються і кочують між комісіями.
Втім, через низьку активності виборців, пробок і "ДТП" під час переходів з одного боку зали в іншу немає. За перші 40 хвилин на ділянці №800395 проголосувало лише десять осіб.
- Чому так рано прийшли голосувати? - Запитую у жінки за 30, яка однією з перших кинула у скриньку бюлетень.
- Це традиція, - відповідає вона знехотя, а потім додає: особливої різниці немає (між Кличком і Березою, - ред.), але голосувати треба.
Підходячи до столу з бюлетенями, сімейна пара похилого віку вигукує: "З святом!"
Один з чоловіків за 40 в кепці несучасної зразка підходить і питає:
- А ви екзит-пол?
- Ні, журналіст.
- Так пишіть замітки, - безпардонно наказує.
Після переказу одній з байок Крилова говорить про політичні "розклади" у Києві:
- Найбільш тямущий був Черновецький. Вас навчають усіх, що він ідіот і наркоман, але він залишив у мене приємне враження.
Черга доходить і до фігури Берези:
- Береза хоч не ставленик цукрозаводчика.
Але в кінці розмови узагальнює бачення того, що відбувається на верхівці влади Києва:
- Дерибан залишиться. Хто б не прийшов, все одно будуть порушення. Більшою чи меншою мірою.
З двох дільниць, щознаходяться у екс-клубі, ДВК №800395 привертає більше уваги з боку преси. Саме тут анонсовано голосування одного з кандидатів на головне крісло столиці - Борислава Берези.
Голова комісії на цій дільниці - представник "Ришучих грромадян" Берези. Всі інші члени, включаючи секретаря, - від "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" Кличко.
- Ви знали, що Береза буде голосувати на вашій дільниці? - Запитую у голови комісії Олексія, чоловіка за 40, який постійно в окулярах сидить за невеликим столиком і щось зазначає олівцем в паперах.
- Якщо чесно, списки не вивчалися, тому що 2 тис. (виборців на дільниці, - ред.), Але оскільки тут багато журналістів, почали з'ясовувати, хто дійсно тут голосує.
В цей час колега з одного з центральних каналів просить у нього дати коментар про перебіг виборів. Голова ДВК відмовляється.
- Я не публічний, - говорить він і додає: я працюю в таких структурах, де не "світяться".
Борислав Береза прибув на дільницю практично вчасно, лише на три хвилини запізнившись від анонсованого часу його голосування. Одягнений у джинси і легку кофту, проноситься з посмішкою на обличчі повз пресу - і відразу знаходить свою дільницю.
- Чому ви самі прийшли?
- Дружина залишилася з дітьми, - відповідає він і швидким кроком прямує до столу з бюлетенями.
Процедура голосування Берези триває кілька секунд. Фотокореспонденти та телеоператори не встигають зробити й кількох кадрів, як бюлетень з рук Берези падає в урну. Щоб задовольнити попит, йому доводиться постояти ще кілька секунд тут же, але вже без бюлетеня в руці. Кандидата відразу ж обступають і завалюють питаннями.
Фото: Борислав Береза випромінює оптимізм - до оголошення результатів екзит-полів залишається ще кілька годин, і у нього поки що немає приводу засмучуватися (Інна Соколовська)
Коли починає говорити про явку виборців, настрій Берези явно змінюється, його обличчя хмурніє.
- Мене трохи засмучує те, що зараз дуже низька явка. Ми проїхали по кількох дільницях - скрізь одне і те ж.
Коли запитують про дебати, які Кличка уникнув, Береза не утримується від того, щоб "вкусити" конкурента.
- Петро I колись заповідав: "Боярам в Думі говорити з ненаписаного - щоб дурість кожного було видно". Відсутність бажання дебатувати в прямому ефірі показує красномовство кого-небудь, а страх людини відповідати за свої виконані або невиконані обіцянки.
Після недовгого спілкування з пресою Борислав Береза залишає ділянку так само, як і прийшов, - швидким і широким кроком.
Кличко і FEMEN
Другий топ-ділянка столиці в день боротьби за посаду міського голови ДВК №800615. Комісія розташована у приміщенні Київського військового ліцею ім. І. Богуна.
Парти, за якими сидять члени комісії, стоять прямо у коридорі. Як і ящики, і кабінки. На стінах - колаж з фотографій боїв на Майдані взимку 2014 року, увінчаний написом "Слава героям Небесної Сотні", а також фото військових у зоні Антитерористичної операції.
Явка виборців на цій дільниці не найкраща. Станом на 13:00 з 2324 зареєстрованих виборців проголосували тільки 335.
- У першому турі на такий же час дільниці стільки ж фактично проголосувало. Може, на 50-70 осіб більше, - розповідає спостерігач Ганна, яка представляє "БПП "Солідарність ".
- А хто тоді переміг на цій дільниці?
- Кличко отримав більше 40%, другим був Гусовський, а третім - Береза. Але вони відставали з великим відривом.
- Чи були порушення якісь?
- Дільниця відкрилася вчасно, жодних порушень не було.
За годину до прибуття Віталія Кличка напруга на ділянці збільшується - журналісти і оператори "забивають місця" біля урн, щоб отримати кращі кадри.
На стільцях навпроти членів комісії сидять дві бабусі. Коли цікавлюся, чому вони до цих пір на ділянці, відповідають, що хочуть зустрітися з Кличком.
- У вас є якісь проблеми, про які хочете розповісти?
- Якщо вдасться, - кивають.
На ділянку заходить жінка з сумкою, на якій надруковано кольорове зображення партії "Єдність" та ім'я кандидата в Київраду Людмили Кузьміної, яка балотувалася в сусідньому 73 окрузі.
- За кого голосували? - прямо питаю.
- За Кличка. І в цей раз, і в минулий теж голосувала. Порядок вже навели, - пояснює вона свій вибір і додає: І взагалі - бабуся задоволена.
Непомітно для всіх на ділянку заходить перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. Репортери помічають його тільки тоді, коли він підходить до кабінки для голосування. Закидання бюлетеня в урну вже супроводжується звуками затворів фотокамер. Втім, інтерв'ю з Героєм України ніхто не записує і коментарі брати не поспішає.
- Чого очікуєте від виборів мера? - питаю.
- Тут треба говорити про стан міста. Місто за останні рік-півтора став виглядати гірше, ніж до цього. Треба щоб мер доклав всіх зусиль до того, щоб місто стало чистішим, щоб дороги стали кращими. Бо тут, у центрі, дороги більш-менш, а якщо виїхати на Троєщину, на околицю, то там дороги такі ж, як в селах.
На закінчення розмови додає:
- Всі вони обіцяють, але насправді можливості у них для цього немає. Треба тоді менше обіцяти.
Чим менше залишається до анонсованого прибуття Віталія Кличка на ділянку, тим менше тут людей, які мають відношення до виборів.
Біля входу в ліцей з'являється представник служби охорони нинішнього мера. Згодом підтягуються молодики з накидками і пов'язками, на яких написано "Охорона громадського порядку" - так звані дружинники. Втім, у коридор, де проходить голосування, не заходять - залишаються у фойє. Один з них без проблем демонструє посвідчення.
- Ви координируетесь міліцією? - уточнюю, що молоді люди ствердно кивають.
Пізніше на територію ліцею заходить директор Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА Дмитро Білоцерківець.
- Ви підтримати Віталія Кличка приїхали?
- Я - заступник керівника всеукраїнського виборчого штабу партії, - він відкриває карти.
- А ви будете голосувати?
- Я прописаний в Севастополі.
Сам Віталій Кличко виявився менш пунктуальним, ніж Береза - на території ліцею приїхав майже на 10 хв пізніше анонсованого часу.
Не поспішаючи і трохи вальяжно, в зимовому пальто він підійшов до ділянки в супроводі дружини Наталії, брата Володимира та кількох охоронців.
Фото: сім'я Кличко перебуває в гарному настрої - до акції FEMEN залишається ще кілька хвилин, і у них поки що немає приводу засмучуватися (Інна Соколовська)
Вже в коридорі ділянки Кличко не встигає дійти до столів зі списками виборців, як одна з дівчат, яка досі стояла непомітно, оголює груди, підбігає до урн, за якими вишикувались більше десятка камер, і, тримаючи плакат з написом "Dr. Steel dick" (алюзія на боксерське прізвисько Володимира Кличка Dr.Steelhammer, - ред.), починає кричати: "Стоп, сутенер! Сутенера - в тюрму!"
Проходить півхвилини, в які ніхто навіть не намагається що-небудь зробити, блондинка розвертається і біжить у бік Кличка. Її відразу ж перехоплюють охоронці мера, а поліція, яка чергує на ділянці, блокує і намагається вивести з коридору. Біля виходу вона виривається, але вже на вулиці її знову ловлять. Далі - райуправління МВС, де на неї склали протокол за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дрібне хуліганство).
Втім, така акція настрою Віталію Кличку не псує. Він вміло і впевнено позує перед камерами, довго утримуючи бюлетень в руках над ящиком.
Одне з головних питань, природно, - як він ставиться до цієї акції FEMEN.
- У нас зараз дуже цікаве політичне шоу. Нам треба шоу для того, щоб привернути до себе увагу. І для цього використовують багато речей.
Після такого уклончивого відповіді, Кличко знову атакують питанням про акцію FEMEN, на що він у присутності своєї дружини відповідає:
- Гарна дівчина.
Фото: "гарна дівчина" за версією Віталія Кличка (Інна Соколовська)
- Чому обрали клен замість берези? - Запитує хтось, згадуючи недавній суботник, на якому директор "Київзеленбуду" Сергій Симонов Кличко запропонував посадити березу, але той відмовився.
- Це був суботник, на якому мені запропонували посадити березу. Я кажу: березу садять... ну, це жарт... березу садять навесні. Тому якщо треба буде, навесні на суботнику обов'язково березу посадимо.
У брата мера - Володимира - цікавимося, за кого він проголосував.
- Ну не думаєте ж ви, що я став би голосувати за "дерево"? - посміхається він.
Віталія Кличка довго не відпускають - хтось ставить йому безліч запитань, а хтось хоче з ним сфотографуватися.
Вже на вулиці присутній протягом всього дійства Дмитро Білоцерківець кому щось говорить, посміхаючись, мобільний:
- Серьога, ти даремно не приїхав.
Після кількох реплік співрозмовника "по той бік дроту" відповідає так само весело:
- Фото дівчини я зробив.
Коли Кличко з дружиною, братом і охороною добираються до машини, питаю, чи зберігає він почесний нагрудний знак ліцею, який йому подарував ще в 2011 році керівник закладу Данило Романенко. За іронією долі, в 2013 році Данило Романенко СБУ затримала за хабарництво.
- Обов'язково, - відповідає Кличко і посміхається: постійно ношу.