ua en ru

Китайська атмосфера: чому Пекін не дає забути про Радянському Союзі

Китайська атмосфера: чому Пекін не дає забути про Радянському Союзі Чим столиця Китаю Пекін нагадує туристам про СРСР
Про те, що в Китаї правлять комуністи, знають, напевно, всі. Але з боку країна виглядає, швидше, капіталістичної: там є і бідні і багаті, є державні компанії та великі приватні корпорації. Кореспондент РБК-Україна провів кілька днів у Пекіні і склав суб'єктивна думка про те, чим же китайський мегаполіс нагадує Радянський Союз.

Про те, що в Китаї правлять комуністи, знають, напевно, всі. Але з боку країна виглядає, швидше, капіталістичної: там є і бідні і багаті, є державні компанії та великі приватні корпорації.

Китайці не знають дефіциту товарів, який коли-то відчули на собі жителі Радянського Союзу. І можуть вільно виїжджати за межі країни, що "радянській людині" якщо й давали, то дуже не просто.

Але про це Китаї в цілому. Місто від міста він кардинально відрізняється. Південні міста, такі як Гонконг або Шанхай, можна сміливо назвати прогресивними. В столиці Китаю, Пекіні, навпаки збереглася "радянська" атмосфера.

Кореспондент РБК-Україна провів кілька днів у Пекіні і склав суб'єктивна думка про те, чим же китайський мегаполіс нагадує Радянський Союз.


Отже, 5 речей, які нагадують туристам про СРСР:

Прапори, пам'ятники, гасла

Серп і молот на червоному тлі - прапор Комуністичної партії Китаю, який до цих пір можна побачити на багатьох будівлях. Плакати з гаслами, пам'ятники "вождям" і самого вождя китайських комуністів Мао Дзедуну, його фотографії і, звичайно ж, охороняється мавзолей на центральній площі міста - все це дуже контрастує з хмарочосами діловій частині Пекіна і дивує навіть звик до множинним "ленинам" українця.

ПекінФото: Пекін рясніє панно, прапорами і плакатами з комуністичними гаслами

Монументальна архітектура

Це не просто великі будівлі. Це - тиснуть великі будівлі, які повинні показати людині, наскільки він маленький і не має значення в суспільстві.

В Нью-Йорку теж є великі будівлі, в Лондоні, в будь-якій іншій столиці. Але в Пекіні вони чомусь виглядають агресивно. Можливо, справа в кольорі (зазвичай це сірий або сіро-бурий) або наявність "гострих" візуальних елементів. Схожі архітектурні елементи присутні у всім відомому "сталлинском ампире" або радянських висотках епохи "батька народів". Деяким подобається така архітектура, і вони бачать в ній якесь "велич". Але, як на мене, вона робить місто незатишним і злим.

Можливо, з-за таких сірих будівель, а можливо через велику кількість прапорів і щільного поліцейського кордону головна площа Пекіна - Тяньаньмень - теж здалася неприємним місцем.

Це найбільша в світі площа являє собою бетонний пустир, оточений тими самими "давлять" будівлями. На площі неодноразово виступали противники комуністичного режиму, за що і були знищені владою прямо на місці. Також на площі в знак протесту проводили акти самоспалення члени руху Фалуньгун (вчення засноване на елементах китайської гімнастики цигун з елементами буддизму, даосизму і народних вірувань), яке в Китаї вважається сектою. Загалом, у найбільшій площі світу багато причин вважатися ще і самої неприємної.

ПекінФото: монументальні висотки Пекіна

Вони теж білять дерева

В це складно повірити, але пекінські комунальники теж білять дерева. Навчилися вони цього самі або перейняли "славну традицію" у радянських колег, не відомо. Але відмовлятися від такої практики не поспішають - було видно, що в парку Жонгшан навпроти площі Тяньаньмень побілка на деревах зовсім свіжа.

ПекінФото: У Пекіні, також як і в Україні, білять дерева

Варто білити дерева? Це питання останнім часом часто обговорюється українцями в соціальних мережах. Ще в лютому на сайті Київради була зареєстрована петиція проти побілки дерев та бордюрів, яка тільки псує місто. Разом з тим, близько тижня тому на тому ж сайті з'явилася петиція проти заборони побілки, яка, на думку автора петиції, захищає дерева від шкідників. В якості альтернативи побілки у сучасному пекінському бізнес-парку D-Park використовується і такий варіант:

Пекінна Фото: таким чином в Пекіні захищають дерева від шкідників

Багато пенсіонерів

Молоді на вулицях Пекіна значно менше, ніж, наприклад, в Гонконзі або Тайбеї. Це, звичайно, суб'єктивне спостереження. Але і місцеві підтверджують: молоді люди їдуть до міста, де більше свободи і можливостей.

Зате на вулицях і в парках багато подружніх пар, які гуляють, взявшись за руки. Пам'ятайте бабусь і дідусів, які збираються в Києві біля метро Театральна, щоб прямо в переході потанцювати? У парку Бейхай в Пекіні теж такі є. Хоча серед танцюристів, як і в Києві, зустрічаються і молоді люди.

ПекінФото: вуличні танцюристи в Пекіні

Помітно, що люди в Пекіні більше "затиснуті", ніж, наприклад, в містах на Півдні Китаю. Сфотографувати себе не дозволяють, а наступивши на ногу в метро, навіть не подивляться в вашу сторону, не кажучи вже про вибачення. Але це, знову-таки, суб'єктивне враження. Впевнена, що в Пекіні теж є добрі і чуйні люди.

ПекінФото: Найбільшими річками Пекіна є Юндинхэ і Чаобайхэ

Цензура

Щоб помітити цензуру в Китаї, навіть не обов'язково вмикати телевізор і вникати в новини. Досить спробувати зайти на один з популярних у всьому світі інтернет-ресурсів - наприклад, в пошуковик Google або в соціальну мережу Facebook. Доступ до них закритий.

ПекінФото: у Пекіні більше літніх людей, ніж молоді

Тому багато китайці встановлюють спеціальне програмне забезпечення, VPN, що "підміняє" IP-адресу і дозволяє обходити заборону. Безкоштовний публічний Wi-fi в Пекіні є. Але зазвичай потрібна авторизація по номеру телефону. Крім того, підключаючись до такої мережі, користувач дає згоду на доступ до тієї інформації, яку передає по каналах зв'язку.

Фотографувала Вікторія Власенко