ua en ru

Китайський пірат за порушення авторських прав на 100 млн дол. отримає 12 років в'язниці у США

Автор: RBC.UA
Китайський комп'ютерний пірат сяде за грати у США на 12 років. Лі Сян, уродженець одного з головних економічних центрів КНР, міста Ченгду, створив сайт crack99.com, що поширював програмне забезпечення з порушенням авторських прав.

Китайський комп'ютерний пірат сяде за грати у США на 12 років. Лі Сян, уродженець одного з головних економічних центрів КНР, міста Ченгду, створив сайт crack99.com, що поширював програмне забезпечення з порушенням авторських прав, передає "Росія 24".

Читайте також: ГПУ виявила факти використання тисяч "піратських" примірників ОС і ПО

Лі вдалося заарештувати, заманивши його на зустріч з агентами під прикриттям, яким він спробував передати 20 гігабайт краденої інформації. Це сталося на острові Сайпан у Тихому океані, який входить до архіпелагу Маріанських островів і є одним з учасників вільної асоціації із США. Тут американські спецслужби мають право діяти відкрито.

Арешт Лі - важлива перемога, оскільки злочинець поширював не зовсім звичайний софт. Він спеціалізувався на програмах, які використовують великі корпорації, у тому числі державні підрядники.

Йдеться про симулятори і графічні редактори для аерокосмічної галузі, оборонної промисловості, енергетики, про симулятори, що дозволяють прорахувати ефект від детонації вибухових речовин, і навіть про спеціалізовані інструменти для збору інформації.

Спецслужби США не називають конкретних брендів, але мова, наприклад, може йти навіть про програми, які вони самі зазвичай використовують для збору інформації.

Читайте також: Кібершахраї у I кварталі викрали у громадян України 62 млн грн

Зазначимо, що сайт Лі Сяна користувався величезним успіхом. За період 2008-2011 рр. він провів 700 транзакцій, уклавши контракти із 325 клієнтами з 61 країни. У середньому кожен з них віддав по 140 тис. дол., що дозволило пірату заробити в цілому 100 млн дол.

Багато хто із замовників базується у країнах, куди Америка взагалі не постачає подібний софт. Але були серед них і представники компаній зі США, які замовляли програми для себе. Наприклад, один зі співробітників NASA купив у Лі софт для роботи над стороннім проектом, який не фінансувався його компанією.

Лі Сян був затриманий у червні 2011 р. Цьогоріч у січні він визнав себе винним за всіма пунктами звинувачення.

Як відомо, використання піратських програм пов'язане із серйозним ризиком, оскільки програмісти, які зламали їх, часто залишають для себе лазівку в комп'ютері клієнта.

Нагадаємо, на початку квітня Кабінет міністрів України приступив до вирішення питання легалізації програм, встановлених на комп'ютерах в органах виконавчої влади. 8 квітня 2013 р. уряд прийняв постанову "Про порядок використання коштів у 2013 р., передбачених державним бюджетом України на реалізацію заходів щодо легалізації комп'ютерних програм в органах виконавчої влади".

Читайте також: США почали розслідування щодо "піратства" в Україні

"Це створює необхідний правовий механізм для запуску процесу, що є невід'ємною частиною виконання наших міжнародних зобов'язань у розрізі захисту прав інтелектуальної власності", - заявляв віце-прем'єр-міністр Костянтин Грищенко.

Використання в органах влади неліцензійного програмного забезпечення тривалий час викликало критику до України з боку США та інших іноземних партнерів, які очікують від нашої країни рішучих кроків у напрямку боротьби з порушеннями авторського права, резюмував віце-прем'єр.

Пізніше, у травні, Кабмін запропонував створити додатковий механізм боротьби з порушеннями законних прав та інтересів осіб, яким належать права на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав.

Як повідомляла прес-служба Державної служби інтелектуальної власності (ДСІВ), відповідний законопроект "Про внесення змін до закону України "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних" був схвалений на засіданні уряду 15 травня.

Читайте також: В Україні за фактом порушення авторських прав розслідується 538 кримінальних проваджень, - ГПУ

На початку червня стало відомо, що ДСІВ підготувала законопроект "Про захист авторських і суміжних прав в Інтернеті". Ініціатива відомства спрямована на боротьбу зі зростаючим рівнем піратства в мережі, йшлося в аналізі його регуляторного впливу. Нинішні норми закону "Про авторські та суміжні права" діють ще із 2001 р. і, на думку авторів документа, не дозволяють ефективно захищати інтелектуальну власність в Інтернеті.

Зазначимо, що міжнародна торгівля контрафактною і піратською продукцією складає 200 млрд дол. на рік. Як повідомляв напередодні президент ICC Ukraine Володимир Щелкунов, за підрахунками ОЕСР, з урахуванням вартості підробок, які виробляються і споживаються всередині країн, соціальних та економічних збитків, пов'язаних з уповільненням передачі технологій та інновацій, завданої шкоди здоров'ю і безпеці, щорічні збитки від контрафактної продукції та піратства в усьому світі оцінюються в понад 600 млрд дол.

Згідно зі звітом Міжнародної торгової палати щодо 2011 р., річні негативні світові економічні та соціальні наслідки від споживання контрафактних товарів і піратства у світі оцінено в 700 млрд євро. Ці втрати також включають збитки від несплати податків, підвищення витрат держав на правоохоронні заходи і охорону здоров'я, а також збиток від недоотримання прямих іноземних інвестицій.

Читайте також: Україна може стати єдиною країною з найвищим рівнем інтелектуального піратства